Neděle 14.07.2024
Hitem léta je „coolcation” a lidé tak vyhledávají i překvapivé destinace
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

Hitem léta je „coolcation” a lidé tak vyhledávají i překvapivé destinace

Kam se chystáte na dovolenou? Navštívíte Itálii, Mallorcu nebo Řecko? Zní to dobře, ale kvůli klimatickým změnám a zvyšujícím se teplotám je tam příliš horko. Lidé, kteří vysoké teploty obecně špatně snášejí, by se raději ochladili, a tak vědomě cestují do chladnějších oblastí. Už jste slyšeli o trendu, kterému se říká „coolcation”?

Co je „coolcation”?

„Coolcation” je spojení dvou anglických slov: cool a vacation, což v doslovném překladu znamená chladný a dovolená. „Coolcation” tak znamená cestování do chladnějších oblastí a zahrnuje zcela jinou škálu aktivit než klasická letní dovolená na jihu – turistiku, jízdu na kajaku, koupání v chladných jezerech nebo surfování.

Země vhodné pro chlazení

Chcete-li najít vhodnou destinaci pro ochlazení, musíte se jednoduše vydat na sever. Skandinávské a pobaltské země jsou pro takovou letní dovolenou stejně vhodné jako Skotsko a jeho ostrovy, Island nebo Kanada. Vydat se můžete také do Alp ve Švýcarsku a Rakousku.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Skotsko: Surfování na severu

Kdo říká, že na ostrově musí pořád pršet? V létě vám pobyt venku sice mohou zkazit otravné písečné mušky, ale teplota vzduchu kolem 18 stupňů, zelené vrchoviny, křišťálově čistá jezera a stálý svěží vánek vás příjemně ochladí. Kromě hradů a jezera Loch Ness najdete ve Skotsku také středomořské destinace – na západním pobřeží rostou palmy, na východním pobřeží se surfuje a čekají na vás odlehlé pláže s tyrkysově modrou barvou.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ALBÁNIE JE MEZI ČECHY ČÍM DÁL POPULÁRNĚJŠÍ DESTINACÍ, DŮVODY MOHOU BÝT PRO MNOHÉ PŘEKVAPIVÉ

Švédsko
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Švédsko: Kempování

V létě je ve Švédsku nádherně chladno a vyrazit můžete například na souostroví poblíž Stockholmu. Maximální denní teploty 18 až 25 stupňů a dlouhé dny díky letnímu slunovratu jsou ideální pro odpočinkovou letní dovolenou. Pokud máte rádi pobyt v přírodě, koupání v jezerech nebo chcete vidět losy v přirozeném prostředí, je to místo přesně pro vás. Zejména milovníci kempování si zde opravdu přijdou na své. Ve Švédsku platí „právo každého”, které umožňuje každému volný přístup do přírody, a tedy i divoké kempování. Důležité je jen dodržovat opatření na ochranu přírody a nezanechávat po sobě žádné odpadky.

Norsko
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Norsko

Lofoty v Norsku vypadají jako z pohádky. Fjordy, průzračná voda, barevné domy… Celkem má Norsko 100 000 kilometrů pobřeží a v zátokách můžete kdykoli skočit do moře. Díky teplotám od 18 do 25 stupňů si v této zemi lze užít skvělou dovolenou. Pokud se chcete trochu odreagovat, můžete vyzkoušet lezení po skalách, jízdu na kajaku nebo se vydat na výlet lodí za pozorováním velryb. Norská města Tromsø, Trondheim a Oslo jsou také stálicemi skandinávského stylu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 6 TIPŮ NA MÍSTA, KAM VYRAZIT ZA LEVNOU DOVOLENOU: SKRYTÝ KLENOT PORTUGALSKA I HO CHI MINH CITY

Kanada
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Kanada

Druhá největší země na světě, kterou tvoří převážně lesy, hory, pobřeží a horská jezera, je Kanada. Turisty vždycky přitahoval západ – Vancouver, ale východní část těchto severoamerických končin je obzvlášť vhodná k ochlazení. V létě je zde často jen příjemných 24 stupňů a na pobřeží u Halifaxu vane svěží vítr. Oblast leží na severním konci Velkých jezer s Niagarskými vodopády a k městům, která musíte navštívit, patří Quebec a Montreal se spoustou přírody, legendárními západy slunce a možností vidět u pobřeží velryby.

Švýcarsko
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Švýcarsko: Mönch, Jungfrau a Eiger

„Coolcation” ve Švýcarsku je i díky jeho poloze čím dál vyhledávanější. Pokud se chcete ochladit, můžete se nechat vyvézt lanovkou na Jungfrau do výšky 3 450 metrů, projít se sněhem nebo navštívit ledový palác. Nezapomeňte si však zimní bundu, protože ve Švýcarsku budete na opravdovém ledovci. Jungfrau-Joch leží v Bernských Alpách mezi vrcholy Jungfrau a Mönch, které jsou vyhrazeny pouze zkušeným horolezcům.


Zdroj: countryliving.com, traveltimes.ie, revfine.com

Napsat komentář