Jekatěna „Eki” Nagy je zastánkyní toho, že nejkrásnější pleť je zdravá pleť. A právě proto založila skincare studio SKIN SPOT, kde se svým týmem pomáhá zorientovat se na trhu s kosmetikou, vybrat si to pravé pro pleť a neutrácet zbytečně peníze za něco, co pleti ne vždy vyhovuje. Osvětu o krásné a zdravé pleti šíří také prostřednictvím sociálních sítí, kde vzdělává, vyvrací mýty, informuje o nových trendech a odpovídá na dotazy sledujících. Jak poznat zdravou pleť a proč je důležité ji mít? Jaké chyby obvykle děláme? A je nutné používat jen drahou kosmetiku?
Vystudovala jsi žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově a několik let jsi pracovala jako tvůrkyně obsahu na sociální sítě. Jak ses dostala ke kosmetice a kdy sis začala pohrávat s myšlenkou založit skincare studio?
Je to tak. Už během studií jsem začala pracovat v digitální reklamní agentuře, ale netvořila jsem obsah jako takový, maximálně nějaké drobné copy, když nám vypadl copywriter. Tvořila jsem mediální plány, strategie, a pak jsem přešla do account managementu a zajišťovala jsem plynulou komunikaci mezi klientem a naším kreativním týmem.
O svou pleť jsem se starala díky svojí mamince od puberty, ale hlouběji jsem se do toho ponořila se začátkem vysoké školy. Zatímco v pubertě byla moje pleť poměrně v dobrém stavu, kolem dvvacátého roku se mi objevilo poměrně těžké cystické akné. To byl moment, kdy jsem péči o pleť propadla a hledala cesty, jak si pomoct. K myšlence vzdělávání jiných, a pak i vlastního skincare studia, jsem se dostala až zhruba o 6 let později na mateřské s dcerkou.
U vás ve SKIN SPOT se samozřejmě vše točí okolo péče o pleť, nejde však o klasický salón, kam si rychle zaskočíme. Čím je vaše studio speciální? Čemu konkrétně se věnujete a jaké služby nabízíte?
Myslím, že hlavní odlišnost od klasických salónů je právě v tom, že k nám si lidi nechodí pouze zarelaxovat, ale proto, abychom spolu mohli pracovat na problému, který je na pleti trápí. Přistupujeme ke klientům systematicky a komplexně, vedeme si u každého klientskou kartu, podobně jako to mají lékaři. Ptáme se podrobně na to, co používají doma, zajímáme se i o životosprávu a možné spouštěče v rámci ní. Protože to tvoří 80 % toho, jak pleť vypadá. Spolupracujeme s moderními dermatology, kteří smýšlí stejně jako my. Zkrátka vážně pečujeme a není nám jedno, co bude s klientem, jakmile po ošetření vyjde ze dveří studia.
Druhý velký rozdíl je v tom, že téměř neprodáváme profesionální kosmetiku. Máme obecný přehled a dokážeme klientovi poradit se skincare v rámci běžné konvenční kosmetiky, podle jeho finančních možností. Věříme, že v každé cenové kategorii se dají najít dobré i špatné produkty, a umíme hledat ty dobré. Toho si u nás klienti taky velmi cení.
Věnujeme se terapeutické kosmetologii, v každém ošetření pracujeme s aktivními látkami, děláme manuální hloubkové čištění, pečující ošetření (rozjasňující, protizánětlivá, hydratační apod.), peelingy, mikrojehličkování, ale třeba i masáž obličeje jako prevenci stárnutí pleti.
Ty sama se věnuješ především skincare mentoringu. Můžeš nám popsat, jak probíhá?
Dokud jsem letos v záři neodešla na částečnou mateřskou, tak jsem sama 3 dny v týdnu přijímala klienty. Takže většinu času tvořila právě ošetření. Nicméně skincare poradenství je hned v závěsu za tím. Zájemci mají aktuálně na výběr ze dvou služeb.
Skincare Chat je krátká jednorázová konzultace na půl hodinky, v rámci které můžeme probrat drobné úpravy v péči nebo jakékoliv skincare téma víc do hloubky.
Skincare Mentoring je komplexní poradenství, v rámci kterého se s klientem potkáme nebo si zavoláme několikrát, probereme podrobně veškerý kontext k jeho pleti, životosprávu, aktuální domácí péči a jeho preference. Na základě toho pro něj sestavím domácí péči na míru a jsme spolu v kontaktu ještě půl roku, v rámci kterého můžeme reagovat na případné zhoršení, úpravu péče dle sezóny apod.
Každý klient od vás dostane komplexní poradenství. Jak to vypadá v praxi? Na jaké bázi pracujete, aby celá péče o pleť byla efektivní?
