Neděle 14 duben, 2024
Oslava kvetoucích třešní: Proč se vydat na jaře do Japonska?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Oslava kvetoucích třešní: Proč se vydat na jaře do Japonska?

Japonsko je od ostatních zemí dost odlišné, ovšem velice lákavé. Je to zvláštní země, ale rozhodně stojí za vidění. Nevíte, kam se vydat na jaře? Co právě do Japonska? V tomto období rozkvétají překrásné růžové třešně, jejichž domovem je právě Japonsko. Na jaře kvetou stromy ve většině států, avšak pouze v Japonsku to oslavují…

Země vycházejícího slunce

Japonsko bylo podle tradiční japonské mytologie založeno v 7. století před naším letopočtem původním císařem Džimmu. Během 5. a 6. století bylo zavedeno čínské písmo a budhismus. Císařové byli formálními vládci, nicméně skutečná moc byla obvykle v rukou mocné dvorské šlechty anebo vojenských správců. Japonsko patří k nejmocnějším státům světa. Jeho jméno znamená Země vycházejícího slunce a symbolem tohoto státu je kromě slunečního kotouče též sopka Fudži. 

Dechberoucí sakury

Sakura je druh ovocného stromu. Je to 3 až 7 metrů vysoký strom s širokou korunou. Květy jsou růžové a kvetou od dubna do května. V Japonsku se nachází více než 200 druhů sakury. Rostou obvykle v lesích, na křovinatých stráních či okolo lidských obydlí. 

Sakury mají v Japonsku velice důležitý význam. Třešňové květy představují jaro a v Japonsku se staly symbolem pomíjivosti života. Ukazují, že je život stejně krátký a nádherný jako ony květy.

Tyto květy jsou také častou ozdobou. Můžete je tedy třeba najít na kimonu, papírnickém zboží nebo na nádobí. A květy sakury jsou dokonce znázorněny na japonské minci hodnoty 100 jenů.

V Japonsku dovedou pozoruhodné třešňové květy vykouzlit fascinující pohádkový svět. Sakury vás ohromí svou nevšední krásou.

Hanami – svátek Sakur

Během historického období Heian, které v Japonsku trvalo od roku 794 až do roku 1191, převzala japonská společnost mnoho čínských zvyků, včetně zvyku nazvaném Hanami neboli pozorování květů. Tehdy císařská rodina, básníci, zpěváci a aristokracie nejčastěji oslavovali květy sakury. A od roku 794 jsou v Japonsku pěstovány stromy pro svou krásu.

Každý rok na jaře Japonci sledují magické květy sakury. Sakura začíná nejdříve rozkvétat na jihu Okinawy, v Kjótu a Tokiu rozkvétají sakury většinou na konci března anebo začátkem dubna. Jakmile tedy sakury rozkvetou, vydávají se Japonci do parků, svatyní i chrámů jen proto, aby se s příbuznými a známými pokochali krásou rozkvetlých květů. Svatky Hanami oslavující sakury jsou pro mnoho Japonců příležitostí se uvolnit a potěšit z krásného pohledu na tyto něžné květy. Zvyk hanami je velmi starý. Kronika z 8. století Nihonšoki zaznamenává, že oslavy Hanami byly pořádány už ve 3. století našeho letopočtu. 

Hanami patří v Japonsku k nejoblíbenějším svátkům. Jsou doprovázeny zpěvem, tancem, tradičními japonskými specialitami a rýžovým vínem saké. Stromy jsou ozdobeny lampióny a městy se line překrásná vůně.

Pokud se vydáte do země vycházejícího slunce, můžete si zvolit jakoukoliv část Japonska, kde svátek Hanami oslavíte. Ovšem za návštěvu například stojí velmi oblíbený park Ueno v Tokiu. Tam můžete meditovat přímo uprostřed velkoměsta. 

V tomto období Japonsko rozhodně stojí za návštěvu. Oslavy určitě budou senzační! Vypravili byste se během oslav kvetoucích třešní do Japonska? 

Napsat komentář