Středa 22.05.2024
7 míst, která musíte vidět v Edinburghu
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

7 míst, která musíte vidět v Edinburghu

Navštívili jste již někdy skotské hlavní město? Edinburgh je nádherným místem, které si zamilujete. I přes jeho poměrně nehostinné a velmi větrné podnebí vám zaručujeme, že se vám dostane pod kůži. Jaká místa musíte při brouzdání hlavní skotskou metropolí vidět?

Z Calton Hill budete unešení

Existuje místo, které znáte i přesto, že jste v Edinburghu nikdy nebyli. Toto místo se jmenuje Calton Hill a jeho fotka se objevuje snad v každém článku o Edinburghu. Čím je toto místo tak významné? Jedná se o kopec, který leží nedaleko centra města. Z Calton Hill budete mít krásný výhled na město a na jeho vrcholu pořídíte celou řadu fotek. Je totiž neuvěřitelně fotogenické.

Edinburský hrad je povinnou zastávkou

Návštěva Edinburghu by rozhodně nebyla kompletní bez návštěvy Edinburského hradu. Nejste-li milovníky hradů a zámků, běžte se podívat alespoň na nádvoří. Nebudete toho litovat. Hrad je totiž majestátní a je dominantou celého města.

Projděte se po Královské míli

Víte, jak se říká Walk a mile in someoone’s shoes? Chcete-li chvilku strávit v královniných botách, v Edinburghu k tomu je příležitost. Přímo od hradu totiž vede ulice nazvaná Royal Mile neboli Královská míle. Na jejím konci leží Holyrood Palace – sídlo britské královské rodiny, když přebývá ve Skotsku.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Poznejte místní legendu

Znáte film Hačikó – příběh psa? Jedná se o americkou adaptaci japonského filmu o psovi, který byl synonymem nejvěrnějšího přítele člověk. Hačikó byl totiž natolik věrným psem, že na svého pána čekal každý den na nádraží, dokud se jeho majitel nevrátil z práce. I poté, co jeho majitel zemřel a z práce se již nevrátil. Podobný příběh se stal také ve Skotsku. Pes se ale jmenoval Greyfriarský Bobby a na jeho počest vznikla i socha, kterou byste neměli minout bez povšimnutí. Bobby totiž na svého majitele dohlížel i poté, co mu páníček zemřel. Každý den trávil Bobby u hrobu svého majitele celé hodiny, dokud sám po 14 letech nezemřel. Proto není divu, že byla na počet Bobbyho vyrobena socha pojmenovaná Greyfriars Bobby. Dodnes je Bobby celebritou a je mu přezdíváno nejvěrnější skotský pes.

Nechte si pocuchat vlasy na Arthur’s Seat

Nedaleko centra města se nachází vrchol zvaný Arthur’s Seat (Artušovo/Arturovo sedlo). Z vrcholu budete mít celý Edinburgh jako na dlani, za jasného počasí spatříte také moře. Arthur’s Seat leží nedaleko vysokoškolských kolejí a je vyhledávaným cílem studentů, kteří si na vrchol vyběhnou nebo se zde procházejí ve skupinkách a povídají si. Inspirujte se jimi a na vrchol se také vypravte. Nahoře svého rozhodnutí nebudete litovat.

Nezapomeňte na suvenýry a odpočinek v parku

Než se z Edinburghu vrátíte zpátky domů, nezapomeňte se projít po Princes Street a nakoupit nějaké suvenýry. Z této hlavní nákupní třídy se vám naskytne krásný pohled na Edinburghský hrad. Můžete tudíž spojit příjemné s užitečným – kochat se krásnými výhledy, a zároveň vyřídit nákupy suvenýrů. Hned vedle Princes Street se nachází Princes Street Gardens. Park uprostřed města, ve kterém si můžete odpočinout po nakupování, uspořádat piknik a v zimě zažít nádherné vánoční trhy.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Milujete Harryho Pottera? Zajděte do kavárny, kde vzniknul

To nejlepší jsme si ale nechali na závěr. Jste-li fanoušky Harryho Pottera, určitě byste neměli bez povšimnutí minout The Elephant House. Tato kavárna je totiž rodištěm nejznámějšího čaroděje na světě. Právě tady proseděla J. K. Rowling celé hodiny a tvořila celý magický svět kolem chlapce s brýlemi a jizvou na čele.

Edinburgh toho samozřejmě nabízí ještě mnohem víc. Kromě těchto nádherných míst si zamilujete zdejší architekturu, výhledy, romantická zákoutí, skotské hospůdky i dudáky. Vydali už jste se někdy do Edinburghu nebo se tam chystáte? A podělíte se s námi o své zážitky a fotky z cest?


Zdroje:

https://www.visitscotland.com/places-to-go/edinburgh/things-to-do

https://edinburghtips.com/attractions-sightseeing.html

https://elephanthouse.biz

Napsat komentář