Neděle 21 duben, 2024
Žít udržitelně a ušetřit? 10+1 tipů, které fungují
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Žít udržitelně a ušetřit? 10+1 tipů, které fungují

Peníze hrají v každodenním životě velkou roli. Při pomyšlení na úspory si většina lidí představí odpírání si věcí a skromnost. Šetřením přitom chráníte nejen svou peněženku, ale také životní prostředí. Je možné žít udržitelně, a přitom neutrácet mnoho?

Chcete dlouhodobě ušetřit peníze, a zároveň udělat něco dobrého pro životní prostředí? Tyto tipy je možné rovnou implementovat!

Předsudek: Udržitelný životní styl je drahý

Pokud nakupujete uvědoměle, šetříte peníze. Často cítíme potřebu koupit si něco nového, abychom se odměnili. Takové spontánní nákupy nejsou levné. Vždyť jak často nenecháte v supermarketu obrovskou sumu peněz, protože jdete nakupovat „jen tak”?

Tip: Nejlepším způsobem, jak ušetřit, je nakupovat s rozmyslem – nikoli sáhnout po nejlevnějších produktech nebo nejvýhodnějších nabídkách, které však doopravdy nepotřebujeme.

Jistě, fair fashion a biopotraviny jsou dražší než konvenční výrobky a fast fashion. Ale i tady platí, že je třeba kupovat jen to, co opravdu potřebujete. A každý, kdo si stěžuje na drahé ceny v nebalených obchodech, pravděpodobně dělá chybu, když je porovnává s cenami v diskontních prodejnách. Nákupem pouze toho, co potřebujete, nejen ušetříte, ale také zabráníte plýtvání potravinami.

Tip 1: Používejte častěji veřejnou dopravu

Nejlevnější věcí při řízení je pravděpodobně řidičský průkaz. Nechávejte auto častěji stát na parkovišti a jezděte raději autobusem nebo vlakem. Nebo použijte vlastní nohy. To šetří životní prostředí i vaši peněženku. Ušetříte nejen za pohonné hmoty, ale také za daně z vozidla, opravy a drahé pojištění.

Tip 2: Nakupujte rozumně

Mindfulness není jen trend. Ti, kdo nakupují s rozvahou, také šetří peníze. Před každým nákupem zvažte, zda je opravdu nezbytný. Opravdu potřebujete 10kg pytel rýže?

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Tip 3: Kupujte z druhé ruky

Vintage look je trendy! Pokud vsadíte na použité oblečení, nábytek nebo jiné potřeby do domácnosti, můžete ušetřit spoustu peněz.

Tip: I mobilní telefony a další multimediální zařízení můžete levně koupit i z druhé ruky.

Tip 4: Pijte vodu z kohoutku

O tomto tipu jste už pravděpodobně slyšeli. Ale i tak si zaslouží místo na tomto seznamu. Pokud budete pít vodu z kohoutku, ušetříte peníze a vyhnete se plýtvání. Protože každý, kdo si kupuje vodu v plastových lahvích, ve skutečnosti utrácí peníze jen za plast. Voda z kohoutku je pro vás, téměř, zadarmo. Pro větší chuť si dopřejte sirup nebo citronovou šťávu.

Tip 5: Pohotovostní režim není až tak ekologický

Pohotovostní režim je oblíbený zejména u počítačů. Ve skutečnosti však spotřebovává hodně elektřiny a nešetří ani trochu energie. Když už počítač nepotřebujete, zkrátka ho vypněte.

Tip 6: Vezměte si na nákupy vlastní tašky

Igelitové, ale i papírové tašky zbytečně zatěžují životní prostředí, a navíc něco stojí.

Tip 7: Šetřete jídlem

Patříte mezi lidi, kteří se bojí výrobků „po záruce”? Pak je čas to přehodnotit. Většina potravin má mnohem delší dobu trvanlivosti, než je uvedeno na obalu. V mnoha obchodech jsou navíc potraviny nabízeny levněji krátce před datem spotřeby. Tím se předchází plýtvání potravinami. Tyto výrobky jsou obvykle naprosto v pořádku. Měli byste se spolehnout na svůj čich a chuť.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Tip 8: Vyhněte se online nakupování

Nakupování online může vést k nákupnímu šílenství. Jedno kliknutí je totiž rychlejší než cesta do obchodu. Nejenže je to drahá záliba, ale není ani nijak zvlášť udržitelná. Spontánní nákupy nejsou nejlepšími nákupy. Je sice pohodlnější nakupovat z pohovky, ale obvykle tak utratíme ještě více a koupíme věci, které vůbec nepotřebujeme.

Tip 9: Příprava jídla šetří peníze i odpad

Ráno káva, k obědu sendvič a večer rychlá pizza. Fast food není ani levný, ani prospěšný pro vaše tělo. Předpříprava jídla je velmi módní z dobrého důvodu – můžete jím ušetřit peníze a každý den udělat něco pro své zdraví dobrým jídlem. V neposlední řadě ušetříte tuny odpadu.

Tip 10: Perte správně

Ruku na srdce, jak často je vaše pračka naplněná jen z poloviny? Každé praní stojí spoustu energie a vody. Pračku vždy naplňte, perte v úsporných režimech a snažte se také šetřit pracím práškem. Pokud budete prát prádlo správně, ušetříte energii i peníze!

Tip 11: Cestujte levněji

Lidé dokáží za dovolenou utratit neskutečné peníze. V budoucnu se snažte dávat přednost cestování vlakem, autem nebo karavanem před cestováním letadlem. Náklady vám ušetří i to, že si nebudete rezervovat luxusní hotel. Místo toho si vyberte apartmán přes Airbnb nebo jiné hotely, které fungují na principu udržitelnosti. V módě je také kempování. I když kempování není pro každého, nabízí velkou přidanou hodnotu, čas strávený v přírodě a ušetřené peníze.

Tip navíc: Spotřeba není odměnou

Složili jste zkoušku, perfektně jste zvládli pracovní pohovor nebo jste jednoduše měli náročný den? Odměňte se procházkou, časem stráveným s blízkými nebo příjemným večerem s oblíbenou knihou. Pokud se totiž odměníte nákupním maratonem, utratíte a získaný pocit štěstí bude jen krátkodobý.

Udržitelnost se vyplácí – i finančně. Jaký vztah máte k udržitelnosti a šetření peněz vy?

Napsat komentář