Ano, bio obchody, trhy a bezobalové prodejny jsou tou nejlepší volbou pro bezobalové nakupování. Většina z nás však stále nakupuje v supermarketu – a často se domů vrací se spoustou odpadu. I vy, když jdete nakupovat, táhnete s sebou domů obrovské množství obalového materiálu, který je nejen zbytečný, ale také znečišťuje životní prostředí? Pokud ano, máme pro vás několik tipů, jak se zbytečným a otravným obalům vyhnout…
- Při nákupu hledejte stejný nebo podobný výrobek, který je méně zabalený nebo alespoň v obalu, který lze recyklovat nebo jinak znovu použít. Vědomě si vybírejte méně zabalenou verzi. Například tuba zubní pasty nemusí být navíc zabalena v kartonu.
- Plýtvání se můžete vyhnout také tím, že se vzdáte trendu mini-balení a budete nakupovat potraviny ve velkém. Ušetříte tak nejen obalový odpad, ale i svou peněženku, protože menší balení často doprovází skryté zvýšení ceny.
- Nekupujte ani velmi zabalené produkty nebo výrobky, u kterých obal nelze úplně vyprázdnit. Pokud prodej klesne, výrobci se snad brzy poučí.
- Když jdete nakupovat, vezměte si s sebou z domova tašky a nákupní košíky.
- Nejlepší je nakupovat čerstvé a regionální ovoce a zeleninu na týdenním trhu. V supermarketu byste měli sáhnout po ovoci a zelenině, které ještě není zabalené v jednorázových obalech. Měli byste se také obejít bez malých plastových sáčků – pro větší nákupy ovoce a zeleniny jsou vhodné opakovaně použitelné sáčky a síťky, případně můžete použít látkové nebo plátěné sáčky, které jste si přinesli s sebou.
- Pořiďte si jednu nebo dvě lehké síťky na ovoce a zeleninu.
- Častěji navštěvujte farmářské a místní trhy, protože potraviny tam bývají také nebalené. A to nejen ovoce a zelenina, ale také například uzeniny, sýry, vejce a mléčné výrobky.
- U pultu s uzeninami a sýry žádejte, aby bylo zboží zabaleno pouze do nezbytných obalů. Další igelitový sáček není nutný.
- Nakupujte výrobky ve skleněných nádobách nebo v papírových obalech. Mnoho mléčných výrobků je nyní k dostání ve skleněných nádobách namísto plastových obalů. Téměř každý supermarket dnes nabízí také mléko ve skleněných lahvích. Mnoho skleněných nádob tak můžete v domácnosti znovu použít a naplnit je potravinami jako je rýže, müsli nebo mouka.
- V supermarketech se chléb téměř vždy prodává v obalech. Pokud si však chléb koupíte přímo v pekárně a vložíte ho do vlastního látkového sáčku, opět ušetříte mnoho odpadu.
- Nezapomeňte ani na oblečení. Ať už se jedná o teplý kabát, pohodlné džíny nebo módní svetr, mnoho látek (zejména syntetických) obsahuje značné množství plastů. Vždy se podívejte na etiketu a vybírejte si udržitelnou módu a fair-trade oblečení ze 100% bavlny, vlny nebo lnu.
Tip na závěr: Plastovým obalům se při nakupování, bohužel, nelze vždy vyhnout. Nepotřebné obaly však můžete jednoduše vyhodit přímo v supermarketu do příslušných sběrných boxů. Prodejci a výrobci se pak budou muset problémem s odpadem více zabývat.
Jak se snažíte omezit plasty ve svém životě vy?
$content$