Vřes je hezká, kouzelná bylinka a symbol aktuálního období. Právě nyní jsou vřesoviště plná podzimních barev, které musíte vidět. Fouká vítr a mlha se vznáší nad vonícím vřesem… Stačí si vybrat, kam se vydáte!
Vřesoviště jsou keře, které vznikají na neúrodných kyselých půdách. Jsou rozšířené po celém světě, včetně České republiky. Český název je odvozen od vřesu calluna vulgaris neboli vřesu obecného. Právě tento druh je v Evropě velmi častý. Objevuje se také například v předzahrádkách či parcích, kam se ale vydat za opravdovou pastvou pro oči?
Havranické vřesoviště
Havranické vřesoviště je největším vřesovištěm u nás a také národní přírodní rezervací. Patří k unikátům české přírody – nikde jinde nespatříte větší porosty vřesu. Najdete jej nedaleko obce Havraníky na jižní Moravě. Rozkládá se na žulovém povrchu se stepními trávníky.
Pokud toto místo navštívíte, budete moci vidět keříky s vřesem, ale i jiné ohrožené druhy rostlin nebo živočichů – divizny, kostřavy, ještěrky anebo jedinečného pavouka stepního červeného. V této lokalitě se rovněž nalézají různé druhy motýlů. Vřesoviště můžete ovšem projít pouze po označených cestách.
Stádo divokých koní Havranické vřesoviště chrání před zarůstáním. Nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty.
Vřesoviště ve Slavkovském lese
Ve Slavkovském lese, který se nachází v Karlovarském kraji, se rozkládá obec Prameny, a přímo u této obce najdete unikátní Národní přírodní památku Křížky. Důvodem její ochrany jsou vzácné rostliny jako bílá bylinka nebo rožec kuřičkolistý.
Název Křížky vznikl podle tří křížků vztyčených v roce 1849. Křížky jsou viditelné už z dálky a skalka, na níž stojí, je pozoruhodná vyvýšenina. Oblast je oplocena, ale brankou můžete dojít až k nim. Hned vedle křížků je deska s vyznačenými směry na významné hory.
V místní půdě je velké množství hořčíku – rostou zde jen rostliny, které to snesou. Takové rostliny nikde jindy nenajdete. Na skalnatém povrchu vyrůstají keříky, vřesovec pleťový či zimostrázek alpinský. Část rostlin dosahuje malého vzrůstu.
Vřesoviště Bílová
Podhorské vřesoviště v Hostýnských vrších jsou opředeny bájnými pověstmi. Nachází se na mírném svahu vrcholu Klínec, u chatové osady Bílová, asi 1,9 km od obce Rajnochovice. Vřesovištěm prochází červeně značená turistická trasa mezi Rajnochovicemi a osadou Lázy.
Vřesoviště Bílová je přírodní památkou. Jedná se o jediné souvislé vřesoviště, kde se hojně vyskytuje jalovec obecný a plavuň vidlačka. Dále například také brusnice borůvka, mateřídouška vejčitá, hluchavka skrvnitá nebo pomněnka lesní.
Vřesoviště Bílová patřilo k místům, která se využívaly jako pastviny, avšak od ukončení pastvy ovcí je ohroženo zarůstáním, především smrkem a břízou. Je to krásné místo, kde ucítíte příjemnou vůni, a nyní navíc uvidíte krásné barvy.
Vřes snese sucho i mokro, často žije pohromadě s houbami a jeho název calluna znamená krášlím. Už víte, kam za vřesem se vydáte?
$content$