Pátek 1 březen, 2024
„Zhubnout se dá bez drastických diet,“ zastává Zuzana Hoferica
Fotografie: Se souhlasem Zuzany Hoferica
INTERVIEW

„Zhubnout se dá bez drastických diet,“ zastává Zuzana Hoferica

Zuzaninou vášní je zdravý životní styl, který se rozhodla sdílet se světem prostřednictvím sociálních sítí. Pozitivní zpětná vazba na cvičení na YouTube kanálu na sebe nenechala dlouho čekat, a tak se rozhodla posunout svou kariéru o level výše. Kromě toho, že vytváří tréninkové plány na doma, které jsou zábavné a přinášejí radost z pohybu, jako výživová poradkyně pomáhá zhubnout nějaká ta kila navíc a sestavuje jídelníčky na míru. Jaká úskalí může přinést online tvorba videí? Co si Zuzana myslí o dietách? A jak přistupuje ke svému vlivu na mladé ženy a dívky?

Kdy jsi začala mít zájem o zdravý životní styl? Přivedla tě k tomu nějaká událost nebo situace?

Myslím, že největší zásluhu na tom má moje mamka. Od malička mě brala na její hodiny aerobiku, kde byla instruktorkou. Nejprve jsem si hrála v pozadí s jinými děvčaty, ale potom jsem se přidala a začala cvičit s dospělými ženami. Také si pamatuji, jak cvičila ještě tehdy videokazety doma před televizí, a já se k ní ráda přidala. Co se týče stravy, stravovala se zdravě, a to předávala i mně. Pamatuji si, že chipsy jsem poprvé ochutnala u kamarádky. U nás doma se tyto „méně zdravé” věci nedržely.

Co tě motivovalo založit si YouTube kanál a sdílet lásku ke cvičení virtuálně?

Můj manžel (tehdy ještě partner) mi poslal odkaz na „Dance Workout” na YouTube a řekl, že bych to měla dělat i já. Tancovala jsem totiž od svých 5 do 18 let. Jakmile jsem si prohlédla formát „Dance Workout”, vstala jsem a vymyslela asi do 5 minut choreografii na jednu písničku. Mamka mě nahrála v našem obýváku a já to zveřejnila na Instagramu. Nazvala jsem to „Spaľuj tancom”. Děvčata to se mnou začala cvičit a milovala to. Přišly mi zprávy, abych přešla na YouTube. Neváhala jsem. Založila jsem si ihned YouTube kanál a začala nahrávat videa tam. Velmi mě to naplňovalo. Byl covid a já měla čas vymýšlet obsah a nahrávat videa.

Fotografie: Se souhlasem Zuzany Hoferica

Na tvém YouTube kanálu najdeme mnoho videí nejen pro spalování kalorií tancem, ale také na zpevňování a formování konkrétních částí těla. O která cvičení má tvoje publikum zájem a která tvoříš nejraději ty?

Nejdřív jsem vymýšlela pouze formáty „Spaľuj tancom”. Po každém publikování videa mi přišla „Copyright Strike” stížnost. Využívala jsem totiž licencované písničky. Zjistila jsem, že jsou případy, kdy jsou tvůrcům zrušeny celé YouTube účty, a bála jsem se, že mě to může také postihnout, pokud budu takto porušovat podmínky YouTube. Na Instagramu jsem „Spaľuj tancom” ukázky sdílela také, a tam mě opravdu zablokovali za porušení podmínek na mém starém účtu. Rozhodla jsem se tedy začít natáčet i tréninky na nelicencované písně, tedy tréninky na posilování a formování postavy.

Myslím, že ženy baví „Spaľuj tancom” videa víc – tam člověk ani neví, že cvičí, protože si zpívá, baví ho to, a na konci z něj teče pot. Avšak, právě z výše uvedených důvodů jsem přešla spíš na jiné typy cvičení. „Spaľuj tancom” snad vytvořím do budoucna jako kardio fitness program, který však bude mimo YouTube.

Své cvičení jsi po pozitivní odezvě posunula o level výše a začala jsi tvořit online tréninkové plány. Jaké programy nabízíš a pro koho jsou určeny?

V době covidu jsem vytvořila online program s názvem „Zacvič si so Suzy”, který byl formou TABATY. Chtěla jsem, aby ženy mohly dosáhnout reálných výsledků. Program měl 24 tréninků o délce 30 minut s přístupem na 2 měsíce. Chtěla jsem vytvořit časové omezení a motivovat tak ženy cvičit pravidelně a odtrénovat všechny tréninky. Tyto tréninky jsou určeny pro mírně pokročilé.

Chtěla jsem vytvořit něco i pro začátečníky, ženy s nadváhou či těhotné ženy, a tak jsem vytvořila další dva programy s názvem „Spaľuj v stoji”, které jsou blízko formátům „Spaľuj tancom”, ale bez choreografií. Tento formát si ženy oblíbily také, a videa jsem tvořila i na YouTube.

