Neděle 14 duben, 2024
3 superpotraviny, o kterých jste možná ještě neslyšeli, ale měli byste to napravit
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

3 superpotraviny, o kterých jste možná ještě neslyšeli, ale měli byste to napravit

Superpotraviny jsou něčím, bez čeho bychom se ve 21. století rozhodně neobešli. Jsou doslova nadupané vitaminy a minerály a pomáhají nám zdravě žít. Jestliže je zdravý životní styl i vaším koníčkem, zařaďte do své rutiny následující potraviny…

O zázračných účincích superpotravin jsme se s vámi podělili již dříve, konkrétně jsme se zaměřili na to, proč mít superpotraviny ve svém jídelníčku. Pokud jste dali na naše doporučení, některé z nich jsou již běžnou součástí vašeho jídelníčku. Jestliže ale toužíte přidat k nim pár dalších, rozhodně nepřestávejte číst.

Baobab

Věděli jste o tom, že baobab má větší obsah vitaminu C než citrusy? Malý Princ by jistě ocenil, že z plodů těchto obřích stromů, které by mohly zničit celou jeho planetu, se vyrábí prášek, jenž má téměř až zázračné účinky. Baobab je totiž bohatý nejenom na vitamin C, ale také na vlákninu a další minerální látky.

Doporučené dávkování je 1 lžička denně. Tu si můžete přidat do pokrmů, smoothie nebo třeba rozmíchat do obyčejné vody.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Velbloudí mléko

Kravská a rostlinná mléka jsou běžně k dostání v každém obchodě s potravinami. Slyšeli jste ale již o velbloudím mléku? Neobsahuje tolik cholesterolu a cukrů jako další živočišná mléka, a dokonce je považováno za superpotravinu. Proč? Má bohatý obsah vitaminů B a C a také železa, a dokonce je označováno jako afrodiziakum. Velbloudí mléko je vhodné také pro lidi s intolerancí na laktózu, jelikož neobsahuje protein beta-laktoglobulin.

Protože velbloudí mléko ja zázračným nápojem, odpovídá tomu také jeho poměrně vysoká cena.

Maca

Potřebujete zvýšit pozornost, fyzickou i psychickou odolnost a podpořit svůj sportovní či studijní výkon? Zařaďte do svého jídelníčku macu. Bylinka maca pochází z Peru, kde ji již starověcí Inkové využívali k podpoře energie. Maca má pozitivní účinky na lidskou psychiku, dokáže dodat energii, zmírnit pocity únavy a vyčerpání, a rovněž pomáhá s regenerací svalů. Maca existuje hned ve třech variantách: červené, žluté a černé. Všechny druhy mají podobné účinky, ale nejrozšířenější je maca žlutá – tvoří 60 % produkce.

Pozor! Macu se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Ideálně po ní sáhněte při velkém psychickém či fyzickém vypětí, a pak si od ní alespoň na týden dejte pauzu.

Zařadíte některé z těchto superpotravin do svého jídelníčku a vyzkoušíte jejich účinky?

Napsat komentář