Úterý 22.10.2024
„I přesto, že je potřeba komplexní systémová změna, bychom měli začít od sebe,” říká Kristína Mikulajová
Fotografie: Se souhlasem Kristíny Mikulajové
INTERVIEW

„I přesto, že je potřeba komplexní systémová změna, bychom měli začít od sebe,” říká Kristína Mikulajová

Značka SO.SLOW začala působit na trhu v roce 2020. Právě v tomto pandemickém období hledala její zakladatelka Kristína Mikulajová produkt, který by zákazníkovi nabídnul potěšení, aniž by zatížil planetu nebo ublížil vlastnímu zdraví. A tak začal její úspěšný byznys s ekologickými ručně vyráběnými svíčkami. Z čeho jsou ekologické svíčky složeny a odkud pocházejí konkrétní vůně? V čem jsou odlišné od těch běžných? A žije sama Kristína opravdu udržitelný život?

SO.SLOW vznikla v roce 2020, v době pandemie. Byla právě ona pro tebe důvodem k založení vlastního byznysu?

V období, kdy propukla pandemie, jsem sice chodila do školy, ale všechno se na nějaký čas přesunulo do online prostředí, a já jsem měla najednou hodně volného času. Svět se tak trochu zastavil, a já jsem byla jedním z těch lidí, kterým to spíš pomohlo. Už dlouho předtím jsem si pohrávala s myšlenkou založit si něco vlastního, ale vůbec jsem nedokázala tuto myšlenku dále rozvinout. Když přišla pandemie, měla jsem najednou hromadu času se nad tím hlouběji zamýšlet. A tak jsem jednoho dne začala zkoušet domácí výrobu svíček, a po chvíli jsem věděla, že toto je ono, takže ano, zčásti se dá říct, že to byl důvod k založení vlastního byznysu.

Čemu ses věnovala předtím? Měla jsi nějaké zkušenosti s podnikáním?

Jelikož jsem SO.SLOW založila v poměrně mladém věku, předtím jsem se věnovala hlavně škole. Zkušenosti s podnikáním jsem sice přímo neměla, ale měla jsem několik různých brigád, ať už v bezobalovém obchodě, kavárně, nebo jógovém studiu. Myslím, že tyto brigády mi pomohly nahlédnout do tohoto světa a také mě asi přesvědčily, že toto bude ta moje cesta.

Co bylo pro tebe při zakládání značky klíčové a důležité?

Byl to hlavně přístup k udržitelnosti. Už dlouho před založením SO.SLOW jsem měla vztah k tématům udržitelnosti a vnímala jsem to jako klíčový aspekt v moderním podnikání. Když přišlo na zakládání SO.SLOW, věděla jsem proto, že to musí být základní pilíře této značky, jinak by mi to ani nedávalo smysl. Na trhu je množství malých podniků, které nabízejí podobné výrobky jako my. Já jsem věděla, že pokud se chceme od nich odlišit, musíme věci dělat trochu jinak a zodpovědněji. Když řeknu udržitelnost, představím si pod ní množství faktorů. Ať už jde o ingredience a materiály, které používáme ve samotné výrobě svíček, dodavatele surovin, transparentnost vůči našim zákazníkům nebo zohledňování celého životního cyklu produktu, který nám umožňuje soustředit se na to, abychom co nejvíce redukovali odpad z našich produktů a co nejvíce komponentům dali šanci na druhý život i po jejich prvním použití. To jsou pro mě všechno klíčové faktory, na kterých jsem v podstatě celou značku postavila.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Mikulajové

Prozraď nám více o výrobě. Jaký je proces a co je základem pro výrobu ručně odlévaných svíček?

Na začátek bych zmínila, že celý proces výroby našich svíček je ruční práce, bez využití jakékoliv strojové výroby. Proces začíná připravením nádob a všech potřebných věcí, lepením knotů do nádob a následně tavením vosku na přesně stanovenou teplotu a přimícháním přesného množství vůní do vosku. Po smíchání chvíli necháme směs odpočívat a následně přeléváme vosk už do nádob. Svíčky po přelití musí několik hodin tuhnout. Po ztuhnutí jsou v podstatě svíčky hotové a už jen lepíme etikety a následně svíčky zabalíme a přesuneme do skladu.

Z čeho jsou svíčky složeny a odkud pocházejí konkrétní vůně?

Základem pro výrobu svíček SO.SLOW je sójový vosk získávaný ze sójových bobů té nejlepší kvality. Vosk je vyrobený složitým technologickým procesem z oleje sójových bobů. V našich svíčkách taktéž nikdy nenajdete parafín nebo jiné náhrady přírodních vosků. Zároveň nepoužíváme chemické příměsi upravující konzistenci, vzhled, vůni nebo jiné vlastnosti vosku.