Fotografie: Se souhlasem Zuzany Hoferica

Jaké rady můžeš nabídnout těm, kteří možná zápasí s hledáním motivace při cvičení?

Najít si druh cvičení, který ho bude bavit. Jinak při tom nevydrží dlouho. A pokud se člověk nedokáže motivovat sám, zakoupit si nějaký tréninkový program nebo členství v aplikaci. Pokud si to člověk zaplatí, často si toho váží mnohem víc a bere to vážně.

Jak vypadá tvůj týdenní režim a jakou partii těla nejraději trénuješ?

Zvykla jsem si chodit do posilovny, ale to mě stále víc nebavilo. Proto jsem začala cvičit doma. Nejraději mám HIIT tréninky na celé tělo s využitím činek třikrát až čtyřikrát týdně. Mám ráda intenzivní cvičení, ale zároveň mi záleží na zachování svalové hmoty. V poslední době jsem si oblíbila i pilates s vlastní váhou, které vypadá sice jednoduše, ale není to úplně tak. Nejraději cvičím CORE.

Kromě tréninkových programů se věnuješ i plánování jídelníčků na míru. Jak vypadá takový stravovací plán, co všechno obsahuje a na co se v něm snažíš zaměřovat?

Ano, výživa mě stále bavila a chtěla jsem se v ní víc vzdělávat. Štvou mě restriktivní diety. Chtěla jsem pomoci lidem v nastavení stravy a ukázat jim, že nemusí vynechávat chléb nebo těstoviny a být jen na salátech s kuřecím masem. Klienti při mých stravovacích plánech mají pocit, že jedí více než jsou zvyklí, ale zároveň hubnou. Nehladoví. Nastavuji počet denních porcí podle požadavků klienta, volím recepty z potravin, které má klient rád, a přizpůsobuji porce přímo klientovi na míru.

Fotografie: Se souhlasem Zuzany Hoferica

Jakou roli hraje výživa při cvičení?

Pokud cvičíme a zvyšujeme tím svůj energetický výdej, určitě musíme dbát na nutričně vyváženou stravu. Kvalitní sacharidy jsou hlavním zdrojem energie, bílkoviny jsou zase důležité pro regeneraci svalů a jejich příjem je nezbytný, pokud máme za cíl růst svalové hmoty. Chci také dodat, že u člověka, který chce hubnout, výživa tvoří 80 % úspěchu, zbývajících 20 % úspěchu tvoří pohybová aktivita, která nemusí být nutně cvičením – stačí mít přirozený denní pohyb.

Co si myslíš o všech těch trendy dietách jako například keto, paleo nebo přerušovaný půst? Dodržuješ ty sama nějakou nebo se stravuješ nějak speciálně?

Pokud je cílem dodržování těchto diet hubnutí, nevidím důvod, proč se „trápit” a vynechávat například sacharidy u keto diety nebo mít velké okno „hladovění” u přerušovaného půstu. Zhubnout se dá bez drastických diet, stačí vědět správné množství příjmu u jednotlivce. Nikdy jsem tyto trendy nezkoušela a ani neplánuji.

Kým se ve wellness a fitness světě inspiruješ? Které instagramové účty ohledně zdraví, kondice a cvičení bys mohla doporučit?

Inspirovala jsem se Gymshark atlety, jako je například Whitney Simmons, když jsem chodila do posilovny. Gymshark byl můj „love brand”. Když jsem přestala chodit do posilovny, inspirovala jsem se různými tvůrci na YouTube, kteří tvořili hlavně „dance workouts”. Co se týče stravy, mám ráda stránku nutritionfacts.org (mají také YouTube kanál), kde jsou zajímavé studie a odborné články z oblasti zdraví. Zde se člověk dozví stále hodně zajímavých informací.

Fotografie: Se souhlasem Zuzany Hoferica

Sleduje tě mnoho žen a určitě i mnoho mladých dívek. Jak vnímáš ten tlak dělat věci správně a povzbuzovat je, aby následovaly své sny?

Tlak moc necítím, snažím se takto online pomoci ženám, aby si zamilovaly zdravý životní styl také. Nejsem u nich doma, velký dozor mít nad nimi nemůžu. Snažím se je motivovat, ale ony samy musí vědět, proč to dělají.

Jak ovlivnil nebo změnil sport a zdravý životní styl tvůj život? 

Já si ani neumím představit svůj život bez sportu nebo zdravého životního stylu. I když jsem na dovolené a občas vypnu od cvičení a zdravého stravování a víc lenoším, už se nemůžu dočkat, až se vrátím zpátky do režimu. Právě tehdy se cítím nejlépe a plná energie.

Jaké jsou tvé další cíle v oblasti zdravého životního stylu?

Momentálně jsem těhotná, proto je mým cílem být v roce 2024 dobrou mamou. Tím, že budu na mateřské dovolené, plánuji tvořit další projekty online v oblasti cvičení a stravy. Také se dále vzdělávat a přihlásit se na nové kurzy. S YouTube kanálem bych ráda pokračovala také.


Web | Instagram | YouTube

Napsat komentář