Čtvrtek 03.04.2025
5 tipů, jak tvořit bez pravopisných chyb
Fotografie: Pexels (pexels.com)
ONLINE & TECH

5 tipů, jak tvořit bez pravopisných chyb

Pravopisná, popřípadě gramatická chyba se někdy do textu vloudí každému z nás. Opakováním se člověk učí – proto není občas na škodu si připomenout pravidla pravopisu. Chcete, aby byly vaše příspěvky na sociálních sítích nebo články na blogu dokonalé a bez jediné chybičky? Podívejte se na následující tipy!

Textový editor

Nepodceňujte textové editory a jejich automatické opravy chyb. Kromě překlepů a pravopisných omylů vám vyhledají také chybějící nebo přebytečné čárky. Lépe se pracuje s textovým editorem v počítači (například Microsoft Word). Ty na Cloudu (například Dokumenty Google) obvykle neodhalí všechny chyby. Pozor, nevěřte editorům všechno. Může se stát, že vaši formulaci špatně pochopí a za chybu označí správný výraz. Pokud si nejste jistí, raději si to prověřte.

Vyhledávač ví všechno

Když si s daným výrazem nevíte rady, zadejte si ho do vyhledávače. Zkuste do Googlu napsat například „shlédnout nebo zhlédnout.“ Vyskočí vám stovky odkazů věnujících se těmto slovům. Myslete na to, že ne každá informace uvedená na internetu je bezchybná. Vždy pečlivě vybírejte zdroj a raději ověřujte z více webů. Vyhněte se internetovým diskusím nebo příspěvkům na sociálních sítích. Raději zvolte weby specializované na pravidla pravopisu.

Online pravidla pravopisu

Dříve si lidé při psaní kontrolovali pravopis a gramatiku v tištěných Pravidlech pravopisu. Jistě je většina z nás má v domácí knihovně. Hledání v nich ale zabere spoustu času. Jazyk se navíc rychle vyvíjí a v tištěné podobně nemusí být všechna pravidla aktuální. Pohodlnější je vyhledat si pravidla pravopisu na internetu. Pro český jazyk je ideálním zdrojem příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky, pro slovenský pak pravidla Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.

Synonyma a jiný pohled na věc

Přečetli jste si pravidla pravopisu, a přesto si nejste daným výrazem jistí? Zkuste ho chytře nahradit. Přeformulujte celou větu nebo použijte vhodné synonymum. Do vyhledávače napište například „skončit synonymum“ a uvidíte, zda vám nabídne zajímavější sloveso.

Pokud jste bezradní, dejte váš text přečíst někomu jinému. Jestliže trávíte nad článkem nebo příspěvkem tolik času, že už v něm nic nevidíte, postihla vás autorská slepota. Jiný člověk vám poskytne nový pohled na věc a otevře vám oči.

Červená propiska

Milovníkům češtiny doporučujeme profil @cervenapropiska, který šíří jazykové znalosti zábavnou formou. Za projektem stojí korektorky a překladatelky Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková. Vyzkoušejte si jejich populární pondělní diktát v InstaStories. Někdy bývá opravdu záludný, zároveň se ale budete těšit na další. Holky vydaly také knihu 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny.

Pravopisnou chybu občas udělá každý. Čím více toho napíšete, tím méně chyb budete dělat. Slovní zásobu a znalost pravopisu a gramatiky vám pomůže prohloubit také pravidelné čtení. Co vám dělá největší potíže? Snažíte se na sociálních sítích tvořit pravopisně bezchybné příspěvky?

Napsat komentář