Neděle 14 duben, 2024
Vzhůru do Itálie! Už jste navštívili Cesenatico?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Vzhůru do Itálie! Už jste navštívili Cesenatico?

Cesenatico je přístavní město na jadranském pobřeží Itálie. Nachází se v provincii Forli-Cesena v regionu Emilia-Romagna, asi 30 km jižně od Ravenny a pár minut od San Marina. Čím je toto městečko zajímavé?

O Cesenaticu

Cesenatico vzniklo v roce 1302, kdy zde byl vybudován přístav a postavena pevnost na obranu tohoto městečka. V roce 1502 navrhl Leonardo da Vinci přístavní kanál, který je dodnes chloubou města. Dne 2. srpna 1849 z tohoto přístavu vyplul Garibaldi s Anitou a dvěma sty stoupenci na rybářských člunech zvaných „bragozzi“, aby zachránil Benátky. V nejstarší části přístavu u kanálu se nachází Námořní muzeum s historickými loděmi, které ukazuje námořnickou identitu Cesenatica. Nedaleko odtud je možné obdivovat prostory Casa Moretti s předměty denní potřeby a originálními spisy známého básníka 20. století.

Město si opravdu oblíbili cyklisté díky zázemí, které nabízí, a díky mezinárodním cyklistickým akcím, které se konají hlavně na jaře. V létě ho pak navštěvují převážně rodiny pro klidnou a pohodovou atmosféru, která je pro něj charakteristická.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Kultura a jaká místa navštívit

Když naše redakce poprvé navštívila toto sympatické městečko, byla překvapená i pohostinností místních obyvatel. Žádná zášť vůči cizincům se zde nekonala. Naopak! Zmrzlinu jsme si pravidelně chodili kupovat do stánku k jedné sympatické starší paní, která se nás pokaždé snažila naučit něco italsky a vždycky jsme se u naší krkolomné výslovnosti moc zasmáli. Krom toho, lepší zmrzlinu jsme ještě neochutnali!

A kam se v Cesenaticu tedy vydat?

Leonardův kanál

Přístav Leonardova kanálu je hlavní ikonou Cesenatica, vyhloubenou na počátku 14. století v rámci plánů na opevnění města. Jak už název napovídá, úkolem navrhnout a naplánovat jej nebyl pověřen nikdo jiný než renesanční velikán Leonardo da Vinci. Po obou stranách kanálu se tísní velké i malé tradiční rybářské lodě zvané bragozzi, na nichž najdete bary a restaurace pro malebné přestávky během procházek.

Pláže v Cesenaticu

Pobřeží Cesenatica se táhne v délce asi 7 km a po celé jeho délce si můžete vybírat z řady exkluzivních plážových klubů i volných pláží. Vybrat si můžete z mnoha skvělých míst na plážích s obsluhou označovaných jako Bagno, které jsou vybaveny úhledně rozmístěnými slunečníky a lehátky na písku, stejně jako přátelskými restauracemi a rekreačními službami. Mezi ně patří například pláže Zara, Bagno Internazionale a Bagno Marconi. Skvělou alternativou je veřejná pláž Tamerici, která nabízí pobřeží s účelně vysázenými tamaryšky místo slunečníků.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Maré

Přímo u přístavu s kanály a Jaderským mořem nabízí Maré skvělé místo pro odpočinek u moře, s restaurací, kavárnou, plážovým klubem a salonkem. Díky tomu, že se nachází na nejsevernějším konci pobřeží, je ve srovnání s ostatními místy podél pláže poněkud exkluzivní a stranou. Můžete si vybrat, zda se budete vyhřívat na některém z mnoha lehátek se slunečníky pod sluncem nebo se schováte u baru s koktejlem a výhledem na moře.

Stamperia Braghittoni

Ve staré tiskárně na ulici Via Fiorentini si můžete vytisknout vlastní jednorázový suvenýr z Cesenatica. Stamperia Braghittoni nabízí širokou škálu ručně vyráběného ložního prádla jako jsou ubrusy, župany a přehozy. Přestože jsou k dostání v různých tradičních barvách s jadranskou tématikou, můžete si je nechat vyrobit na zakázku, a dokonce si sami vyzkoušet práci s dřevěnými tiskařskými štočky.

Z Cesenatica je mimojiné také dobré spojení do okolních měst jako je Rimini či Ravenna nebo malinký stát San Marino. Láká vás toto město?

Napsat komentář