Středa 22.05.2024
Low-cost dovolená: 14 tipů, jak při letošním plánování ušetřit
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Low-cost dovolená: 14 tipů, jak při letošním plánování ušetřit

Toužíte po cestování? Chcete se konečně vydat na dovolenou, ale váš bankovní účet je prázdný? Nevadí! Shromáždili jsme pro vás ty nejlepší tipy a triky, díky kterým budete moct o každém nadcházejícím volnu cestovat levně…

Zůstaňte flexibilní

Začněme nejdůležitější radou ze všech – pokud chcete cestovat levně, musíte být flexibilní. V hlavní sezóně a v období dovolených obvykle nejsou k dispozici výhodné letenky, ubytování a pronájmy aut. Proto je vhodnější cestovat mimo sezónu. Dovolená může být příjemná i na jaře nebo na podzim a na mnoha místech (např. na Mallorce) je možné se koupat v moři ještě na přelomu září a října. Kromě toho můžete získat také skvělé nabídky na poslední chvíli, tzv. last-minuty – zejména na letenky, ale i na celé zájezdy.

Zvolte si nevhodné časy odletu

Dobře, tento tip bychom neměli prozrazovat, ale nepříznivé časy odletů jsou nejlepším způsobem, jak ušetřit spoustu peněz. Vždyť kdo by chtěl být na letišti v 5 hodin ráno nebo přistávat v posledním letadle? Přesně tak, nikdo – kromě vás. Proto jsou letenky v těchto časech obvykle mnohem levnější. Dokonce i lety uprostřed týdne jsou levnější než lety o víkendu.

Dalším tipem jsou lety s více mezipřistáními. Čím více mezipřistání, tím je cesta nepohodlnější, a tudíž levnější.

Hledejte levné cestovatelské destinace

Jistě, je to trochu samozřejmé, ale pokud chcete cestovat levně, měli byste také jezdit na dovolenou do levných zemí. Například do severských zemí najdete levné letenky, ale je tam pořádně draho. U dálkových cest do Thajska, na Srí Lanku, do Vietnamu nebo Indie je to naopak. Letenka může být investicí, ale ubytování, jídlo atd. jsou na místě superlevné. I výlety na Balkán (Albánie, Srbsko nebo Bulharsko) se vyplatí už jen proto, že je tam opravdu levné cestovat – zejména pokud cestujete autem.

Vyhýbejte sa hotspotům

Máte rádi výlety po městě? My také. Zvlášť když jsou na itineráři města, která ještě všichni neznají. Ubytování a jídlo v nich stojí mnohem méně než v metropolích. Co takhle například litevský Vilnius nebo poznávání řeckých ostrovů Skiathos, Alonissos a Skopelos místo souostroví Santorini?

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Leťte jen s příručním zavazadlem

Ti, kteří rádi cestují s malými zavazadly, což mimochodem můžeme jen doporučit, protože je to praktické, ušetří za odbavení a poletí za méně peněz. Nezapomeňte si ale předem u letecké společnosti ověřit přesné rozměry a hmotnost příručního zavazadla, abyste nebyli na letišti nepříjemně překvapeni!

Vydejte se na roadtrip

Máte vlastní auto a nevadí vám strávit pár hodin za volantem? Pak vezměte přítelkyni nebo přítele a můžete vyrazit! Nevíte, kam vyrazit na dokonalý roadtrip? Vydejte se například na toulky Paříží nebo na víkendový výlet do některé z dalších evropských metropolí.

Rezervujte včas a porovnejte si ceny

Nezáleží na tom, jestli cestujete vlakem, letadlem nebo autem z půjčovny – čím dříve si vše zarezervujete, tím levnější bude vaše dovolená. Zejména při cestování na delší vzdálenosti se vyplatí začít srovnávat několik měsíců předem. Nezapomeňte se podívat na různé portály a také hledat lety přímo na webových stránkách leteckých společností. Vyplatí se také pohrát si při rezervaci půjčeného auta. Často je cenově výhodnější rezervovat si auto například na celý týden než jen na tři dny.

Vyzkoušejte WWOOFing

Chtěli byste sbírat mango v Thajsku nebo se starat o koně v Jižní Americe? Pak zkuste WWOOFing. WWOOF je zkratka pro „World Wide Opportunities on Organic Farms“ (Světové příležitosti na ekologických farmách), takže výměnou za vaši práci vám bude poskytnuta strava a ubytování na ekologických farmách po celém světě, což znamená, že si zaplatíte pouze cestu do požadované destinace. A navíc na místě určitě potkáte spoustu zajímavých lidí.

Staňte se domácím hlídačem

Dalším skvělým a v současné době velmi populárním nápadem, jak získat ubytování zdarma, je hlídání domácnosti nebo domácích mazlíčků. Koncept je velmi jednoduchý – zatímco jsou majitelé pryč, vy se staráte o jejich dům nebo byt a případně i o jejich zvířecí spolubydlící. Na oplátku můžete u majitelů bydlet zdarma. Vhodné možnosti najdete na internetových portálech jako jsou „House Carers”, „Mind my House” nebo prostřednictvím skupin na Facebooku. Na platformě „Home Exchange“ si zase můžete vyměnit byt s někým jiným po celém světě.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Cestujte přes noc

Velmi snadným trikem, jak ušetřit náklady, je cestovat přes noc. Zejména v případě delších prázdninových destinací můžete tímto způsobem dopravy ušetřit spoustu peněz. Je pohodlnější spát v lůžkovém kupé ve vlaku, v kajutě na trajektu nebo v nočním autobuse než v business třídě v letadle. Dalším plusem je, že se druhý den ráno se v cílové destinaci probudíte (více či méně) odpočatí.

Spěte v přírode

Kempování není vždy levnou záležitostí, protože pěkné kempy v blízkosti města nebo pláže často stojí stejně jako samotný hotelový pokoj. Pokud však máte možnost kempování ve volné přírodě, je situace jiná. To je možné například v Norsku nebo v mnoha oblastech USA. V každém případě si před cestou dobře zjistěte, co je kde povoleno, jinak riskujete pokuty.

Cestujte s přáteli

Každý, kdo někdy cestoval s velkou skupinou přátel, ví, že tento typ dovolené je často překvapivě levný. Zejména rekreační domy s mnoha ložnicemi se vyplatí, pokud se o pronájem dělí všichni cestovatelé. Často ušetříte i na nákupech – díky rodinným balíčkům. A pokud jde o prohlídku památek nebo historických zajímavostí, mnoho míst nabízí skupinové slevy.

Zůstaňte s přáteli nebo vyzkoušejte Couchsurfing

Spojit dovolenou s návštěvou přátel je vždy dobrý nápad, a to jak z finančního, tak z emocionálního hlediska. Získáte ubytování zdarma, a zároveň strávíte čas s lidmi, na kterých vám záleží. Jackpot! Bohužel nemůžete mít přátele v každém vzrušujícím městě a na každé pláži na světě. Zde je Couchsurfing dobrou alternativou. I zde získáte nocleh zdarma a poznáte nové lidi.

Vždy, ale vždy vyjednávejte

V mnoha zemích se smlouvání opravdu vyplatí, protože jinak zaplatíte naprosto šílené ceny. Pokud otevřeně přiznáte, že máte omezený rozpočet, mnoho lidí vám rádo vyjde trochu vstříc. A pokud ne, nevadí, alespoň jste to zkusili.

Kam se chystáte na příští dovolenou a jaký je váš letošní rozpočet?

Napsat komentář