Čtvrtek 04.07.2024
Češi čím dál více volí exotické destinace, důležité je však mít před cestou všechny potřebné informace
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

Češi čím dál více volí exotické destinace, důležité je však mít před cestou všechny potřebné informace

Prázdninové období každoročně otevírá otázku, kam vyrazit. Zdá se, že Česko v posledních letech ovládl hit exotických dovolených a státy jako Chorvatsko nebo Řecko jsou pomalu nahrazovány cizokrajnějšími místy. Jaké země jsou největšími favority a co byste před jejich návštěvou měli vědět?

Kapverdy, Kuba a Bali. To jsou tři nejnavštěvovanější exotické destinace posledních let. Češi si celkově začali dopřávat a místo cestování po Evropě nyní preferují tropické dovolené. A proč ne? Vždyť objevování nových dálek a kultur je tak lákavé. Někdy to ale může být i stres, a to především pokud se chystáte mimo Evropskou unii a nastávají tak otázky ohledně potřebných dokumentů a požadavků na letišti.

Pláže, pralesy i rum

Zájem o exotické dovolené v Česku roste a Kapverdy, Kuba a Bali jsou jasnými vítězi. Proč tomu tak je? Co na těchto destinacích láká nejvíce? A která z nich bude ideální právě pro vás?

Kapverdské ostrovy jsou takovým zapomenutým rájem. Panují tu po celý rok převážně letní teploty s tím, že každé z období je vhodné pro jiný typ cestovatele. Jaro je ideální dobou pro všechny nadšence do turistiky a objevování přírodních krás, léto zase pro milovníky pláží a opalování se. A zima? V zimě obléhají ostrov surfaři. Od listopadu do března tu totiž mají, díky silnějším větrům, ideální podmínky. A co návštěvníky souostroví Mikronésie čeká? Především bílé písečné pláže i duny, modrý oceán, a také nedotčená příroda. Zkrátka ráj na Zemi.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Kuba je oproti tomu známá především jako ráj šedesátkových amerických aut, rumu, hlasité hudby a doutníků. Pokud jste tedy vyznavači divočejších zážitků, jste tu správně. Podobně jako v případě Kapverd, i na Kubu můžete během celého roku. Počasí je tu totiž stálé, slunečné a koupat se můžete v srpnu i prosinci. Kromě vodních radovánek ale tento karibský ostrov nabízí i další rozptýlení. Má totiž velmi bohatou a barvitou historii, a díky tomu je oblíbenou destinací pro všechny milovníky tradiční kolonizační kultury, dobrého jídla, pití, doutníků, a především dobrých lidí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: MEZI 5 NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH CESTOVATELSKÝCH TRENDŮ PRO ROK 2024 PATŘÍ DOVOLENÁ TÉMĚŘ ZADARMO I UDRŽITELNOST

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

A jak je na tom Bali? S počasím stejně, ba dokonce lépe než předchozí destinace. Teploty se tu celoročně pohybují okolo 30 °C a klima je tropického charakteru, tedy teplé a vlhké. Kromě ideálního počasí si tu můžete užívat přírodní krásy jako rozsáhlá jezera, vodopády, květinové zahrady, hory i tropické pralesy. Na své si ale přijdou i fanoušci vodních sportů. A to stále není vše. I Bali totiž nabízí bohatou historii a kulturní dědictví. Milovníci prastarých chrámů, pagod a hinduistické architektury celkově tak nebudou při návštěvě strádat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 6 TIPŮ NA MÍSTA, KAM VYRAZIT ZA LEVNOU DOVOLENOU: SKRYTÝ KLENOT PORTUGALSKA I HO CHI MINH CITY

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Na co myslet před cestou na Kapverdy

Vstupní podmínky na Kapverdy

Kapverdy patří mezi státy, kde je vízum potřeba. To krátkodobé či turistické karty lze ale snadno vyřídit už před odletem, a to v Česku. Také však existuje možnost sjednat jej až po příletu do destinace.

Potřebná očkování na Kapverdy

Při cestě na Kapverdy nemusíte mít žádné povinné očkování. Zdravotní péče zde sice není na evropské úrovni, ale není se čeho bát. Státní nemocnice nebo ordinace jsou na všech ostrovech a v turistických oblastech najdete i soukromé kliniky s vyššími standardy.

Na co myslet před cestou na Kubu

Vstupní podmínky na Kubu

Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu vstupní vízum, které má v případě turistického pobytu formu tzv. turistické karty. Ta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 90 dnů, a v případě potřeby může být prodloužena o dalších 90 dnů. Na jedno nezapomeňte, až budete Kubu opouštět, a to celní a devizové předpisy. Ty naleznete na webových stránkách dané ambasády. Celkově se ale týkají především zboží a suvenýrů, které si s sebou můžete odvézt.

Potřebná očkování na Kubu

Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování. Všeobecně se ale doporučuje vakcinace proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu.

Na co myslet před cestou na Bali

Vstupní podmínky na Bali

Pro vstup do Indonésie potřebujete jako občan České republiky vízum. Základní Visa on Arrival, tedy VOA, je na 30 dní pobytu, a to s možností jednoho prodloužení o dalších 30 dní. Toto vízum navíc nemusíte zařizovat předem. Stačí až na letišti na Bali.

Potřebná očkování na Bali

Jediné povinné očkování potřebné na Bali je na žlutou zimnici, a to pouze při příletu z endemické oblasti. Můžete ale zvážit očkování proti vzteklině kvůli všudypřítomným opicím nebo na horečku dengue, kterou přenášejí komáři. Cyklus očkování může trvat i několik týdnů, proto ho rovněž neodkládejte na poslední chvíli.

Nejvíce aktuálních informací a doporučení se vždy dozvíte na české ambasádě příslušného státu. Pokud tedy budete vyrážet v době, která je nejistá, nebo chcete mít jednoduše vše pod kontrolou, můžete navštívit jejich webové stránky, kde bývají aktuality hned na hlavní straně.


Zdroj: mzv.gov.cz, mzd.gov.cz, czso.cz

Napsat komentář