Syndrom vyhoření není jen o tom, že se vám nechce do práce, která vás dříve naplňovala. Ve skutečnosti se jedná o stav fyzického nebo emocionálního vyčerpání, který zahrnuje také pocit ztráty vlastní identity. Kde se bere a jaké jsou jeho příčiny?
Co přesně je syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření je jakýsi „fenomén“, při němž dochází ke zhoršení stavu vaší psychiky. A jak jistě dobře víte, špatné psychické zdraví vede ke zhoršení i toho fyzického.
Termín „syndrom vyhoření“ zavedl v 70. letech 20. století americký psycholog Herbert Freudenberger. Použil ho k popisu důsledků silného stresu a vysokých ideálů v profesní oblasti. V dnešní době je známo, že syndrom vyhoření může postihnout kohokoli – od vystresovaných lidí zaměřených na kariéru a celebrit, až po přepracované zaměstnance a ženy v domácnosti.
Příčiny a příznaky vyhoření
K syndromu vyhoření může dojít z několika důvodů. Například pokud své práci obětujete vše, i svůj volný čas, ale nakonec zjistíte, že výsledky jsou pod vaše očekávání. A tak pracujete ještě víc a jdete si za svým, ať se děje cokoliv, aniž byste si uvědomovali, že vaše energie není nekonečná.
Mezi fyzické příznaky patří:
- Pocit vyčerpání
- Časté bolesti hlavy
- Časté gastrointestinální problémy jako je například zácpa nebo naopak
- Poruchy spánku
- Dušnost
Mezi psychické příznaky patří:
- Podrážděnost
- Zvýšené emoční reakce (rozhodí vás sebemenší problém nebo se rozpláčete ve vteřině)
- Podezřívavost a paranoia vůči kolegům
- Zneužívání návykových látek
- Tvrdohlavost, rigidní myšlení a neochota naslouchat druhým lidem
- Deprese
Vyhoření vs. Deprese
Mnozí lidé si často pletou syndrom vyhoření s depresemi. Jak se od sebe liší? Mezi příznaky deprese patří ztráta zájmu o to, co vás v minulosti bavilo, pocity beznaděje, ale také myšlenky na sebevraždu.
U syndromu vyhoření existuje identifikovatelná příčina, která ukazuje, proč a odkud příznaky pocházejí. Deprese však může přijít s varovnými příznaky nebo bez nich a může být způsobena výhradně chemickou nerovnováhou v mozku.
Potýkali jste se vy sami se syndromem vyhoření? Znáte někoho, kdo s ním bojuje? Nezapomeňte na to, že pokud si nevíte rady, není nic ostudného na tom vyhledat odbornou pomoc!
$content$