Středa 02.04.2025
Láska po porodu: Jak udržet vztah živý i po příchodu dětí
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Láska po porodu: Jak udržet vztah živý i po příchodu dětí

Pamatujete si na ty dlouhé noci pod hvězdami, kdy jste si při dlouhých večerních procházkách a pozdních nočních návratech domů povídali o společné budoucnosti? O tom, jaký bude váš domov, jakou budete mít práci, jakou budete mít rodinu a jak si vždy najdete čas vyrazit si jen ve dvou? A teď, když se vám to všechno splnilo, najednou to vypadá úplně jinak, že? Narození dítěte, respektive dětí, ač se tolik těšíme a pečlivě se na to připravujeme, otočí život o milion stupňů. A v těchto otočkách se začíná psát nový příběh – příběh partnerství v roli rodičů.

Proměny života po narození potomků

První děťátko

Tolik emocí! Tolik radosti! Tolik změn! Ale všechno máte načteno a zkušenější vám dobře radili: Hlavně si udělejte čas na sebe. Říkáte si: Vždyť to celkem jde. Vezmeme kočárek a jde se – procházka, kafe, oběd. Pohoda. Když přijedou babi s dědou, můžeme i sami na večeři. Čeho se všichni tak báli? My se máme krásně a milujeme se snad ještě víc.

Druhé děťátko

Jsme tak šťastní. Psychologové doporučují trávit čas i s každým dítětem zvlášť. Času trochu ubylo, muž teď víc pracuje, já mám brigádu, budeme potřebovat větší bydlení, potřebujeme rychleji našetřit. Občas se neshodneme na výchově, ale pořád žijeme to, na co jsme se těšili. Daří se nám jednou za rok strávit víkend ve dvou, bez dětí. 

Třetí (čtvrté, páté,…)

Je to náročné, ale neměnili bychom. Na večeři do restaurace se už dostaneme jen výjimečně, třeba na výročí svatby, ale nám to nevadí, už jsme si zvykli. Zařídit hlídání pro tři, to už se často nepodaří. (A co teprve pro pět!) Náš čas ve dvou se smrskl do půlhodinky společného večerního úklidu. Tolik jsme se změnili.

Foto: Pexels

Poznáváte vás v tom? Čas ve dvou je opravdu důležitý, ale jak najít rovnováhu mezi rolí rodiče a partnera, když jste oba unavení a na hranici svých sil? Naučte se pečlivému plánování a organizaci. Každá fáze je příležitost k dalšímu osobnímu i partnerskému růstu! Zní to trošku jako paradox, protože s dětmi se plány mění z minuty na minutu. Nicméně pečlivé plánování víkendů a prázdnin je pro váš vztah opravdu zásadní. Pokud nemáte možnost pohlídání dětí ze strany příbuzných nebo kamarádů, zvažte chůvu. A jestli se vám plánování doma nedaří a stále kvůli tomu vznikají doma konflikty, zkuste videokurz Time management na mateřské a rodičovské dovolené na platformě M.arter. Rodičovská totiž nemusí být brzda ani pro vaše partnerství a společné aktivity.

Jak hledat a trávit společný čas jako rodiče (i pěti) dětí?

Večery ve dvou

Abyste si mohli večer spolu nerušeně povídat, musí tomu předcházet jasná a pevná večerní rodinná rutina. Večeříme nejpozději v půl sedmé, aby děti kolem osmé hodiny byly v pyžamech a po večerní hygieně. V půl deváté zhasínáme, takže od devíti hodin máme klid a čas na sebe. Nejraději si povídáme u našeho velkého (uklizeného!) stolu se skleničkou vína. Společná konverzace je jednou z největších věcí, co můžete jeden pro druhého udělat. I když je to v podstatě nejjednodušší, přesto se tento čas nejvíce podceňuje. Je to trochu nuda si pořád jen povídat? Zkuste karty, deskovky nebo třeba ochutnávku luxusních čokoládových pralinek, aniž by vám děti neustále ujídaly. 

Buďte spontánní

Toto je kategorie náhodných rozhodnutí a souhry náhod. Nemáte nic v plánu a jste najednou sami či jen s nejmenším dítětem, které ještě chvíli posedí v kočárku? Nazujte boty a běžte se projít. Zajděte si na oběd nebo večeři, do muzea, na ples. Zkrátka podnikněte cokoliv kromě úklidu domácnosti.

Slavte výročí

Zasnoubení, svatba, společné bydlení… Zkrátka si najděte vás výjimečný den, který se dá dlouho dopředu naplánovat. Nenechte se převálcovat stereotypem a připravte pro sebe zážitek, na který budete rádi vzpomínat. Nemusí to být nic, co zruinuje vás domácí rozpočet. Mezi nejoblíbenější vzpomínky může patřit šedesátikilometrový celodenní výšlap.

Jednou za rok víkend bez dětí

Ano, je to logistická výzva, musíte zařídit hlídání, ideálně rozdělit děti mezi více dospělých, nabalit kufry pro všechny (ano, i pro děti, které budou u babiček), nejlépe navařit a napéct a nemyslet na to, že děti nejspíš stráví u televize nebo her víc času, než schvalujete. Za společně strávený čas a vzpomínky to vážně stojí!

Foto: Pexels

Proč to všechno dělat? Protože, jak říká psycholožka Eliška Remešová, stabilní vztah je základem úspěchu. Zkrátka partnerský život je první roky s dětmi velmi náročný, ale zároveň i krásný, plný změn a výzev. Pokud budeme otevřeně komunikovat, navzájem si pomáhat a aktivně hledat čas jeden na druhého, zvládneme to. 


Tento článek byl napsán a dodán online magazínu GrapesMag neziskovou organizací M.arter, která je také odpovědná za jeho obsah.

Napsat komentář