Neděle 14 duben, 2024
3 tipy, jak se hýbat v rámci běžného dne
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

3 tipy, jak se hýbat v rámci běžného dne

To, že je pohyb něco, co nám je velmi blízké a co je prospěšné jak našemu fyzickému, tak duševnímu zdraví, už je neměnný fakt. Při pohybu se vyplavuje hormon štěstí, který se stará o naše dobré naladění. Jak to ale dělat ve chvíli, kdy na pohyb moc času nemáte? Jednoduše. Hledejte pohyb i tam, kde byste ho nečekali. Kde a jak?

Chůze, nebo MHD?

Chůze je ten nejpřirozenější pohyb, kterému se můžeme věnovat. Chodit zkrátka umí každý. A zařazení procházek do vašeho denního programu vám pomůže v mnoha ohledech. Nejen, že chůze zvládá zmírnit projevy úzkosti nebo deprese, ale zároveň pomáhá pálit přebytečné kalorie, posilovat svaly na nohou a posilovat imunitu. 

A jak zařadit chůzi do běžného dne? Jednoduše. Stačí, když ji při cestě do práce zvolíte místo jízdy MHD. Případně když alespoň vystoupíte o stanici nebo o dvě dřív a kousek se projdete. Říká se, že ideálních je 10 000 kroků denně. Tak to zkuste!

Škoda každé ztracené minuty

Pokud naopak třeba čekáte na MHD, vaříte nebo si čistíte zuby, můžete i takové chvíle využít k pohybu. Máte možnost díky tomu trénovat váš střed, posílit kolena, kotníky a opět – svaly na nohách. Jak? 

Pokud někde jen stojíte, můžete vyzkoušet, jaké to je pohupovat se z paty na špičku a zpět. Několikrát. Nebo můžete zkusit stát jen na jedné noze. A ne, nemusíte při tom vypadat jako čáp, stačí, když jednu nohu jen trochu nadlehčíte. A uvidíte, už i jen to udělá divy. 

Stejně tak lze trénovat správný postoj. Můžete se pořádně zaměřit na vaše chodidla, najít si tři základní body opory (patu, malíček a palec), odtlačit se od nich a pěkně narovnat záda (dát lopatky k sobě, rameny dozadu a protáhnout krční páteř až do temena hlavy, jako by jí procházel provázek). Malý pohyb, kterým pro sebe uděláte strašně moc. 

Zvedněte se ze židle!

Pokud snad dlouho sedíte, na chvíli se protáhněte. Nebo se jděte zvednout ze židle. Ale doslova. Zkuste si zkřížit ruce na prsou, pořádně se opřít o nohy a několikrát se zvednout do stoje a zase zpět dosednout na židli.

Posílíte nohy, ale zároveň se zaktivujete a proberete. Je to i skvělé cvičení na protažení po dlouhém čase stráveném někde v kanceláři. Pokud byste to chtěli ještě ozvláštnit, tak si můžete přidat jedno obejití židle po každém zvednutí. Nejdřív na jednu a pak na druhou stranu.

Tak co? Zvednete se ze židle, nebo se půjdete projít?

Napsat komentář