Je to opravdu individuální. Hlavní je, abychom s klientem byli na jedné vlně v tom, jaké problémy chceme na pleti řešit a co je cílem jeho domácí péče. Bez toho se nepohneme. Někdo je zvyklý mít v péči klidně 10 kroků a ztratí nad tím kontrolu – v tom případě můžu rutinu osekat, aby řešila jen to nejdůležitější. Někdo má 1 až 2 produkty a neví, co dál, takže tam doplňujeme, ale velmi střídmě, aby se klient naučil pravidelnosti a nelekl se množství nových produktů.
Skincare vás musí především bavit. Měl by to být příjemný rituál na začátku a na konci dne. Jen díky tomu to budete dělat pravidelně, a v tom (vedle správné volby kosmetiky) tkví efektivita. Proto se snažím brát ohled na preference klienta, nejen ty cenové, ale i co se týče třeba postojů k parfemaci nebo kategoriím kosmetiky – lékárenská, přírodní, drogérie apod.
Nemůžu bohužel dát nikomu 100% garanci úspěchu, každá pleť je unikát. Ale můžu zaručit, že udělám vše proto, abychom se správné cestě maximálně přiblížili a přešlapů na této cestě bylo co nejméně.
Proč je každodenní péče o pleť důležitá?
Kůže je největším orgánem v našem těle. Má nás primárně chránit před nepříznivými vnějšími vlivy. A dělá to dobře, jen v čase dochází k jeho opotřebení, stejně jako všeho v našem těle. S rostoucím věkem (přibližně od 20 až 25 let) začíná kůže ztrácet své schopnosti – klesá produkce kolagenu, už tak dobře nezadržuje vodu apod. Nemluvě o tom, že třeba před negativními vlivy sluníčka nás moc chránit neumí (resp. jen na velmi krátkou dobu). Proto je důležité pleti pomáhat, doplňovat vodu, chránit ji před sluníčkem. Hýčkat ji, aby byla silná a sloužila nám co nejdéle. Nejde jen o estetickou stránku, ale hlavně tu zdravotní.
Jak sama tvrdíš, nejkrásnější pleť je ta zdravá. Podle čeho se pozná zdravá pleť?
Rozhodně to není vyretušovaná pleť z časopisu. To je výmysl, který v praxi neexistuje. Zdravá pleť má viditelné póry, může mít žilky, skvrnky i vrásky. Dokonce může mít sem tam pupínek a ucpané póry. Ale je silná a odolná. Nevykolejí ji (extrémně) jen tak něco. Například změna prostředí, jídelníčku nebo hormonální výkyv. Na zdravé pleti neřešíme aktivní kožní problémy jako je akné, ekzém, růžovka, hyperpigmentace apod.
Jak pleť udržet zdravou, mladou a zářivou?
Mít ji rád. Pečovat o ni, zbytečně ji netrápit a nezlobit se na ni, když nevypadá zrovna tak, jak byste si přáli. Psychika v tom hraje obrovskou roli. Pravidelná a správně zvolená domácí péče dle svého typu a stavu pleti je základ.
Návštěvy salónu 1x za 1 až 2 měsíce jsou skvělým doplňkem, který funguje jako takový „boost”, dodá rychle pleti to, co aktuálně nejvíc potřebuje, a je skvělým nástrojem, jak systematicky pracovat uzdravení pleti a na prevenci jejího stárnutí.
Mohou například snížení stresu a změny ve stravování a celkové životosprávě přinést výrazný rozdíl pro zdraví pokožky?
Určitě. Ne pro každého je to spouštěč, ale například v souvislosti s akné je prokázané, že kortizol zvyšuje produkci mazu v pórech, stejně jako třeba aminokyselina leucin, která je obsažena v mléčných výrobcích a masu – hlavně červeném. Takže pokud je na to někdo citlivý, může snížení stresu nebo úprava jídelníčku výrazně pomoct.
Osvětu o zdravé pleti šíříš i prostřednictvím Instagramu, kde pravidelně sdílíš skvělé tipy a odpovídáš na otázky svých sledujících. S jakými problémy za tebou chodí nejčastěji?
Nejčastěji se na mě obrací lidé, kteří dlouhodobě řeší akné. Mají za sebou často už nespočet nepříjemných zkušeností s jinými specialisty nebo vlastními pokusy, jsou frustrovaní a zoufalí. Bojí se a někdy už jsou nedůvěřiví. A vůbec se jim nedivím.
Druhá nejčastější kategorie klientek jsou maminky na mateřské. Nemusí nutně řešit nějaký problém, nejčastěji se dosud o svou pleť moc nestaraly, a ta jim to odpouštěla, ale na mateřské, vlivem dalších faktorů jako nedostatek spánku nebo stres najednou vidí změny na pleti, které je netěší a chtějí je řešit. A zároveň si chtějí skrz skincare dopřát čas pro sebe.
