Neděle 21 duben, 2024
„Opravdu záleží jen na pár věcech, všechno ostatní je bonus,” zastává Aneta Borovičková
Fotografie: Se souhlasem Anety Borovičkové
INTERVIEW

„Opravdu záleží jen na pár věcech, všechno ostatní je bonus,” zastává Aneta Borovičková

Aneta se s jógou poprvé setkala v roce 2012 a od té doby ji provází každodenním životem. Pomáhá jí vrátit se k sobě samé, uvolnit se, ale také mít otevřenější mysl. Absolvovala Školu jógy pod vedením Veroniky Carmanové a Jany Kopecké, kurz pro učitele jin jógy a mnoho dalších seminářů, které ji neustále rozvíjejí a rozšiřují její obzory. Kromě výuky jógy založila rodinnou značku Yogana, pod kterou vytváří věci, které potěší nejen při józe, ale při péči o sebe a domácnost. Jak jóga ovlivnila Anetin pohled na život? Proč by měl každý pravidelně cvičit jógu? A jak s jógou nejlépe začít?

Józe ses začala věnovat v 16 letech. Věděla jsi už tehdy, že je to něco, čemu se chceš věnovat profesionálně?

Vůbec ne. Školu pro lektory jsem začala navštěvovat až o 5 let později, ale jen pro prohloubení svých znalostí. První lekce přišla až za další 2 roky, a to jen díky popostrčení od majitelky poděbradského jógového studia Dany Beierové. Pak už jsem u vedení lekcí zůstala, protože mi ta zkušenost otevřela úplně nový svět, který se mi moc líbil.

Jóga je mnohem víc než jen cvičení těla a mysli – je to také životní styl. Jak jóga ovlivnila tvůj pohled na život?

Myslím, že velmi. Věřím, že díky józe mám otevřenější i klidnější mysl, snáz se vypořádávám s těžkými situacemi i stresem. Jsem vděčná, že jsem jógu objevila tak brzy, a mohla si tak její benefity užívat už v podstatě od puberty.

Jakou formu jógy vyučuješ a jak bys popsala svůj styl? Máš oblíbenou jógovou pozici?

Moje lekce vychází z hatha a jin jógy, moc ráda se inspiruju i v knihách terapeutické a restorativní jógy. Jógovou praxi vnímám jako chvíli sebepéče, takové wellness pro tělo i mysl na podložce. I proto ráda zařazuju aromaterapii nebo masáže přímo do lekcí. Oblíbených pozic mám spoustu, ale moje top 3 jsou pozice dítěte, pes hlavou dolů a stoj na hlavě.

Fotografie: Se souhlasem Anety Borovičkové

Jóga nezná věk ani pohlaví a může být vhodná pro všechny, bez ohledu na úroveň jejich kondice. Je to opravdu tak? Je jóga vhodná pro všechny?

Po fyzické stránce určitě ano, existuje jóga pro seniory nebo například pro onkologické pacienty. Jógová praxe je především o vědomém pohybu na vlně dechu, a tak se dá krásně modifikovat pro všechny skupiny.

Proč by měl, podle tebe, každý pravidelně cvičit jógu?

Pokud člověka jóga baví, je to, myslím, dokonalá cesta k harmonizaci těla, mysli a duše. Tím je pro mě unikátní a nezaměnitelná, protože se přes pohyb těla dostanu do hlubších vrstev sebe sama. Ten dopad pravidelné praxe se nedá úplně popsat, prostě jako by byl život „lepší” po všech stránkách.

Jóga propojuje tělo s myslí jako žádný jiný sport. Každá pozice má svůj význam a odráží i mentální nastavení. Jak jóga ovlivňuje naše duševní zdraví?

To je otázka, která se těžko zodpovídá pár větami. Jóga může pomoct při mnoha psychických potížích – existují pozice nebo dechová cvičení, která regulují úzkostné nebo depresivní stavy, ač samozřejmě jako doplněk v případě akutních problémů. I pro člověka, který nemá větší problémy, může být přínosem pro celkovou psychickou pohodu – už jen díky vědomému dýchání, pohybu i času věnovanému péči o sebe. Všechno dohromady je to jako takový balíček prevence pro duševní pohodu.

Mnoho lidí se dnes, především kvůli uspěchanému životnímu stylu, vymlouvá na to, že na oddych nebo meditaci nemá čas. Jak nejjednodušeji zařadit jógu do svého každodenního života tak, abychom z ní profitovali co nejvíc?

