Pondělí 09.09.2024
Trápí vás slabá koncentrace? 10 tipů pro lepší soustředění
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

Trápí vás slabá koncentrace? 10 tipů pro lepší soustředění

Znáte to také? Blíží se velká zkouška nebo důležitý termín a vy se stále nemůžete soustředit, což vede ke stresu a nakonec i k tomu, že vám už nic nejde? To není důvod k obavám ani panice. Tento problém zná téměř každý z nás. Soustředění znamená pro tělo velkou námahu, a proto se chce takové námaze vyhnout. Dobrá zpráva je, že existuje několik ovlivnitelných faktorů, které mohou zvýšit vaši koncentraci…

Zejména tehdy, když se musíme věnovat něčemu, co nás nijak zvlášť nezajímá, je pro nás obtížné udržet dlouhodobě pozornost. Není divu, protože soustředění znamená pro náš mozek velkou námahu a nejpozději po 90 minutách, někdy i dříve, naše pozornost slábne a začínáme vnímat všechny druhy rozptýlení kolem nás. Je to úplně normální a můžete se naučit, jak využít těchto 90 minut produktivně a soustředěně. Pomocí různých cvičení, technik a malých úprav budou vaše poruchy koncentrace nebo nesoustředěnost brzy minulostí.

10 tipů pro lepší koncentraci

Vytvořte si příjemné pracoviště

Je důležité, abyste se na svém pracovišti cítili dobře. Pokud je vaše židle nepohodlná nebo se váš stůl viklá, nebudete se moci soustředit. Ideální pracoviště by mělo být také tiché, dobře osvětlené a uklizené.

Minimalizujte rozptýlení

Člověk se obzvlášť rád nechá rozptylovat chytrými telefony nebo e-maily. Nezapomeňte proto vypnout všechna oznámení nebo přepnout telefon do tichého režimu. Předem si stanovte pravidla, kterých se budete držet. E-maily můžete například kontrolovat jednou ráno, v poledne a jednou odpoledne.

Vytvořte si realistické seznamy úkolů

Který úkol má největší prioritu? Jakých cílů chcete dnes bezpodmínečně dosáhnout? Předtím, než s čímkoliv začnete, udělejte si seznam úkolů, které je potřeba tento den udělat. Díky tomu si na jedné straně ujasníte, jaké jsou vaše priority, a na druhé straně si odškrtnete to, co je již hotovo.

Myslete na to, aby byl váš seznam realistický, a vyhněte se multitaskingu. Pokud si toho na sebe naložíte příliš mnoho, nebudete schopni vše dokončit a budete zklamaní.

Nejlepší je rozdělit si den na etapy a napsat si, kolik času chcete přibližně věnovat kterému úkolu. A nezapomeňte si zapsat také čas na přestávku.

Dělejte si krátké přestávky

A když už jsme u přestávek, pokud máte spoustu práce, měli byste si dělat pravidelné přestávky. Ty byste si měli určit přesně a je důležité se nepřetěžovat. Můžete začít šedesátiminutovou prací a desetiminutovou přestávkou. Postupem času a krok za krokem si můžete váš rytmus upravovat a podle potřeby snižovat nebo zvyšovat počet přestávek.

Spánek

Během spánku náš mozek zpracovává všechny informace z celého dne a regeneruje se. Nové poznatky se mohou v dlouhodobé paměti uložit jen s dostatečným spánkem. Většina lidí potřebuje 7–9 hodin spánku za noc.

Lehké cvičení na koncentraci

Samozřejmě byste měli mít možnost využít alespoň některé vaše přestávky, můžete například zkontrolovat e-maily nebo se podívat do telefonu, ale důležitější je, abyste se hýbali. Vstaňte, protáhněte se, otevřete okno nebo jděte do kuchyně a uvařte si čaj. Během přestávky vám ke správnému odreagování mohou pomoci i krátká dechová nebo jógová cvičení.

Přestávka na oběd

Pokud máte v úmyslu celý den studovat nebo pracovat, je potřeba si dopřát dostatečně dlouhou přestávku na oběd. Když se chcete dlouhodobě soustředit, potřebujete energii. Připravte si něco zdravého a lehkého, co nezatíží váš žaludek, jako je salát nebo polévka. Dostatečně pijte, nejlépe vodu nebo čaj. Slazeným nápojům se raději vyhněte, mohou vás rychle unavit.

Jako zdravou svačinu během přestávek můžete zvolit ořechy, které se považují za „potravu pro mozek“, a to díky svým vitamínům, minerálům a omega-3 mastným kyselinám.

Dopřejte si čerstvý vzduch

Nezáleží na tom, jestli rádi běháte ráno, jdete se projít během polední pauzy nebo si zaběháte po obědě, cvičení je zdravé. Nejenže posiluje krevní oběh, ale také podporuje koncentraci.

Změňte polohu

Když koncentrace začne slábnout, i změna místa může udělat zázraky. Jsou úkoly, které lépe zvládnete i na křesle nebo pohovce? Potom dokončete práci na místě, které vám nejlépe vyhovuje. V létě to může být například balkon nebo zahrada.

Vyhněte se multitaskingu

Přestože se mnoho lidí rádo chlubí zvládáním mnoha úkolů, pro soustředěnou, a hlavně bezchybnou práci se to nehodí, protože musíte věnovat pozornost na několika pracím současně. Lepší je soustředit se pouze na jeden úkol.

Takto podpoříte koncentraci v každodenním životě

Schopnost soustředit se po dlouhou dobu se nenaučíte přes noc. Čím častěji se však budete držet svých vlastních pravidel, tím lepší bude vaše výdrž, a tedy i vaše schopnost soustředění. Následující věci pomohou vašemu výkonu a můžete je snadno začlenit do svého každodenního života.

  • Ujistěte se, že máte dostatek spánku. Pokud jste unavení, nebudete se moci soustředit.
  • Pijte dostatečné množství tekutin. Doporučuje se 1,5 až 2 litry denně. Ani při nedostatku vody nedokáže mozek správně fungovat.
  • Vyhněte se alkoholu.
  • Jezte zdravou stravu. To je nezbytné pro výkon mysli i těla.
  • Dostatečné cvičení udržuje vaše tělo a krevní oběh fit. Zahrňte cvičení a pohyb do své každodenní rutiny.
  • Procvičujte svůj mozek. Začněte se učit například nový jazyk, jděte na taneční kurz, naučte se hrát na hudební nástroj nebo si zapamatujte text písně.
  • Čtěte častěji. Ponořením se do příběhu se naučíte izolovat se od vnějších rušivých vlivů.
  • Mějte společenský život. Pokud se můžete někomu svěřit se svými problémy, nebudete s sebou nosit všechny myšlenky po celý den.

Co vám pomáhá ke zvýšení koncentrace?

Napsat komentář