Sobota 27.07.2024
Kostel z Anděla páně nebo hrad z Tří oříšků pro Popelku: 4 místa, která musí navštívit každý milovník českých pohádek
Fotografie: Envato Elements (elements.envato.com)
TRAVEL

Kostel z Anděla páně nebo hrad z Tří oříšků pro Popelku: 4 místa, která musí navštívit každý milovník českých pohádek

Pohádky nejsou jenom pro děti, někdy se na ně dívají i dospělí. Zajímavý příběh, hezké prostředí a sympatické postavy vytvoří pohodovou atmosféru, u níž se dobře odpočívá.  A víte, kde se odehrávají? My ano. Chcete na několik takových míst vyrazit?

Kostel svatého Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s tajemnou kostnicí se nachází na kopci u obce Annín, která se proslavila svou sklárnou. Románský kostel svatého Mořice byl postaven na přelomu 12. a 13. století, dlouhou dobu sloužil německým osadníkům a v roce 1993 byl opraven. Na severní straně hřbitova stojí barokní kostnice z 18. století, v níž odpočívá asi 5000 koster neznámého původu. Z vršku Mouřence si můžete vychutnat krásný pohled na hrad Kašperk.

V kostele svatého Mořice se odehrála závěrečná scéna z pohádky Anděl Páně, kterou natočil režisér Jiří Strach. Jde o nádherný zasněžený příběh, v němž účinkuje sehraná dvojice – popletený anděl Petronel a čert Uriáš.

Hrad Švihov

Gotický vodní hrad Švihov naleznete v okrese Klatovy. Zakladatel hradu byl v roce 1375 rod pánů z Rýzmberka ze Skály. Švihov je spravován Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích a slouží také jako kulturní středisko – pořádají se tam například plesy, výstavy anebo koncerty.

Hrad Švihov si rovněž oblíbili filmaři, protože se na tomto místě v roce 1973 natáčela známá pohádka Tři oříšky pro Popelku. Tuto pohádka s půvabnou Libuší Šafránkovou si oblíbili diváci nejen u nás, ale dokonce i ve Skandinávii. V Norsku mají Tři oříšky pro Popelku tak rádi, že je přetočili po svém a nazvali Tři přání pro Popelku.

Fotografie: Pixabay (pixabay.com)

Klášter Rosa coeli 

Zřícenina kláštera premonstrátek se nachází na východním okraji města Dolní Kounice v Růžové ulici. Název Rosa coeli pochází z latiny a znamená „růže nebes”. Klášter byl založen v roce 1181 a je chráněn jako kulturní památka. Působivou architekturu původně ženského kláštera můžete spatřit nedaleko centra města. Jeho chladným kamenným stěnám a podmanivému kouzlu prostě neodoláte. 

Areál kláštera je filmaři využíván jen příležitostně, ovšem natáčela se tam třeba pohádka O statečném kováři. Ta byla natočená na motivy příběhu Neohrožený Mikeš od Boženy Němcové. Zvědavý kovářův syn Mikeš se vypraví do světa, cestou se k němu přidá mlynářský pomocník Matěj a dřevorubec Ondra. Když se Mikeš dozví o podivném zmizení tří princezen, rozhodne se po nich pátrat.

Zámek Blatná

Nádherný zámek s anglickým parkem najdete v jižních Čechách ve stejnojmenném městě asi 60 kilometrů od Českých Budějovic. Zámek Blatná patří k nejvýznamnějším památkám v České republice. Původně se jednalo o tvrz, jejíž počátky sahají až do 13. století, a ta se v průběhu 14. století proměnila v gotický hrad. Sídlo je soukromým majetkem rodu Hildprandtů a v turistické sezóně je přístupné veřejnosti. Zámecké nádvoří je spojené s parkem a rozlehlou oborou, která v 17. století patřila k největším v Čechách. Zachovaly se stoleté duby a v současné době můžete v oboře potkat daňky.

Zámek Blatná se například objevil v pohádce Šíleně smutná princezna. Jde o hudební pohádku plnou překrásných písniček, v níž Václav Neckář zpívá, zatímco pluje na lodičce zámeckým parkem s Helenou Vondráčkovou.

Jakou českou pohádku máte nejraději?


Zdroje:

https://zamek-blatna.cz

https://www.dolnikounice.cz/historie-klastera-rosa-coeli/d-78778

https://www.hrad-svihov.cz/cs

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostel-sv-morice-v-mourenci-u-annina

Napsat komentář