Neděle 14 duben, 2024
Jaká místa v Česku a na Slovensku si naše redakce oblíbila?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Jaká místa v Česku a na Slovensku si naše redakce oblíbila?

Ne nadarmo se říká, že všude dobře, doma nejlíp. A ruku na srdce, toto motto uznáváme snad všichni. Proto se naše redakce rozhodla podělit s oblíbenými destinacemi z končin Česka a Slovenska. Které to jsou?

Aďka Gundová

„Když se řekne Slovensko nebo Česko, vybaví se mi domov. Představím si hory, přírodu, ale také bohatá města pro jejich historický příběh. Vybaví se mi také moderní metropole, které stojí za malou zmínku… Možná se nevyrovnají světovým metropolím, ale oproti minulosti jsme udělali opravdu pokrok.

Protože jsem ze Slovenska a žiji zde od narození, dám vám několik tipů pro Slovensko. Slovensko je známé svými horami, konkrétně Vysokými Tatrami. Ty jsou krásné. Ale já jsem si velmi oblíbila Nízké Tatry, Jasnou a Chopok. Najdete tam krásné hory, velký prostor pro turistiku, ale zároveň i moderní část. Například resort Demänová – komplex mezi horami se skvělým wellness a prostorem pro děti. Vhodné, pokud už máte svou rodinu, ale i pro párty nebo zamilované páry.

Také jsem si oblíbila Terchovou a Vrátnou dolinu. Víte, proč se jmenuje Vrátna? Já vám to prozradím. Z každé cesty, z každé hory se musíte vrátit. Není to propojené. Terchová je známá Janošíkovými dírami, takže je to i takové malé dobrodružství. Kdybyste se sem vypravili v zimě, určitě byste si skvěle zalyžovali.

A když mám chuť splynout s davem a navštívit něco, kde se doslova ztratím v civilizaci, rozhodně doporučuji Bratislavu – část Skypark by Zaha Hadid. Člověk zde navštíví skvělou kavárnu, která je přímo v jedné budově, projde se po krásném prostředí, a přitom neopustí město. A musíte se dívat vzhůru, protože se ocitnete mezi mrakodrapy.“

Káťa Matoušková

„Čím jsem starší, tím více poznávám krásy rodné země a umím je náležitě ocenit. Pokud ale v Česku existuje místo, na které se ráda vracím, je jím určitě Český ráj. Zejména okolí zámku Hrubá Skála. Alespoň jednou za rok totiž do této lokality zavítám a vždy v ní objevím něco nového. Při toulkách Českých rájem rozhodně doporučuji navštívit:

  • zámek Hrubá Skála
  • Mariánskou vyhlídku
  • symbolický hřbitov horolezců
  • Besedické skály
  • Trosky

Ve výčtu bych mohla ještě pokračovat, ale myslím si, že jakmile do Českého ráje jednou vkročíte, budete se do něj rádi pravidelně vracet, stejně jako já.“

Klára Turková

„Když jsem byla malá, tak jsem trávila prázdniny v jižních Čechách a musím se přiznat, že jsem si tento kraj z celého srdce zamilovala a vždycky se tam ráda vracím. Tam najdete mnoho zajímavých míst, co mě uchvátila, a jistě nadchnou i vás. 

Třeba město Písek je překrásné, má bohatou historii, a tak v něm najdete mnoho pozoruhodných památek. Jako například Písecký kamenný most, který je mimochodem nejstarší most v České Republice. Byl postaven ve 13. století a zdobí ho repliky barokních soch i kříže. V Písku si taktéž můžete prohlédnout obrovské sochy z písku. Objevují se každý rok na břehu kouzelné řeky Otavy, právě vedle Kamenného mostu, ovšem pokaždé jiné a jsou tam umístěné od jara až do podzimu.

Anebo Strakonice – město, v němž můžete objevit domy s bizardními jmény jako třeba dům U Umrlčí hlavičky. Avšak dominantou tohoto místa je mohutný středověký hrad s gotickou věží Rumpal. Nahoru vedou tajemné schody, ale po jejich zdolání se vám naskytne překrásný výhled. V hradním paláci jsou umístěny expozice Muzea středního Pootaví. Můžete tedy zhlédnout jedinečné výstavy. Historii textilní výroby, zbraně, či dudáctví.

Ať už se vydáte kamkoliv, jižní Čechy určitě stojí za návštěvu. Vřele doporučuji!“

Kateřina Spacek

„I já jsem trávila s rodiči dovolenou v jižních Čechách. Dodnes nezapomenu tu skvělou rodinnou pohodu ve Zlivy, kde jsme měli chatku u rybníčku. Byla to moje první rodinná dovolená vůbec (nebo přinejmenším první, kterou si pamatuju). Dokonce nás chodily navštěvovat i labutě a já dodnes nebyla těmhle krásným tvorům blíže. 

Abychom ale poznali krásu jižních Čech, vydávali jsme se často na výlety po okolí, a dokonce jsme na část dne zavítali i do Rakouska. Pokud by se znovu naskytla možnost, tak bych na tohle nostalgické místo ráda znovu zavítala. A v budoucnu snad i brzy zase zavítám. 

Krom jižních Čech ale ráda prozkoumávám zákoutí (i ta trošičku vzdálenější) svého domova. Velice jsem si oblíbila Kersko. Je to místo plné různých stezek. Pokud se rozhodnete zavítat sem, nezapomeňte si vzít kvalitní obuv a spoustu pití. Tedy pokud cestujete v létě, protože strávíte celý čas v přírodě a o obchůdek nezavadíte.

A pak, co se relaxace v přírodě týká, volím rozhlednu Kosice. Ta se nachází na uměle vytvořeném kopci, pod kterým se rozkládá rybníček. Toto místo je krásné za každého počasí a v teplejších měsících se vyplatí si přibalit i deku. Krom mého domova se toto místo může navíc pochlubit překrásným západem slunce!“

Také jste milovníky cestování po našich končinách? Nebo jste dokonce už některé námi zmiňované lokace navštívili?

Napsat komentář