Neděle 21 duben, 2024
Trvale udržitelní bydlení: Toto jsou ty nejlepší tipy pro zelenější život!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Trvale udržitelní bydlení: Toto jsou ty nejlepší tipy pro zelenější život!

S bytovými doplňky a nábytkem je to jako s módou – trendy přicházejí a odcházejí. Samozřejmě chcete, aby byl váš domov pohodlný a zařízený podle vašeho vkusu. Neustálá obměna dekorativních předmětů však stojí nejen peníze, ale také plýtvání zdroji a energií. Nové vychytávky a obměňující se kusy nábytku mohou být škodlivé pro životní prostředí, proto je lepší vsadit na udržitelnost s kvalitními a dlouhotrvajícími kousky, které vám budou sloužit léta. Chcete, aby váš domov byl útulný a zároveň udržitelný? Zde je několik nejdůležitějších tipů, které vám pomohou žít udržitelněji…

Kritéria pro udržitelný nábytek

Každý, kdo se snaží dbát při bydlení na udržitelnost, musí nakonec vedle obecných zásad, jako je úspora elektřiny a vody nebo předcházení vzniku odpadu a recyklace, myslet i na životní prostředí. Existují dvě možnosti. Buď vsadíte na udržitelný a odolný nábytek, nebo se více zaměříte na second hand a vdechnete tak použitému nábytku nový život. Obojí můžete samozřejmě také kombinovat.

Pokud si chcete koupit nový udržitelný kus nábytku, měli byste věnovat zvláštní pozornost následujícím bodům:

 • Použití ekologických a udržitelných materiálů jako organická bavlna, vlna nebo konopí, dřevo z místních lesů, netoxická lepidla, ošetření dřeva přírodními produkty atd.
 • Zpracování recyklovatelných nebo biologicky odbouratelných materiálů
 • Odpovědná těžba surovin
 • Energeticky úsporné a odpovědné zpracování
 • Vhodné pracovní podmínky
 • Krátké přepravní trasy (výroba na Slovensku, v České republice nebo v širší Evropě)

Jaké symboly se nacházejí v oblasti eko produktů?

FSC®

Uděluje ho organizace Forest Stewardship Council a potvrzuje, že dřevo pochází ze legálního, šetrného a sociálního lesního hospodářství.

PEFC

Výrobky s tímto označením jsou vyráběny z ekologicky odpovědného lesního hospodaření a jsou založeny na sociální a ekonomické únosnosti těžby a zpracování dřeva.

GOTS

Pečeť Global Organic Textile Standard má zaručit jednotné, ověřitelné, sociální a ekologické standardy pro textilní výrobky na celém světě. Zohledňuje se celý výrobní řetězec.

Standard 100 od OEKO-TEX®

Tento symbol označuje textilní výrobky, které byly vyrobeny společensky odpovědným a ekologickým způsobem. Hlavním cílem je snížit množství znečišťujících látek.

Eurokvítek (The Flower)

Eurokvětinka je evropská ekoznačka, která platí pro celou EU. Hodnotí výrobu a životní cyklus výrobků. Díky tomuto symbolu víme, že při výrobě nebyly do přírody vypuštěny žádné odpadní látky. Nevztahuje se na potraviny a léky, ale můžete se s ní setkat například na elektrických spotřebičích, barvách, lacích, textiliích nebo pracích prostředcích.

Vytvořte nové ze starého

Opětovné použití starého nábytku je obzvláště udržitelné, protože namísto nákupu nových věcí, a tím i spotřeby energie a zdrojů, lze staré věci dále využít. Přepracování a nový vzhled věcí může být zábava. Upcyklace není novým trendem. Naopak, je to trend každého kutila. Starou židli můžete očalounit krásnou novou látkou, starý stůl zazáří novou barvou. A kde tyto poklady seženete? Možností je hned několik.

Podkroví

Zcela klasicky je ideálním místem pro hledání půda nebo sklep. Zeptejte se rodiny a přátel, co dalšího je uskladněno na půdě, a určitě tam něco najdete.

Bleší trh

Není nic lepšího než procházka po bleším trhu – a všechny poklady, které se tam dají najít, jsou nejen cenově výhodné, ale také šetrnější k životnímu prostředí z hlediska recyklace.

Inzerce a internetové obchody

Místní inzeráty jsou zlatým dolem pro lovce výhodných nabídek, sběratele a hobby řemeslníky. To, co ostatní už nechtějí, může být perfektním kouskem pro váš domov. Kromě místních novin a nástěnek v supermarketech existuje řada internetových stránek s použitým i novým nábytkem.

Bazary a sekáče

Určitě i ve vašem městě máte několik obchodů různých neziskových organizací, kam můžete nejen odložit, ale i levně koupit nábytek, který už nepotřebujete. Návštěva second handů nebo vintage obchodů se vždy vyplatí.

Tip: Před koupí nábytku jej zkontrolujte a případně si nechte poradit s vhodným způsobem ošetření. Mnohé vady a známky opotřebení lze snadno opravit nebo zušlechtit.

Tipy pro udržitelnější každodenní život

V udržitelném bydlení se kromě zařízení zohledňují i další faktory. Zde je stručný přehled toho, jak můžete minimalizovat ekologickou stopu ve svém domě:

 1. Úspora vody, zejména té teplé
 2. Úspora elektřiny – používejte domácí spotřebiče s dobrou energetickou bilancí, vypínejte pohotovostní režim apod.
 3. Přechod na ekologickou elektřinu
 4. Rozumná spotřeba – např. regionální biopotraviny, ekologicky a poctivě vyrobené spotřební zboží, móda z druhé ruky
 5. Správné třídění odpadu
 6. Udržitelné vytápění
 7. Vyhýbání se plastům a používání výrobků pro opakované použití
 8. Opravy namísto vyhazování a nákupu nového
 9. Používání ekologických čisticích prostředků

Zajímáte se o udržitelnost? Je pro vás udržitelné nakupování snadné?

Napsat komentář