Každý klient je pro mě výzvou, a když se nám povede stav pleti zlepšit, ruku v ruce s tím zlepšujeme kvalitu života a sebevědomí klienta. To jsou momenty, kdy se utvrdím v tom, že to, co dělám, má smysl.
Jakou největší chybu dělají lidé při výběru a používání kosmetiky? Máš nějaká obecná doporučení, jaké produkty si koupit?
Většinou jim chybí něco ze základní trojky – odlíčení a čištění, hydratace a ochrana před UV zářením. Pokud tento základ není dobře nastavený, další séra, tonery nebo masky vůbec nemají smysl a ani nemohou dobře plnit svůj účel.
Často se setkávám s tím, že majitelé aknózní pleti svou pleť přesušují a trápí drsnými produkty, aniž by správně hydratovali a posilovali kožní bariéru. A další častá věc je, že si lidé pletou hydrataci a výživu. Dodávají pleti hodně olejů, ale téměř žádnou vodu. Vodu potřebuje absolutně každý typ pleti, což se nedá říct o olejích.
S tolika informacemi o péči o pleť a nespočtem produktů na výběr… Pokud bys měla vybrat produkt, který by měl každý pravidelně používat, co by to bylo a proč?
Jeden produkt bohužel vybrat nejde, i když je to lákavé a každý by rád našel jeden zázrak, který všechno změní. Tak to nefunguje, i tady musíme zvolit komplexnější přístup.
Vracím se k základu, o který už jsem zmiňovala. Ráno je to čistící produkt (ale není nutný pro každého), hydratační krém a krém s SPF 30 nebo SPF 50. Večer je to odličovací produkt, čistící produkt a hydratační krém.
Pokud bychom jenom čistili a nehydratovali, tak skončíme s dehydratovanou pletí. Pokud bychom vůbec nečistili a jen hydratovali, tak si zbytečně ucpeme póry. Výhody SPF nevidíme hned, ale za 20 až 30 let nám za něj bude pleť velmi vděčná.
Jak si udržuješ přehled o nových trendech v kosmetickém průmyslu?
Sleduju domácí a zahraniční skinfluencery, kosmetology, dermatology, kosmetické chemiky, poslouchám odborné podcasty, čtu studie, chodím na odborné přednášky. Ve střehu mě udržuje to, že jsem součástí nejen skincare komunity na Instagramu, ale taky kosmetologické komunity. Mám dobré vztahy s dermatology. A taky mí sledující a klienti na poradenství mě neustále motivují k tomu, abych nepřestávala zkoumat, objevovat a testovat nové produkty.
Jaký je tvůj názor na fakt, že mnoho žen podstupuje různé zákroky jako botox či „buccal fat removal”?
V životě razím strategii „všeho s mírou” a většinou volím zlatou střední cestu. Tady to mám úplně stejně. Nejsem proti zásahům jako je botox, sama se na něj chystám. Za mě pokud vám na sobě něco vadí a každý den v zrcadle a na každé fotce vidíte už jen ten daný problém, jděte do toho. Myslím, že dnes existuje spousta zákroků, po kterých budete pořád vypadat jako vy, ale líp. Víte, jak to myslím?
Jsem pro prevenci a hezké stárnutí. Protože tukové tkáně, svaly a kosti, které se nám s věkem mění, umíme ovlivnit jen z malé části nebo vůbec. Ale úplně se odevzdat, nedělat nic, a tím naopak urychlovat stárnutí pro mě taky není cesta. V estetice preferuju zákroky podporující zlepšení a udržení kvality kůže a podkoží. Úprava rysů a vzhledu je každého věc, ale osobně bych touto cestou nešla, i když třeba celý život nenávidím svůj nos. (smích)
Která je ta nejlepší péče o pleť, do které bychom měli pravidelně investovat?
Je to taková péče, kterou budete používat rádi a bude vás bavit.
O tom, jak se starat o pleť správně, bychom dokázali mluvit ještě hodiny. Je něco dalšího, co bys chtěla s našimi čtenáři určitě sdílet?
Možná jenom takové malé nasměrování pro ty, kteří řeší nějaký kožní problém. Nezoufejte, je to těžké, ale snažte se prosím najít takové odborníky, kteří vám sednou lidsky, nevzdávejte to po jednom nebo několika neúspěšných pokusech. Zároveň ale nespoléhejte jen na záchranu od nich. Zdravá pleť je o spolupráci. Velkou úlohu hraje vaše snaha porozumět a také sebereflexe – to, že máte vypozorované svoje spouštěče, návyky apod. Buďte trpěliví, pracujte se svými očekáváními. Zázraky na počkání neexistují. Je to někdy složitá skládačka, ale na konci je ta nejlepší odměna.
$content$