Čtvrtek 21.11.2024
10 kroků k udržitelnosti, které zvládne každý
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

10 kroků k udržitelnosti, které zvládne každý

Udržitelnost je tématem, které se v poslední době skloňuje stále častěji. Čím dál více z nás si uvědomuje, že je třeba pro přírodu něco dělat. I když se to nezdá, každý malý krok se počítá. Pokud totiž očekáváme společenskou změnu, nejprve musíme začít my sami. Jakými maličkostmi může k lepšímu životnímu prostředí pomoci každý z nás? Přečtěte si následující tipy.

Plátěná taška

Plátěnou tašku noste vždy s sebou – v batohu, v kabelce, v autě… Pokud v obchodě odmítnete plastovou tašku, ušetříte nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku. Igelitové tašky stojí jen pár drobných, ale spočítejte si, kolik za ně zaplatíte při každém nákupu. Když už si opravdu igelitovou tašku musíte vzít, využívejte ji v domácnosti opakovaně. Sbírejte do ní třeba tříděný odpad.

Větší balení kosmetiky

Nakupovat kosmetiku nebo úklidové prostředky v XXL balení se vyplatí. Vydrží vám opravdu dlouho, jsou ekonomické, a zároveň nebudete plastové lahve tak často vyhazovat. Kupujete si kosmetiku v cestovních miniaturách? Raději si pořiďte malé nádobky na opakované použití a kosmetiku si do nich přelévejte.

Na popularitě získávají také tzv. bezobalové prodejny. DM drogerie nedávno přišla s několika prodejnami, ve kterých si můžete ekodrogerii opakovaně stáčet do jednou zakoupené lahvičky.

Tuhá kosmetika

Některé kosmetické značky nabízejí namísto klasických tekutých produktů v plastových obalech kosmetiku v tuhé podobě. Tu prodávají v papírových krabičkách, nebo dokonce v plechových krabičkách na opakované použití. Běžně se dá sehnat ekologický tuhý šampon, kondicionér, mýdlo, krém na ruce nebo třeba čisticí mýdlo na obličej.

Silikonová podložka na pečení

Pečete rádi a používáte pečicí papír, aby se vám forma nebo plech nepřipálily? Silikonové podložky, které nabízí například IKEA, jsou ekologicky šetrné. Dají se použít opakovaně a velmi dobře se omývají. Jsou použitelné až do 220°C.

Lahev na vodu a kelímek na kávu

Trend vlastních kelímků na kávu podporuje mnoho kaváren. Do vašeho kelímku vám obvykle připraví kávu o pár korun levnější, takže na tom ušetříte. Budete mít navíc dobrý pocit, že nezatěžujete přírodu jednorázovými kelímky.

Stejně tak s sebou noste vlastní lahev, do které čepujte vodu z kohoutku. U nás máme tu výhodu, že je kohoutková voda velmi chutná a levná. Některé lahve navíc uchovají tekutinu studenou po celý den.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Bavlněné odličovací tampónky

Jsou skvělou alternativou, která šetří nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku. Investujete do nich jednou a využívat je můžete měsíce až roky. Dají se běžně sehnat v drogerii.

Menstruační kalíšek nebo kalhotky

Zdá se, že jednorázovým menstruačním pomůckám pro ženy odzvonilo. Vložky nebo tampony extrémně zatěžují životní prostředí, každoročně za ně utratíte tisíce korun, jsou nepohodlné a nejsou ani příliš hygienické. Aktuálně frčí menstruační kalíšky nebo kalhotky, které prospívají životnímu prostředí i vašemu tělu.

Staré oblečení

Velkým tématem poslední doby jsou zbrklé nákupy, fast fashion a minimalismus. Neznamená to, že už si nesmíte koupit levné tričko nebo se musíte co nejvíce věcí zbavit… Naopak, „spotřebujte“ to, co máte. Nevyužívané oblečení prodejte nebo darujte. Ani velmi staré kousky nemusíte vyhazovat. Onošená bavlněná trička rozstřihejte na hadry a uklízejte s nimi domácnost. 

Pokud budete nakupovat méně oblečení, zjistíte, že toho k životu moc nepotřebujete. To, co byste si nezabalili do kufru na delší dovolenou, nemusíte mít ani doma ve skříni.

Kompost

Bioodpad do koše nepatří. V některých městech se již kontejnery na bioodpad běžně vyskytují. Pokud máte zahradu, můžete si jednoduše založit kompost, do kterého budete házet slupky od ovoce a zeleniny, kávový lógr nebo čajové sáčky (pozor, ne všechny jsou kompostovatelné). Výhodou kompostu je, že z odpadu postupně vzniká velmi úrodná půda, která se dá na zahradě znovu využít. Také do bytu si můžete pořídit kompostér. Uvidíte, že směsného odpadu budete vyhazovat minimum.

Posbírejte odpadky

Ne každý životní prostředí respektuje… Rozčilují vás odpadky v přírodě? Vezměte odpovědnost na sebe a při každé procházce lesem, v horách nebo po pláži posbírejte a odneste alespoň 5 věcí, které tam nepatří. Budete mít dobrý pocit a třeba tím inspirujete i další lidí.

Trápí vás znečištěné životní prostředí? Který z těchto bodů běžně děláte?

Napsat komentář