Duševní zdraví je důležitým aspektem celkové pohody, někdy je však přehlíženo nebo zanedbáváno. V dnešním rychlém světě je totiž snadné upřednostnit práci, rodinu a další povinnosti. Jak tedy klást důraz na duševní zdraví? Využijte několik praktických tipů a strategií, které můžete okamžitě zařadit do své každodenní rutiny.
Co je duševní zdraví?
Duševní zdraví se týká emocionální, fyzické a také sociální pohody. Ovlivňuje to, jak myslíme, jak se cítíme a jak se chováme. Dobré duševní zdraví umožňuje lépe zvládat stres, vytvářet smysluplné vztahy a zvládat životní vzestupy i pády.
Proč upřednostňovat duševní zdraví?
Špatné a zanedbané duševní zdraví může vést k řadě duševních onemocnění a ovlivnit schopnost normálně fungovat. Starat se o něj tak není sobecké, je to nezbytná součást zdravého a vyrovnaného života.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: „DUŠEVNÍ ZDRAVÍ STÁLE NENÍ POVAŽOVÁNO ZA NATOLIK DŮLEŽITÉ A ZAJÍMAVÉ TÉMA,” ŘÍKÁ KLÁRA BUDÍNOVÁ
10 tipů, jak pečovat o své duševní zdraví
Mějte dostatek spánku
Spánek je nezbytný. Snažte se proto každou noc spát sedm až osm hodin nepřerušovaně, aby si vaše tělo a mysl odpočinuly a načerpaly nové síly.
Pravidelně cvičte
Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, které mohou zlepšit náladu a snížit úzkost a depresi. Snažte se o alespoň 30 minut středně náročného cvičení denně. Ať už to bude chůze, jóga, nebo běh. Vyberte si aktivitu, která vás baví a kterou tak můžete zařadit do svého pravidelného režimu.
Jezte vyváženou stravu
Vyvážená strava, která zahrnuje celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu a bílkoviny, může pomoci zlepšit nejen duševní, ale i celkové zdraví. Naopak se snažte vyhýbat nadměrnému množství cukru, kofeinu a alkoholu.
Socializujte se
Silné sociální kontakty mohou poskytnout emocionální podporu. Najděte si čas na pravidelné interakce s přáteli a rodinou.
Naučte se říkat „ne“
Říci „ne“ může být obtížné, ale je nutné se to naučit. Zejména pokud jde o nadměrné povinnosti nebo závazky, na které nemáte čas či chuť. Díky „ne” můžete mít více času, který lze věnovat péči o sebe.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VĚTŠINA LIDÍ NEDOKÁŽE TRÁVIT ČAS SAMA SE SEBOU, PRÁVĚ SAMOTA JE VŠAK DŮLEŽITÁ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Stanovte si realistické cíle
Stanovení realistických cílů může vždy pomoct jich dosáhnout a posílit tak vaše sebevědomí. Pokud máte velké cíle, rozdělte je na menší dosažitelné kroky.
Dejte si pauzu
Příliš mnoho času online, zejména na sociálních sítích, může mít negativní vliv na duševní zdraví. Stanovte si omezení času stráveného u obrazovky a zvažte pravidelné přestávky od technologií.
Najděte si koníček
Aktivity, které vás baví, mohou být terapeutické. Ať už se jedná o malování, psaní, hraní na hudební nástroj, nebo zahradničení, koníčky a tvůrčí činnosti poskytují prostor pro sebevyjádření a pomáhají snižovat stres. Také podporují pocity úspěchu a radosti a zvyšují celkovou pohodu.
Trénujte vděčnost a všímavost
Všímavost je plná přítomnost v daném okamžiku, vnímání myšlenek a pocitů bez posuzování. Její pravidelné cvičení pomáhá snižovat stres, zvyšuje sebeuvědomění, a dokonce i vděčnost může pomoci zlepšit náladu a zvýšit odolnost vůči stresovým situacím. Najděte si každý den čas na zamyšlení nad věcmi, za které jste vděční.
Vyhledejte odbornou pomoc
Pokud máte dlouhodobé psychické problémy a nedokážete si sami pomoci, vyhledejte odbornou pomoc terapeuta nebo jiného specialisty. V současné době existují různé služby, včetně těch online s možností chatu nebo videorozhovoru.
Zdroj: NIMH
$content$