Čtvrtek 03.04.2025
Den svatého Martina se slaví v různých zemích Evropy, tradice se ale liší
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Den svatého Martina se slaví v různých zemích Evropy, tradice se ale liší

Znovu nás poctilo citelné ochlazení a první mrazíky. Že by se ne nadarmo říkalo, že svatý Martin přijíždí na bílém koni? Přiváží s sebou také spoustu tradic. Znáte některé z nich?

Svátek svatého Martina připadá na 11. listopadu a patří k němu společné usedání ke stolu a užívání si bohaté hostiny složené z kaldounu, pečené husy s červeným zelím a pracně vyválenými knedlíky a svatomartinských rohlíčků.

Ve středověku představoval svátek svatého Martina přelom v hospodářském cyklu. Čeládce na svatého Martina končila služba a dostávala mzdu za uplynulý rok. Čeledíni a děvečky si domlouvali službu na další rok, nebo se vydali do světa, aby našli práci jinde. Končila také pastva a dělaly se zásoby na zimu. Dokvašovalo se víno. A pochopitelně se konaly také dobytčí trhy.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NEZAPOMEŇTE SI LETOS VYCHUTNAT SVATOMARTINSKÉ MENU SE VŠÍM VŠUDY

Foto: Marian Vejcik via Depositphotos

Svatý Martin: Muž na bílém koni

Martin Tourský žil ve 4. století našeho letopočtu. Jeho snem bylo stát se mnichem, ale jeho otec, římský důstojník, si přál pro syna jiný život, a tak se z Martina stal voják. Když jednoho dne jel Martin na koni kontrolovat městské hlídky, potkal žebráka. Jelikož mu neměl co nabídnout, mečem roztrhl svůj plášť a část mu věnoval. To proto, aby ho ochránil před zimou.

Tu noc se Martinovi ve snu zjevil Ježíš oblečený do poloviny pláště. Po této vizi se nechal Martin pokřtít a jako mnich šířil křesťanství mezi venkovským lidem. Jeho sen se tak vyplnil a Martin se dokonce později stal biskupem.

8. listopadu 397 ve věku zhruba 80 let Martin zemřel, pohřben byl 11. listopadu. A jelikož v této době začíná padat sníh, vznikla pranostika, že svatý Martin přijíždí na bílém koni.

A proč se jedí zrovna husy? Legenda praví, že svatý Martin kvůli své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours, a tak se schoval před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty ho však svým kejháním prozradily. Druhá verze této legendy zní, že husy Martina při kázání rušily svým kejháním tak moc, až je za to odsoudil.

Svatý Martin napříč Evropou

Den svatého Martina se zdaleka neslaví jen v České republice. Rozmanité tradice je možné najít v různých zemích Evropy.

Svatý Martin ve Francii

Ve Francii se svátek svatého Martina slaví cyklistickými prohlídkami, slavnostními lampionovými průvody a charitativní hostinou. Ta zahrnuje paštiku z husích jater, plněný husí krk, rillettes z husího masa, uzená husí prsíčka, pečenou husu se zapečenými jablky, knedlíkem, zelím a jedlé kaštany v karamelu.

Svatý Martin v Německu

V sousedním Německu se svátek svatého Martina slaví podobně jako ve Francii. Pořádají se zde martinské lampionové průvody, které končí martinskými ohni a pojídáním hus. V Porýní dokonce děti koledují s vlastnoručně vytvořenými lampiony a jako výslužku dostávají sladkosti a svatomartinské pečivo ve tvaru Martina nebo husy.

Svatý Martin v Rakousku

V Rakousku je od roku 1924 svatý Martin považován za patrona Burgenlandu. V této spolkové zemi je proto 11. listopadu vyhlášen státní svátek. I zde se pořádají lampionové průvody dětí a v kapli svatého Martina v Bregenzu začíná slavnostní mše. Vše završují slavnostní hody. Ostatní tradice v Rakousku vymizely na přelomu 19. a 20. století. V té době koledy sloužily jako požehnání pro hospodářský rok, zaháněli se duchové, šlehalo se metličkou či prutem a zvonilo kravskými zvony.

Foto: Unsplash

Svatý Martin ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku ve svátek svatého Martina začíná období karnevalů. Ve městě Sursee se od roku 1821 staví před radnici pódium. Na něm je zavěšená mrtvá husí a mladíci se zavázanýma očima v kostýmech se ji snaží utnout. Mají ale jen jeden pokus. Od roku 1860 se zde pak také konají průvody z řepových luceren, svatomartinské trhy a zabijačky.

Svatý Martin v Itálii

Svatomartinské oslavy probíhají i po celé Itálii. Kromě degustace nového vína se zde pečou jedlé kaštany. V Benátkách chodí děti koledovat, a to za rachotu plechového nádobí. V cukrárnách nechybí tradiční svatomartinské pečivo. V jiných částí Itálie se pořádají lampionové průvody, svatomartinské dostihy a střelecké slavnosti.

Svatý Martin v Polsku

11. listopad se slaví v mnoha částech Polska. Na stejné datum připadá i obnovení Polska a den vítězství nad fašismem. Pravoslavní věřící svátek svatého Martina slaví už 12. října. V Poznani se koná svatomartinský průvod a slavnost. Herec hrající svatého Martina ve městě přebírá klíč od městských bran a oslavy zakončují koncerty a ohňostroj.


Zdroj: Apetit, ERV

Napsat komentář