Ve svíčkách používáme pouze přírodní vůně vyráběné macerací přírodních bylin, květů nebo rostlin. Většina vůní pochází z centra světových vůní, z francouzského města Grasse. Některé vůně máme však i přímo ze Slovenska od lokálních dodavatelů. Jde například o vůně ve svíčkách 002 Medovka nebo 006 Treehouse. Jelikož se však v naší části Evropy produkci vůní nevěnuje tolik podniků jako například ve Francii, je pro nás často výhodnější nakupovat vůně tam, protože víme, že jsou nejvyšší možné kvality. Výběr vůní na aktuální sezónu realizujeme vždy osobně, přímo u výrobců. Možnost vidět a kontrolovat materiál na výrobu vůní a samotný výrobní proces je pro nás samozřejmostí.

A co ostatní části svíček, jako například knot či balení? Jsou i ty z ekologických nebo recyklovatelných materiálů?

Ano, v SO.SLOW se velmi snažíme, aby byl každý komponent svíčky udržitelnější, a proto dbáme i na balení, které často představuje jednorázový odpad.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Mikulajové

Co se týče knotů, používáme výhradně přírodní dřevěné knoty z vysoce kvalitního růžového dřeva. Toto dřevo má jedinečné vlastnosti a hoří pomaleji než běžné bavlněné knoty, což prodlužuje životnost svíčky. Naše dřevěné knoty také neobsahují žádné přidané chemikálie jako olovo a další těžké kovy, které se často nachází v běžných bavlněných knotech a mohou být během hoření velmi škodlivé. Dřevěné knoty při hoření dosahují vyšší teploty, vosk díky nim dohoří až k okrajům a intenzivněji uvolňuje vůni svíčky. Jejich plamen je jedinečný, dodává svíčce příjemnou atmosféru a při hoření jemně praská.

Obaly máme výhradně z recyklovatelných materiálů, nejčastěji papíru. Plastové obaly u nás v SO.SLOW nenajdete. Pro některé produkty například používáme už recyklovaný papír, který nám vyhovuje i vizuálně. Co se týče samotných skleněných nádob na svíčky, využíváme především sklo a hliník. Oba tyto materiály jsou odolné a dají se recyklovat. Také motivujeme naše zákazníky, aby nádoby ze svíček po jejich dohoření využili znovu, například jako sklenici nebo vázu. Nádoby na svíčky i další obalové materiály vybíráme vždy s tímto záměrem a sledujeme tak celý životní cyklus produktu, který pro nás nekončí pouze dodáním produktu zákazníkovi. Pokud zákazníci neví, jak nádoby využít, mohou se zapojit do našeho recyklačního programu, kde dostanou slevu za odevzdané nádoby, a my je využijeme na novou svíčku. Stejné platí i pro ostatní obalové materiály jako bavlněné tašky, ve kterých je mnoho našich produktů zabalených. Zákazník může tuto tašku využít na bezobalové nákupy, případně jako předmět k uskladnění věcí nebo na cesty.

Vyhýbání se plastovým materiálům pro nás platí i při balení objednávek a zásilek z e-shopu. Na balení používáme výhradně krabice z druhé ruky, které nám nosí naši známí, zákazníci a podobně. Když si člověk představí, kolik takovýchto krabic je v oběhu, bylo by pro nás nelogické kupovat nové krabice pouze proto, že možná vypadají lépe. Nakonec slouží primárně k přepravě a ochraně produktu. Plastovou lepící pásku jsme od začátku nahradili papírovou, a tak jsme dosáhli toho, že každá část obalu je recyklovatelná.

Založila jsi tedy firmu, která vyrábí ekologičtější svíčky, o dost jiné, než jsou ty běžné. V čem ještě se lišíte?

V celkovém přístupu značky k těmto tématům, výběru materiálů a ingrediencí, transparentnosti a motivaci dělat věci jinak. Jedna věc je tedy dopad vedení v podstatě jakéhokoliv byznysu na životní prostředí a s tím spojená produkce odpadu, sledování dodavatelů, redukce emisí tam, kde to jde, a tak dále. Další důležitý aspekt při výrobě svíček je, že parafín, který je nejčastější vosk používaný na výrobu svíček, je vedlejším produktem zpracování ropy. Je sice podstatně levnější, ale má svou cenu. A proto druhý aspekt, pro nás rovněž důležitý, je dopad svíček na samotné uživatele. V běžných svíčkách se často nacházejí právě ingredience jako parafín, syntetické vůně a různé přidané látky, které zlepšují vlastnosti svíček. Co si lidé často neuvědomují, je skutečnost, že tyto všechny látky se při hoření svíčky uvolňují přímo do prostředí – tedy do jejich obývacího pokoje, ložnice a tak dále. My, jako značka, jsme přijali odpovědnost jak k životnímu prostředí, tak k zákazníkům. Věnování se oběma těmto aspektům je pro nás esencí udržitelnosti.​​

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Mikulajové

Vyžadují svíčky nějakou zvláštní péči?

