Modré zóny jsou oblasti, ve kterých žije nadprůměrné procento stoletých lidí, kteří se těší dobrému zdraví. Všechny modré zóny spojuje více faktorů, k nimž patří například zásady, které jejich obyvatelé dodržují. Navštívit je můžete i vy. Objevila se navíc iniciativa vybudovat i další.
Co jsou modré zóny?
Slovním spojením Blue Zones (modré zóny) se v roce 2005 proslavil spisovatel Dan Buettner díky svému článku pro National Geographic. V něm označil oblasti, jejichž obyvatelstvo se dožívá nadprůměrně vysokého věku. V současnosti se na světě vyskytuje pět modrých zón, z nichž čtyři identifikoval právě Buettner se svým týmem demografů.
Koncept modrých zón se vyvinul z demografické práce Gianniho Pese a Michela Poulainalea. Na jeho počátku stálo to, že Pes a Poulanale označili region Nuoro na Sardinii jako oblast s nejvyšší koncentrací stoletých mužů. Buettner, Pes a Poulainem spolu později založili koncept Blue Zones, který po celém světě zkoumá, identifikuje a certifikuje oblasti proslulé dlouhověkostí podle specifických demografických kritérií.
Podle výzkumů genetika k dlouhověkosti přispívá pouze z 20 %. Mnohem důležitější je zdravá životospráva a prostředí, ve kterém žijeme. Zjistilo se, že v modrých zónách jsou snadno dostupné a levné ovoce a zelenina. Prostředí je přizpůsobené aktivitě – nachází se zde plno cyklotras a pěších stezek. Vliv mají také zákony, které podporují zdravý životní styl, například zákaz kouření.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: STYLOVĚ V KAŽDÉM VĚKU: OBJEVTE MÓDNÍ TRENDY, KTERÉ MŮŽETE VYZKOUŠET BEZ OHLEDU NA TO, KOLIK VÁM JE LET

Jakými zásadami se řídí obyvatelé modrých zón?
Zdravé stravovací návyky
Obyvatelé modrých zón konzumují převážně rostlinnou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, luštěniny a celozrnné produkty. Maso jedí v omezené míře, preferují ryby. Nepřejídají se, a pokud jsou z 80 % plní, odloží příbor. U stolu tráví delší dobu, jedí pomalu, nejčastěji s rodinou a přáteli. Největší je snídaně, nejmenší naopak večeře. Kromě modré zóny v USA, kde žije církevní hnutí, se obyvatelé modrých zón nevyhýbají alkoholu. Někteří si dopřejí dokonce dvě až čtyři malé skleničky vína denně.
Přirozená fyzická aktivita
Do svého každodenního života zahrnují obyvatelé modrých zón mírnou fyzickou aktivitu, jako je chůze, práce na zahradě, ruční zadělávání těsta a další manuální činnosti. Modré zóny se často nacházejí v nerovném terénu a na denním pořádku je tak chůze do kopce nebo do schodů. Cvičení místních není cílené, ale je přirozenou součástí jejich života.
Přátelská komunita
V oblastech modrých zón vznikají přátelské komunity a silné rodinné vazby. Tyto sociální sítě posilují pocit emoční podpory a začlenění. Rodina je vždy na prvním místě. Lidé zde obvykle patří do náboženské komunity a chodí pravidelně do kostela. Také si vědomě vybírají přátele, kteří s nimi sdílejí zdravé životní návyky.
Smysl života
Lidé potřebují nalézt své životní poslání. V modrých zónách se hojně používá japonský pojem ikigai – koncept hledání smyslu života. Pokud má člověk ráno důvod vstát z postele, přináší mu to motivaci a naplnění. Místní obyvatelé se často zapojují do dobrovolnických aktivit.
Práce se stresem
Obyvatelé modrých zón jsou lépe odolní vůči stresu. K jeho zvládání a redukci přispívá víra, modlitby a uctívání předků, spiritualita a meditace, krátký odpolední spánek a čas strávený s rodinou a přáteli. Denní rituály místních lidí vedou ke zpomalení.

