Nevíte, jaký si pustit film? Vyberte si z nabídky snímků, které mají něco společné – jsou zaměřené na LGBT komunitu a na ČSFD nezískaly méně než 70 %. Kdy jindy, než právě v červnu, je ideální čas na jejich zhlédnutí?
Červen je měsícem hrdosti a říká se mu Pride Month. Na filmy s LGBT tematikou neexistuje ideálnější čas. Existují takové, které byly natočeny podle knižní předlohy, i dokumenty. Na který z nich se podíváte jako první a které jste již viděli?
Dej mi své jméno: Film o dospívání a zkoumání své sexuality
Sedmnáctiletý Elio tráví léto se svými rodiči v rodinné italské vilce. Když se dozví o příjezdu hosta, který u nich stráví většinu letních prázdnin, není z toho příliš nadšený. Jakmile se ale Ellio (Timothée Chalamet) a o sedm let starší Oliver (Armie Hammer) začnou postupně poznávat, vznikne mezi nimi přátelství. To ovšem postupně začne přerůstat v něco silnějšího a oba si uvědomí, že vzájemná přitažlivost je silnější než oni. Během horkého italského léta tak prožijí románek, jenž jim navždy změní života. Ačkoliv oba dobře vědí, že na konci léta se Oliver vrátí do Ameriky a možná už se nikdy nesetkají, poddají se svým citům a dají průchod vášni, touze i zvědavosti.
Snímek režiséra Luca Guadagnino je zdařilým zpracováním knižní předlohy od André Acimana, kterou byste si rozhodně měli přečíst před tím, než se uvelebíte před televizí. Aciman totiž svým stylem psaní dokáže čtenáře strhnout a docílit toho, že každou emoci popsanou v knize prožívá stejně intenzivně jako hlavní postavy. V některých erotických pasážích možná dojde i na červenání, a to jak při čtení, tak sledování filmu.
Tajná láska: Dokument o ženách, které svůj vztah tajily dlouhá desetiletí
Dokážete si představit, že byste museli svůj vztah tajit nejen před svými blízkými, ale před celým světem? Dokumentární film Tajná láska odhaluje vztah Terry a Pat, které se poprvé potkaly v roce 1947, později se přestěhovaly do Chicaga a téměř sedmdesát let tajily svůj vztah před svými rodinami.
V dokumentu se dozvíte, jaké to je vyrůstat v době, kdy jste za svou sexuální orientaci mohli být posláni do vězení a museli jste před světem skrývat své pravé já. Při sledování vám možná ukápne nejedna slza.
Zkrocená hora: Příběh zakázané lásky mezi kovboji
Děj filmu je zasazen od 60. do 80. let dvacátého století, kdy byla homosexualita tabu, a to zejména v prostředí, ve kterém se snímek odehrává. Dva kovbojové, Ennis a Jack, dostanou za úkol hlídat stáda ovcí ve Wyomingu a k překvapení obou mezi nimi dojde k velmi vášnivému sexu. Po této události se ale oba vydají svou cestu a znovu se shledají až po letech. Navzdory tomu, že oba mají své rodiny, pouto mezi nimi přetrvává a udržují spolu vztah. V drsném macho prostředí však není možné veřejně vystoupit se svou homosexuální orientací a nebát se odsouzení a zatracení. Románek dvou kovbojů je tak odsouzen k tragickému konci.
Při natáčení filmu Zkrocená hora se před kamerou sešli Heath Ledger a Jake Gyllenhaal a vzniklo mistrovské dílo s jednoduchým příběhem, ale ohromným přesahem.
Já, Simon: Romantická komedie ze střední školy o coming outu
Středoškolák Simon Spier si prostřednictvím e-mailů dopisuje se svým spolužákem, který vystupuje pod přezdívkou Blue. Přestože netuší, kdo se na druhé straně počítače skrývá, postupně si uvědomuje, že se do Blue zamiloval. Jenže Simonovi je teprve šestnáct a není připraven přiznat sám sobě, natož své rodině a okolí, že je gay. Když se ke korespondenci dostane jeho spolužák a začne ho vydírat, Simon nemá na výběr.
Film Já, Simon vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy od Becky Albertalli, která se na jeho vzniku spolupodílela a dohlížela na to, aby důležité momenty byly na plátně zachovány. Snímek je ukázkou toho, že coming out musí člověk podniknout sám a nikdy by k tomu neměl být donucen svým okolím.
Milk: Pocta gay ikoně, která za svou orientaci zaplatila životem
Harvey Milk se řadí k největším mučedníkům americké historie. Byl prvním otevřeně homosexuálním politikem, který byl zvolen do veřejné funkce v Kalifornii. V roce 2008 byl natočen film s názvem Milk, ve kterém tohoto muže, jenž bojoval za práva homosexuálů, ztvárnil Sean Penn.
Harvey Milk se začal aktivně zapojovat do boje za práva homosexuálů až kolem čtyřicítky. V jeho obchodě Castro Camera, kde prodával fotoaparáty, se začala scházet LGBT komunita a on se rozhodl, že je načase postavit za práva těch, kteří ve společnosti žádné slovo nemají. Po nějaké době se úspěšně dostal do městské rady v San Franciscu. Jeho funkční období ale nemělo dlouhého trvání.
Jaký film vás zaujal nejvíce a rozhodně si ho pustíte?
Zdroj: csfd.cz
$content$