Nenechte se odradit jeho slupkou, která svým vzhledem silně připomíná hadí kůži. Pokud ji totiž sloupnete, najdete pod ní ukrytý chuťově zajímavý a nutričně bohatý poklad. Seznamte se s hadím ovocem.
Jak vypadá hadí ovoce?
Slupka hadího ovoce vypadá jako kůže hada. Tvoří ji tvrdé trojúhelníkové šupinky a má tmavohnědou až zlatohnědou barvu. Je však tenká a dá se dobře sloupnout. Uvnitř se nachází pevná dužina, která je rozdělená na tři části a nese bělavý až lehce nažloutlý odstín. Než se do ní ale pustíte, dávejte pozor, obsahuje totiž tmavá semena, která jedlá nejsou. Samotné plody mají průměr přibližně pět až osm centimetrů, jsou baňaté a zužují se do špičky.
Okouzlí lahodou sladkokyselou chutí
Z hadího ovoce se jí jen jeho dužina. Může se konzumovat syrová, proto ji není nutné nijak upravovat. Je příjemně křupavá a šťavnatá, texturou ji lze připodobnit k jablku. Má příjemnou sladkou chuť, která je později doplněná zajímavými nakyslými tóny. Aroma zralých plodů je zemité a nasládlé.
Je těžké chuť tohoto exotické ovoce přirovnat k nějakému nám známějšímu ovoci, jeho vlastnosti jsou totiž jedinečné. Často se však říká, že připomíná směs banánů, jablek, ananasu a jackfruitu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: MOŘSKOU ZELENINU JSTE JIŽ MOŽNÁ ZKUSILI, ANIŽ BYSTE O TOM VĚDĚLI
Domov má v jihovýchodní Asii
Hadí ovoce neboli salak (latinsky salacca zalacca) pochází ze stálezelené palmy, která roste v jihovýchodních oblastech asijského kontinentu. První plody se stromě objevují přibližně tři až čtyři roky po výsadbě. Sklizeň plodů je poměrně složitá, protože strom pokrývají velice ostré trny.
Celkem existuje asi 30 odrůd hadího ovoce, odlišují se od sebe rozdílnými vlastnostmi. Některé druhy jsou dokonce velmi hořké, a proto se v asijské kuchyni používají pouze tepelně upravené.
Co hadí ovoce zpracovat?
Plody jsou chutné i samotné, ale dají se také zpracovávat do celé řady sladkých a slaných pokrmů. Ovoce je vynikající například pro oživení ovocných salátů nebo k dozdobení domácích dezertů a zmrzlinových pohárů. V Thajsku se dužina často ochucuje špetkou soli a cukru, zvýrazní se tím její chuť.
Hadí ovoce lze zavařit, případně použít při výrobě sirupů, džemu nebo želé. Dá se také rozkrájet na hranolky a sušit v sušičce. Skvěle chutná v kombinaci s ořechy, například mandlemi a kešu. Dobře doplní i jiné druhy ovoce, zejména ananas, mango, jackfruit a mučenku.
V Asii se z něj připravují rovněž slané pokrmy, nejčastěji z rýže. Dá se dochutit šalotkou, milovníci pikantnějších chutí mohou použít i česnek, zázvor nebo třeba chilli papričky.
Zdravotní benefity hadího ovoce
Plody jsou zdrojem vlákniny, flavonoidů, vápníku, železa, vitamínu C a dalších cenných mikroživin. Hadí ovoce je vhodné jako svačinka, která dodá energie například na cestách nebo po fyzické aktivitě. Podle některých studií podporuje metabolismus. A protože je hadí ovoce bohaté na vlákninu, nejenže přispívá ke zdravému trávení, ale navozuje pocit sytosti, a proto se hodí i do redukčního jídelníčku.
Hadí ovoce patří mezi antioxidanty. To znamená, že napomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Ve své domovině se používá tradičně i jako první pomoc při pálení žáhy, stejně jako v případě průjmu.
Už jste hadí ovoce vyzkoušeli?
Zdroj: foodtasia.com, atlasobscura.com, nutrition-and-you.com/snake-fruit.html
$content$