Navštivte modré zóny a inspirujte se pomalým životem
Kdo by se nechtěl dožít vysokého věku obklopen svou rodinou a přáteli, užívat si své koníčky, zapojovat se do společenských událostí, a to vše bez bolestí a nemocí jako cukrovka, nádory nebo astma? Vydejte se do některé z modrých zón a nechte se inspirovat pomalým životním stylem místních obyvatel.
Sardinie (Itálie)
V některých horských vesnicích v provinciích Barbagia a Ogliastra na Sardinii žije neobvyklé množství stoletých mužů. Studie ukázaly, že v tom kromě genetiky hraje významnou roli jejich neuspěchaný životní styl. Tato oblast se pyšní divokou přírodou, tradiční kulturou a pohostinností místních obyvatel. Na jaře a na podzim můžete vyrazit do národního parku Gennargentu. Za návštěvu stojí vesnice Villagrande Strisaili, kde vás místní pohostí domácím červeným vínem Cannonau, sýrem pecorino a chlebem. Pokud vás baví folklor, navštívit můžete sérii festivalů Autunno in Barbagia s tradiční hudbou a řemesly, které se zde koná na podzim.

Ikaria (Řecko)
Za dlouhověkostí obyvatel řeckého ostrova Ikaria stojí především dodržování středomořské stravy bohaté na ovoce, zeleninu, ryby, luštěniny, čerstvé bylinky, kozí sýr a domácí víno. Obyvatelé Ikarie nikdy nespěchají, jsou velmi pohostinní a mají skvělé sousedské vztahy. Tento řecký ostrov je ideální navštívit v létě, kdy se můžete zúčastnit jedné z tradičních slavností panagiri s živou hudbou, tancem a domácím vínem a jídlem. Za zmínku stojí termální prameny v Therma. Můžete se vydat i na procházku přírodní rezervací kolem kláštera Theoktistis nebo si užít koupání na plážích Seychelles a Nas Beach.
Okinawa (Japonsko)
Na tropickém japonském ostrově Okinawa, konkrétně ve vesnici Ogimi žije nejvyšší podíl stoletých žen na světě. Podle průzkumů za to vděčí převážně rostlinné stravě, aktivnímu životnímu stylu a pevným sociálním vazbám. Na Okinawě se můžete inspirovat zdravou kuchyní, vydat se na tržiště Makishi a ochutnat například mořské řasy, tofu a sladké brambory. Za křišťálovým mořem a potápěním se můžete vydat na Emerald Beach. V létě a na podzim můžete objevovat tradiční kulturu Ryukyu na festivalech Eisa s tancem, bubnováním a barevnými kostýmy.

Loma Linda (Kalifornie, USA)
V Loma Lindě v Kalifornii poblíž Los Angeles žije církevní protestantské hnutí adventistů sedmého dne. Důvodem, proč tito lidé žijí déle než průměrný Američan, je přísná vegetariánská strava, pravidelný pohyb, duchovní život a silná komunita. U adventistů je také mnohem nižší výskyt chronických nemocí. Pokud zavítáte do Kalifornie, Loma Linda můžete navštívit mezi Palm Springs a LA. Můžete se zde inspirovat pomalým životním stylem, navštívit Loma Linda University Health, projít si místní stezku South Hills Trails a najíst se v některé z místních vegetariánských restaurací.
Poloostrov Nicoya (Kostarika)
Lidé na poloostrově Nicoya na Kostarice se pyšní nižším výskytem srdečních onemocnění, rakoviny a cukrovky. Výzkumy ukázaly, že za jejich zdravím a vysokým věkem stojí odlehčená strava s vysokým obsahem vápníku, pohyb a silná rodinná pouta. Na Kostariku je za poznáváním přírody a vesnického života ideální vyrazit v období od prosince do dubna. Za návštěvu stojí přírodní rezervace Barra Honda a Palo Verde. V městečku Santa Cruz můžete objevovat místní folklor, ochutnat tradiční pokrmy složené z čerstvé zeleniny, kukuřice a fazolí a vydat se na býčí zápasy. Pláž Playa Samara je oblíbenou destinací pro surfování a jógu.

Více modrých zón již brzy
Buettnerova iniciativa zkouší vytvořit nové modré zóny. Ve městě Albert Lea v Minnesotě vybudovala pěší stezku kolem jezera a vytvořila komunitní zahrady. V restauracích se začal podávat chléb pouze na vyžádání a hranolky jako přílohu nahradila ovocem. Ve školách pak zakázala stravování na chodbách. Vznikly skupiny pro pěší turistiku a dobrovolnictví. Obyvatelé se zavázali ke změně životního stylu a výsledek byl neuvěřitelný. Po roce se průměrná délka života obyvatel prodloužila o 3,2 roku, celé město zhublo o 3,3 tuny a náklady na zdravotní péči pro zaměstnance klesly o 40 %.
Projekt se postupně šíří do dalších měst v Kalifornii a Iowě a hlásí úspěchy: pokles obezity, snížení počtu kuřáků, úsporu na zdravotní péči, a zejména šťastnější lidi.
Zdroje: bluezones.com, NIH, Live to 100: Secrets of the Blue Zones (dokument)
$content$