Kolik věcí si v horizontu jednoho měsíce koupíte a jak podrobný přehled si vedete o svých příjmech a výdajích? S příchodem nového roku se lidé snaží otočit na nový nepopsaný list a zaměřují se více na své zdraví, vztahy, a v neposlední řadě i finance. Může být „no buy challenge” skutečně cestou k větší finanční svobodě?
Po dvanáctihodinovém výpadku TikToku v USA to vypadá, že se vše vrací do starých kolejí a budoucnost této aplikace v Americe není tak černá, jak se mohlo zdát. Kromě toho, že influenceři nepřijdou o své komunity, to s sebou přináší také další dobrou zprávu: můžeme pokračovat ve sledování trendů, které se na TikToku každý den generují. Jedním z nich je také „no buy challenge”, která může být přínosná, ale zároveň se snadno vymknout z rukou. Co si z ní odnést a jak ji využít ve svůj prospěch?
Co je „no buy challenge”?
Princip „no buy challenge” spočívá v tom, že na jasně stanovenou dobu omezíte počet věcí, které si koupíte. Zní to jednoduše? Pokud si často bezmyšlenkovitě děláte radost drobnými nákupy, možná zjistíte, že utrácíte víc peněz, než si myslíte. Ačkoliv má výzva v názvu slovní spojení no buy, tedy žádné nákupy, budete samozřejmě stále platit nezbytné výdaje, ale zcela se vzdáte nákupu nepotřebných položek. Abyste měli jasno v tom, co se smí a nesmí, sestavte si tabulku a přehledně si do ní napište, jaké nákupy jsou v pořádku a jaké si naopak odpustíte.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VYUŽIJTE NĚKOLIKA TIPŮ, DÍKY KTERÝM MŮŽETE V TOMTO ROCE KONEČNĚ OPRAVDU UŠETŘIT PENÍZE

Jaké jsou výhody „no buy challenge”?
Hlavní výhoda „no buy challenge je zřejmá” – pomůže ušetřit peníze, které byste pravděpodobně utratili za naprosté zbytečnosti. Jaká další pozitiva vám ale její dodržování přináší?
Sbohem, impulzivní nákupy
Stává se vám často, že podlehnete impulzivním nákupům, kterých později litujete? Toho se po dobu trvání výzvy budete muset vyvarovat. Třeba nakonec zjistíte, že vám impulzivní nákupy nepřinášejí tolik radosti a mnohem příjemnější je spoření.
Lepší finanční gramotnost
Pod pojmem finanční gramotnost se skrývá soubor znalostí a dovedností, které vedou k tomu, že jste v každé fázi svého života schopni efektivně hospodařit s penězi. Ve školách se sice finanční gramotnost vyučuje, ale v každé jinak, a ne vždy s kýženými výsledky.
Pokud chcete mít svou finanční situaci pod kontrolou, může být „no buy challenge” prvním vykročením správným směrem. Díky ní si totiž uvědomíte, jaké věci jsou skutečně nezbytné a jaké naopak zcela zbytné. V oblasti financí je nicméně nutné se neustále vzdělávat a mít přehled o všech svých příjmech a výdajích.
Sebekontrola
Dokážete dostát svých slibů a držet se plánu? Účast v „no buy challenge” si můžete naplánovat na týden, na 14 dní, nebo třeba na celý měsíc. Záleží pouze na vás, jakou máte výdrž a na jak dlouhý časový úsek si troufnete. Na konci zjistíte, jak silná je vaše sebekontrola.
Pozitivní vliv na planetu
Kladete si otázku, jak vaše chování může ovlivnit celou planetu? Když se dokážete na měsíc vzdát nepotřebných nákupů, snížíte tím svou ekologickou stopu.
Lepší přehled o tom, co vlastníte
Účast ve spořící výzvě vás pravděpodobně donutí k tomu, abyste probrali věci, které již vlastníte. Tím získáte nejen lepší přehled o tom, kolik rtěnek, triček, kalhot a dalších věcí vlastníte, ale možná si uvědomíte, že váš majetek je mnohem větší, než jste si mysleli.
Své sny budete mít na dosah
Jakmile přijdete na kloub šetření, možná s ním již nebudete chtít přestat. Je-li vaším snem vyrazit letos v létě za hranice, ale stále vám k tomu chybí jistý finanční obnos, díky „no buy challenge” zjistíte, že šetření není tak náročné, jak jste si třeba mysleli a svého spořícího cíle dosáhnete snáz a rychleji.
Motivace, podpora a inspirace
Jakmile budete mít pocit, že se vám spořící výzva vymyká z rukou, můžete hledat podporu a motivaci opět na TikToku. Mnoho tvůrců totiž sdílí průběh své „no buy challenge” a se svými sledujícími se dělí o tipy a doporučení, a zároveň je tak motivují.

Má „no buy challenge” nějaké nevýhody?
„No buy challenge” není záležitostí, která musí mít vždy výhradně pozitivní dopad. Je důležité znát i zápory, které může přinést.
Nerealistické cíle
Někteří lidé přistupují k „no buy challenge” natolik přísně, že se vzdají nákupů úplně všeho. V rámci spořící výzvy tak nenakupují ani potraviny. Tento přístup by možná ocenili preppeři, ale z pohledu zdravého životního stylu to není dobré. Vyvážený jídelníček je totiž jednou z jeho zásad a vzdát se čerstvých potravin není řešením. Možností ale zůstává vzdát se například rychlého občerstvení. To je zdravé z finančního i výživového hlediska.
Stres a zbytečně velký tlak
S nerealistickými cíli souvisí také další nevýhoda „no buy challenge”, kterou je stres a tlak, kterému se vystavíte. Je-li pro vás nakupování formou terapie, se spořením začněte pomalu.
Pocity odcizení a sociální izolace
Když si na měsíc odpustíte návštěvy kaváren a restaurací, snadno můžete zažívat pocity odcizení a sociální izolace. Řešením je plánování aktivit, které nejsou spojeny s finančními výdaji. Vyrazte s přáteli na výlet, procházku nebo je pozvěte k sobě na filmový či herní večer.
Jestli vaše finanční situace není taková, jaká byste si přáli, může pro vás být účast v „no buy challenge” přínosná. Musíte k ní ale přistupovat zodpovědně a nedávat si nerealistické cíle. Je-li pro vás účast ve spořící výzvě atraktivní, co takhle rovnou prožít nadcházející měsíc jako „no buy February”?
Zdroj: Wikipedia, Harvard Health, NSSG Club, Huffpost, Becoming Minimalist, Nourishing Minimalism, autorský text
$content$