Myslím, že je fajn na sebe nemít vysoké nároky. Často si lidi myslí, že opravdová jóga rovná se dvě hodiny na podložce každý den, ale tak to není. Meditace, mindfulness nebo i krátká jógová sestava na podložce může zabrat doslova pár minut. Často říkám, že pár minut s jógou každý den je mnohem víc než dvě hodiny ve studiu jednou za týden. I proto vznikl jeden z mých online kurzů zaměřený právě na jógové desetiminutovky.

Fotografie: Se souhlasem Anety Borovičkové

Jak vypadá tvůj běžný den? Máš nějaké rituály nebo rutiny, které rozhodně nemůžeš vynechat?

Aktuálně s miminkem vypadá každý den trochu jinak. Co je pro mě ale poslední roky nejdůležitější, je ráno. Opravdu u mě platí, že ráno dělá den – nikdy nevynechávám sklenici teplé vody, bylinkový nebo zelený čaj a pořádnou snídani. Když to jde, pár minut věnuju józe, protažení nebo dechovému cvičení, ale především teď pečuju o ranní rodinnou pohodu. Večer nesmí chybět horká sprcha s aroma olejíčkem pro zklidnění, a když to vyjde, pár stránek knihy. Čtení mi pomáhá ztišit hlavu i snáz usnout.

Co bys poradila někomu, kdo s jógou nemá žádné zkušenosti? Jaký je nejlepší způsob, jak začít? Co je třeba mít na paměti?

Pro úplné začátky je fajn zajít přímo na kurz pro začátečníky do jógového studia, kde se člověk naučí ty nejdůležitější základy a „pravidla” pro bezpečnou praxi. Ráda připomínám, že je třeba pamatovat na to, že když člověku nesedne jedna lekce jógy, neznamená to, že mu nesedla jóga jako taková. Vždycky je super zkoušet více typů lekcí i lektorů.

Před několika měsíci ses stala maminkou. Změnilo těhotenství a rodičovství tvůj postoj k práci? Najdeš si jako máma ještě čas na cvičení jógy?

Mateřství změnilo můj postoj téměř ke všemu. Snáz se mi hledá lehkost ve všem, co dělám, protože si víc uvědomuju, že na světě záleží opravdu jen na pár věcech, všechno ostatní je bonus. Neznamená to ale, že nechci jít za svými osobními i pracovními sny, jen už vím, že všechno má svůj čas. I cvičení jógy – aktuálně si na něj dokážu vyčlenit mnohem míň času než dřív, ale tak to prostě teď je a nijak se tím nestresuju.

Kromě toho, že vyučuješ, jsi maminkou, úspěšně podnikáš, jsi zakladatelkou rodinné značky Yogana. S jakou myšlenkou a jakým cílem jsi ji zakládala?

Yogana byl celkem spontánní nápad – na začátku jsem chtěla vytvořit místo, kde budou dostupné možnosti, jak obdarovat a potěšit lidi s podobnými koníčky a pohledem na svět, jako jsem měla a mám já. Postupně se tahle myšlenka rozvinula a Yogana je teď místem, kde nabízíme malé i větší radosti pro útulno v duši i doma.

Fotografie: Se souhlasem Anety Borovičkové

Jaké produkty nabízíte?

Přírodní podložky na jógu, poctivé svíčky ze sójového a včelího vosku, vykuřovadla, tematický autorský porcelán, BIO bylinkové čaje nebo vyladěné dárkové boxy. Všechny produkty vybírám pečlivě tak, abych je i já sama mohla s čistým svědomím používat.

Máš nějaký zaručený tip, jak skloubit práci s rolí rodiče, koníčky či jinými povinnostmi a zachovat si přitom zdravá balanc?

Zatím mám jen jeden tip – nemít na sebe příliš vysoké nároky. Sama někdy ještě hledám cestu, jak v tomhle ten balanc najít.

Pracuješ aktuálně na nějakých nových projektech, o kterých nám můžeš prozradit víc?

V současnosti věnuju spoustu času plánování jógových akcí na podzim a taky na příští rok – všechny aktuality se chystám brzy zveřejnit na svém webu. Moc se na všechny akce těším!

Jaký je tvůj oblíbený citát, afirmace nebo mantra?

Nejčastěji si připomínám „Jsem dokonalá taková, jaká jsem.” A taky mi často pomáhá Bukowski a jeho „Svět patří těm, co se neposerou.”


Instagram | Web

Napsat komentář