Sobota 27.07.2024
Akné pod rouškou: 5+1 tipů, jak s ním zatočit
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY

Akné pod rouškou: 5+1 tipů, jak s ním zatočit

Roušky se staly nedílnou součástí našich životů. U mnohých z nás se nedílnou součástí života stala také reakce pokožky na roušku. Podle typu pleti nás může trápit svědění, pálení, přecitlivělost či akné. Problémy jsou způsobené vlhkem, teplem a třením látky o pokožku. Pokud právě vaše pleť nyní vypadá hůř než v pubertě, máme pro vás pár jednoduchých tipů.

Za akné se nemusíte stydět. Tento jev není ojedinělý a má dokonce odborný název – maskne. Je to typ takzvaného mechanického akné, tedy akné způsobeného dlouhodobým drážděním pleti například právě nošením ochrany úst. Jak vzniku černých teček, pupínků a dalších projevů maskne zabránit?

Pravidelná výměna

Nebudeme vás nabádat k nenošení roušky. Snažíme se překonat celosvětovou pandemii, chránit sebe i ostatní zakrytými ústy a nosem je to nejmenší, co můžeme udělat. Rozhodně si ale roušku sundejte v přírodě a ve venkovních prostorách, kde se nacházíte sami.

Vždy s sebou mějte zásobu čistých roušek. Skladujte je ve sterilním obalu a při manipulaci s nimi si důkladně dezinfikujte ruce. Ideální je výměna ihned po zvlhnutí.

Nejlepší je bavlna

Zároveň dbejte na materiál. Obyčejná papírová rouška zvlhne už za 20 minut, což uspíší šíření bakterií. Investujte například do kvalitních nano roušek. Nejlepší volbou je bavlna. Tak navíc šetříte životní prostředí od roušek jednorázových – stačí je vyvařit, vyžehlit a znovu použít. Nyní se dají sehnat i roušky ze speciální antibakteriální bavlny.

Ruce pryč

Většina z nás má takový nešvar – jakmile se objeví pupínek, máme tendenci si na něj sahat. Ujišťovat se, zda se nezvětšil. To je špatně. Nejhorší, co můžeme udělat, je dotýkat se akné. Pokud navíc nemáme důkladně umyté ruce, zanášíme si na obličej další bakterie. A pozor na nípání nehty – pod nimi se hromadí obrovské množství nečistot. Když už máte tendenci si pupínky mačkat, tak pouze s vydezinfikovanýma rukama a s následným důkladným vyčištěním pleti.

Pečovat, ale s mírou

Nezapomeňte se o svou pleť starat, čistit a vyživovat. Ale nepřehánějte to. Méně znamená více. Raději používat pár osvědčených přípravků, než zkoušet všechno možné. Pokud máte svou oblíbenou značku, neměňte ji. Pod roušku je lepší nanášet hydratační krém, který vytvoří ochranou vrstvu proti přílišnému tření. Ten je vhodnější než hutné a mastné krémy. Zkuste také omezit používání make-upu, který pokožce pod rouškou ještě více znemožňuje dýchat.

Zinek a koloidní stříbro

Rychlou pomoc zajistí například zinková mast. Ta je antibakteriální, pleť regeneruje a snižuje projevy zánětů. Pomáhá tedy s léčbou akné i s rychlejším hojením poškozené pokožky. Sehnat ji můžete v lékárně.

Koloidní stříbro má taktéž antibakteriální účinky. Je vhodné k čištění pleti a zmírňuje projevy akné. V lékárně ho seženete nejčastěji jako tonikum či sprej.

Zase ten cukr

Základem všeho je vyvážená strava, dostatek vody, spánku a pohybu. Tvorbu akné podporuje například přílišná konzumace cukru. Ten urychluje stárnutí pleti a přispívá k nerovnováze ženského hormonu estrogenu, což následně způsobuje akné zejména v čelistní oblasti. Nejhorší je samozřejmě bílý rafinovaný cukr, pokuste se ho proto omezit. Každé tělo je jedinečné a to, co vyhovuje někomu jinému, nemusí dělat dobře vám. Jednomu vadí cukr, jinému třeba lepek, mléčné výrobky či velké množství soli. Pozorujte, jak se cítíte po konzumaci různých potravin.

Zkuste těchto pár jednoduchých tipů a uvidíte, že vám vaše pleť bude vděčná. Pokud problémy přetrvávají, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Věřte, že v tom nejste sami. Také vám roušky způsobují kožní problémy? Podělte se s námi o vaše účinné tipy, jak s nimi bojujete.

Napsat komentář