Dá se říct, že ano. Hlavně kvůli knotu, který používáme. Dřevěný knot se chová trochu jinak než běžný, bavlněný. Vždy je potřeba nechat vosk rozpustit až po stěny svíčky, aby se předešlo vytvoření „tunelu” ve středu sklenice, což by mohlo ovlivnit kvalitu hoření svíčky (to ale platí i pro svíčku s bavlněným knotem). Po zapálení svíčky se někdy může zdát, že knot jen mírně doutná – je třeba nechat dohořet část vosku, a svíčka se sama rozhoří. Před každým dalším zapálením je následně potřeba odstranit obhořelé části knotu, jinak se opět může stát, že svíčka dobře nehoří, protože je knot příliš dlouhý. Takto se to může zdát jako hotová věda, ale když člověk pozná, jak se naše svíčky chovají, je to poměrně jednoduché.

Jak se udržitelnost snažíš začleňovat do svého každodenního života ty sama?

Různými způsoby. Věřím, že i přesto, že je potřeba komplexní systémová změna, bychom měli začít od sebe. Zároveň si ale myslím, že nejde o to být dokonalý, ale o to umět dělat změny tam, kde se nám to nejvíce daří. Vzhledem k mé práci musím často používat auto, protože sama často rozvážím objednávky do obchodů a podobně. Proto ale dělám změny v jiných sférách svého osobního života. Ať už jde o mé stravovací návyky a stravování se primárně rostlinně, podporování udržitelnějších značek a nakupování v second handech. Celkově se snažím tolik nekonzumovat a dělat uvědomělá rozhodnutí při nákupu. Vzhledem k tomu, že jako jednotlivec mám největší moc právě v řízení své značky, mnoho každodenních rozhodnutí se týká právě toho.

Která z kolekcí či který z produktů nejlépe charakterizuje tvou značku?

To je celkem těžká otázka, máme už poměrně hodně kolekcí a produktů. Každá kolekce je trochu jiná, a zároveň stále vystihuje SO.SLOW. První kolekce, kterou jsme vytvořili, byla Basic kolekce, která mi moc připomíná vzpomínky na začátky a také to, kam jsme se od založení posunuli. Poté přišla Enjoyment kolekce a následně Metal Tins kolekce. Řekla bych, že každá nová kolekce je o něco propracovanější a přináší něco nového, takže možná bych odpověděla, že Metal Tins kolekce – ale jak jsem zmínila, asi se mi to nedá takhle říct.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Mikulajové

Který z produktů je tvou největší srdcovkou?

Upřímně, těžko se mi vybírá jeden produkt. Ale velmi hrdá jsem na naši kolekci svíček Metal Tins, do kterých jsme dali hodně úsilí. Jde o svíčky v hliníkových plechovkách, na kterých jsme pracovali poměrně dlouho. Hliník je skvělý materiál, protože je odolnější než například sklo, a proto je s ním i při odesílání zásilek mnohem jednodušší a nepotřebuje tolik výplňového materiálu. Navíc je hliník nekonečně recyklovatelný. Mnoho zákazníků si plechovku ponechá a najde jí druhotné využití, což byl také náš záměr, a moc se těším, když vidím, že se tento záměr naplnil.

Kromě svíček nabízíte i kolínské, doplňky a novinkou jsou u vás poznámkové bloky. Plánuješ sortiment rozvinout ještě o další produkty?

Ano, mám to v plánu. Už teď připravujeme nové doplňkové produkty, které by naši zákazníci mohli ocenit. Velmi mě baví i samotný product development, a proto takto rozšiřujeme náš sortiment, abychom zákazníkům mohli nabídnout kvalitní a udržitelné „wellbeing” produkty. Zároveň ale stále dbáme na naše hodnoty a pilíře, tedy i tyto produkty splňují naše požadavky na udržitelnost a řídíme se heslem kvalita nad kvantitu, proto nové produkty nepřinášíme příliš často. Nedávno jsme do nabídky přidali vonné tyčinky a pyramidky vyrobené z čistého drceného Palo Santo dřeva. Jde o skvělý a udržitelný produkt, na který jsem také velmi pyšná.

Kromě toho, že máš vlastní byznys a podnikáš, ještě studuješ. Jak si udržuješ zdravý balanc?

Nebudu lhát, je to někdy celkem náročné, hlavně když jde o malý byznys jako SO.SLOW, kde v podstatě plním skoro všechny funkce. Ale mám pocit, že jsem si v tom už našla nějaký rytmus, a je to celkem fajn. Snažím se si do dní doplňovat aktivity, které mi pomáhají vypnout hlavu a trochu relaxovat. Ať už jde o jógu, box, nebo jízdu na koních.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář