Neděle 14 duben, 2024
„Nevzdám se něčeho jen proto, že jsem holka,“ říká Míša Jílková
Fotografie: Se souhlasem Michaely Jílkové
INTERVIEW

„Nevzdám se něčeho jen proto, že jsem holka,“ říká Míša Jílková

Když před vámi někdo vysloví spojení “dívčí koníček”, může se vám vybavit mnohé, zcela jistě se vám však nevybaví myslivost. Míša Jílková se tím, co odmalička nejvíc miluje, nemálo vymyká z davu. Jak moc se Míša zabývá genderovými stereotypy? Co se pod pojmem “myslivost” vlastně všechno skrývá? S jakými reakcemi se Míša setkává na Instagramu, kde se rozhodla svůj koníček sdílet, a jak dokáže obstát ve společnosti, ve které aktuálně hodně rezonuje vegetariánství či veganství?

Jak by ses představila někomu, kdo tě vůbec nezná?

Jsem mladá slečna plná energie, která se odmalička věnuje myslivosti a nyní studuje lesnickou školu v Hranicích. Na Instagramu sdílím spoustu věcí ze života myslivce i lesáka a chci ukázat všem, jak je česká myslivost krásná.

Co tě přivedlo k tvému největšímu koníčku a je to vlastně pořád „jen“ koníček?

Odmalička jsem měla myslivost kolem sebe a nejvíce mě k ní vedl děda. Chodili jsme spolu do krmelce, učil mě poznávat stopy, zvěř, ptáky a spoustu dalších věcí, které se myslivosti týkají. Jelikož ještě studuji, tak je to zatím jen koníček, ale jednou bych byla moc ráda, kdyby myslivost byla součástí mé práce.

Jak bys svůj koníček popsala úplnému laikovi?

Myslivost je dobrovolná činnost, která se zabývá péčí o zvěř, chovem a lovem zvěře. Každý myslivec by měl mít velmi kladný vztah k přírodě. Možná si myslíte, že myslivost je jen o lovu, ale takto to opravdu není – lov je jen součástí myslivosti a pro myslivce vlastně takovou odměnou za péči o zvěř ve formě přikrmování, zlepšování životních podmínek pro zvěř a spousty dalších věcí.

Fotografie: Se souhlasem Michaely Jílkové

Faktem je, že lov nebo myslivost je pro společnost něčím, co je spojeno s muži. Setkáváš se s genderovými stereotypy? Jak moc jsou muži ve tvém okolí „v převaze“?

Že je myslivost spojena hlavně s muži, je pravda a asi i vždycky bude, ale počet žen v myslivosti stále stoupá. I v mém okolí tvoří muži převahu, a to asi 20:1.

Jsou genderové stereotypy něco, co řešíš, a snažíš se proti nim nějak bojovat?

Neřeším… Nevzdám se něčeho, co dělám odmalička, jen proto, že jsem holka… Ano, je pravda, že asi neunesu plný pytel obilí a ani sama neutáhnu velké prase, ale to podle mě nezvládnou ani někteří chlapi. Myslím, že by muži neměli tolik odsuzovat ženy za to, že také dělají myslivost, protože ženy pro ně mohou být i přínosem. Můj názor je takový, že věci jako práce s dětmi nebo chystání občerstvení na mysliveckých akcích přenechají raději ženám. Za dobu, co se mezi myslivci pohybuji, jsem neměla žádnou špatnou zkušenost ani žádnou urážku ze strany mužů. Většina myslivců, které znám, mezi sebou ženy vítá.

Svůj koníček ses rozhodla sdílet veřejně na Instagramu, kde tě aktuálně sleduje přes 4 tisíce lidí. Jací lidé tvoří tvé publikum a s jakými reakcemi se v online prostředí na to, co děláš, setkáváš? 

Převážná většina mých sledujících se věnuje stejnému nebo podobnému koníčku, mám mezi nimi ale i naprosté laiky, kteří se často po přidání některé z mých fotek ptají: “Proč se zvěři dává sůl?”, “Proč se nepřikrmuje celý rok?”, “Čím se krmí?”… A je spousta dalších otázek, na které moc ráda odpovídám. Setkávám se se spoustou pozitivních reakcí a za to jsem moc ráda, ale svět nemůže být jen pozitivní a nějaké negativní ohlasy, jako třeba, že jsem zabiják, vrah, nebo tyran zvířat, by se určitě našly.

Liší se tyto reakce nějak od reakcí lidí v reálu?

Dalo by se říci, že moc ne. Jsou ale věci a otázky, se kterými se v reálu setkávám více – jako třeba: “Cože? Holka studuje lesárnu?”, “A to se jako nebojíte zbraně?” nebo “A vy jako chodíte sama do lesa?”

Fotografie: Se souhlasem Michaely Jílkové

Ve společnosti se aktuálně dost řeší vegetariánství, veganství, ochrana přírody v jakékoliv formě,.. mnohdy až velice radikálně. Už ses někdy střetla s někým, kdo ostře kritizoval a odsuzoval to, co máš ráda? Pokud ano, jak jsi takový střet řešila, a pokud ne, tak jak bys ho teoreticky řešila, kdyby k němu došlo? 

Pár takových střetů by se našlo… Snažila jsem se vše řešit v klidu, povykládat si o tom, napsat, jak tohle vidím já, a vyslechnout si druhou stranu… Musím říct, že závěry toho byly vždy rozdílné – například jednou jsem se na tohle téma dala do řeči s jednou slečnou, která mě nazvala tyranem a zabijákem a po pár zprávách, kdy jsem se jí snažila vysvětlit, že to není tak, jak si myslí, a následně jsem jí ještě poslala fotografie například malých bažantů, které se snažíme vracet zpět do přírody, opravy krmelců a zásypů, sušení sena pro zvěř a spoustu dalšího, velmi rychle svůj názor změnila. Omluvila se a řekla, že netušila, že myslivost není jen o zabíjení. Takoví ale nejsou všichni, někteří jen napíší velmi hnusnou zprávu, že nahlásí váš profil a že by tohle vůbec nemělo být na Instagramu, a potom si vás zablokují.

Můžeš říct, že ti Instagram otevřel nové možnosti? Pokud ano, jaké konkrétně?

Určitě ano, díky Instagramu jsem se dostala ke spolupráci s Northstyle, za kterou jsem nesmírně ráda. Navázala jsem i další menší spolupráce. Nesmím ale zapomenout na to, že jsem poznala spoustu lidí, kteří mají stejný koníček jako já, a s některými jsme navázali i osobní kontakt a setkáváme se na různých loveckých, kynologických akcích anebo třeba na výstavách a veletrzích.

Máš se svým profilem do budoucna nějaké větší plány, záměry a cíle?

Myslím, že je pořád na čem pracovat a posouvat se dál… Přála bych si více sledujících, kteří toho o myslivosti moc neví, ale chtěli by se dozvědět něco víc. Myslím, že by se měla myslivost mezi veřejnost více dostat jako pozitivní, aby si lidé uvědomili, že to opravdu není jen o lovu a zabíjení… Tohle si dávám jako jeden malý cíl. Dále bych chtěla do profilu zakomponovat i něco málo o bylinkách a stromech – recepty na bylinné čaje, masti, tinktury,..

Nemůžeme si na závěr odpustit otázku týkající se našeho projektu. Jak ses dozvěděla o BloggersRE a jak vnímáš to, co děláme? 

O BloggersRE jsem se dozvěděla po tom, co jste dělali rozhovor s úžasnou Adélkou – RUČNĚ VYTVOŘENÝ SVĚT. Podle mě děláte dobrou věc – spousta inspirace a úžasných lidí na jednom místě, a to se mi hrozně líbí. Pokračujte v tom, co děláte, jste skvělí!


Instagram | Facebook

Napsat komentář