TikTok patří mezi nejpopulárnější sociální sítě na světě. Aplikace, která původně sloužila pro zábavu, se stala lídrem v nastavování trendů, které ovlivňují i další platformy. TikTok dnes využívají nejen uživatelé a malí tvůrci, ale také velké korporace pro oslovení zákazníků. Nyní však čelí hrozbě – v USA se mluví o jeho možném zákazu. Jak by tato situace ovlivnila svět sociálních sítí, tvůrce i samotné uživatele?
O budoucnosti TikToku v USA rozhodne soud
TikTok v USA používá více než 170 milionů uživatelů, což je téměr polovin a jejich obyvatel. Proto se bezpečností TikToku začala zabývat také vláda. Její obavy plynou hlavně z toho, že aplikaci vlastní čínská společnost ByteDance. Platforma navíc shromažďuje od uživatelů citlivá data, a také může mít přístup k několika dalším aplikacím v telefonu, jako jsou kontakty a kalendář.
Další obavy plynou z obsahu, který uživatelé na sociální síti konzumují. TikTok například může cenzurovat videa týkající se Číny. O zákazu aplikace bude rozhodovat Nejvyšší soud USA. Pokud shledá TikTok nebezpečným, bude ve Spojených státech platit od 19. ledna 2025 jeho zákaz.
Uživatelé by si zprvu nemuseli zákazu ani všimnout
Uživatelům TikToku z USA by aplikace z telefonu nezmizela, ale nebylo by ji možné aktualizovat a stáhnout do jiného zařízení. Zákazu by si tudíž zprvu nemuseli ani všimnout. Je pravděpodobné, že by začali používat více jinou platformu, na které působí jejich oblíbení tvůrci.
Zákaz TikToku by mohl přinést i pozitiva jako méně času stráveného na sociálních sítích, nahrazení rychlého dopaminu jinou aktivitou nebo získání většího prostoru pro zkoušení nových aktivit.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: CESTU K ÚSPĚCHU NA INSTAGRAMU MÁ LETOS DLÁŽDIT NĚKOLIK TRENDŮ, Z NICHŽ NĚKTERÉ UŽ MOŽNÁ ZNÁTE

Ekonomické dopady na tvůrce
Je otázkou, jak dlouho by aplikace zůstala funkční pro tvůrce, aby mohli bez potíží přidávat další obsah. TikTok by pro ně měl být ještě nějakou dobu přínosný, ale již by nemohli oslovovat nové uživatele v USA. Pro mnoho tvůrců by to znamenalo i ekonomické dopady. Týká se to především těch, kteří na TikToku vybudovali svoji značku. Pravděpodobně by postupně přesunuli svou tvorbu na jiné sociální sítě jako Instagram nebo YouTube.
USA mohou následovat další země
Pokud by USA TikTok zakázaly, je možné, že by je následovaly i další země. Evropská unie se bezpečím na sociálních sítích zabývá a konkrétně Evropská komise zahájila řízení proti TikToku, během kterého zjišťovala, jestli porušuje pravidla EU o ochraně nezletilých a transparentnosti reklamy. Ve světě sociálních sítí by pravděpodobně TikTok přestal být hlavním kanálem pro určování trendů a stala by se jím jiná platforma jako Instagram nebo YouTube.
Zdroj: Cybrela, Seznam Zprávy, Aktuálně, iDNES, autorský text
$content$