Toto období je plné tajemna. Dějí se kouzla, co se ukrývají v podzimní noci, když se slaví strašidelné svátky! Halloween má s Dušičkami mnoho společného, alespoň ve svých historických kořenech. Typickými barvami Halloweenu jsou černá a oranžová, symbolizují podzimní sklizeň. A na Dušičky se dříve peklo speciální pečivo, kterému se říkalo všesvatový rohlík. Podzimní čas je magický. Můžete objevovat různé záhady. Ovšem kde? Třeba právě na tajuplném hradě Houska, kde se podle legendy ukrývá vchod do pekla!
Jeden z nejtajemnějších českých hradů
Houska je hrad přestavěný na zámek. Nachází se u obce Blatce v Libereckém kraji. A je chráněn jako kulturní památka. Gotický hrad založil král Přemysl Otakar II. Další majitelé se rychle měnili. Po třicetileté válce bylo rozhodnuto o zboření hradu, ale nakonec bylo strženo jen opevnění a hospodářské předhradí.
Původní stavby se ovšem dochovaly. I přes zánik opevnění patří Houska k nejlépe dochovaným hradům Přemysla Otakara II. Cenná je zejména malířská výzdoba hradní kaple, Zelené komnaty nebo rytířský salónek. Malby z přelomu 15. a 16. století zachycují i nejstarší známou podobu Housky, což rozhodně stojí za vidění. Hrad Houska skrývá řadu tajemství, a proto se stal cílem mnoho dobrodruhů i výletníků. Můžete toho podivuhodné místo navštívit právě nyní, kdy duchové a strašidla ožívají. Tajuplná podzimní atmosféra má své kouzlo a na hradech obzvlášť.
Machův kraj
Poněkud zapomenutý hrad Houska je jedním z klenotů starobylé krajiny. Hrad leží asi 9 kilometrů od Máchova jezera. Obklopuje ho překrásná krajina, lesy plné hub a okolím vede řada oblíbených turistických tras.
Karel Hynek Mácha tento hrad opakovaně navštívil. Do krajiny kolem Housky dokonce umístil děj svých Cikánů. Se svým přítelem Eduardem Hindlem tam zamířil z hradu Kokořín navečer 1. srpna 1832, v dešti, avšak zabloudili, přespali ve skalách a na Housku dorazili až dalšího dne. V roce 1833 tam zavítal znovu, už však bez bloudění.
Záhadné síly na hradě Houska
Hrad Houska je místo plné strachu a tajemna opředené několika hrůzostrašnými historkami. Proč byl hrad Houska vůbec postaven? Houska stojí na místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam. A navíc byl postaven v pusté krajině. Snad tam mělo být ukryto něco, co se nemělo dostat ven?
Podle legendy byl hrad zbudován na skále, z níž vede díra až do samotného pekla, kterou střeží strašlivý černý mnich bez obličeje. Přímo nad tímto otvorem prý stojí hradní kaple. Mezi lidmi se také říkalo, že v podzemí hradu vede velké množství podzemních chodeb, v nichž jsou údajně pohřbeny nějaké tajné věci, o kterých se příliš nemluvilo, a dokonce i kostry podivných bytostí. Do těchto podzemních chodeb se prý vstupovalo bránou, která dnes už ovšem nestojí.
Na hradě se také údajně stalo něco neobvyklého. Jednoho dne pukla skála a z pukliny začaly vystupovat zlé děsy. Přízraky, démoni a duchové. Celý kraj smrděl sírou, lidé měli strach, a tak jednoho dne hradiště zcela osiřelo.
Přijďte a přesvědčte se sami o existenci tajemných sil na hradě Houska. Tento záhadný hrad vás zaujme. V okolí Housky se zase můžete kochat pěknou krajinu a návštěvu zdejšího kraje můžete zakončit příjemnou procházkou okolo Máchova jezera po lesních cestách. Odvážíte se vydat na toto tajuplné místo?
Zdroj:
$content$