Šílenství kolem mystických upírů neutichá. Vděčíme za to Eggersově předělávce snímku Nosferatu. Ten je důkazem, že tato nadpřirozená stvoření nejsou vždy tak svůdná, jak je prezentují některá jiná díla. Jací ještě mohou upíři být? Nechte se pohltit nepříliš známými filmy o nich.
30 dní dlouhá noc (2007)
30 dní dlouhá noc je adaptace komiksové série 30 dní v noci Steva Nilese a Bena Templesmithe z roku 2002. Jde o akční horor, jehož režie se ujal David Slade. Film se odehrává v malém aljašském městečku Utqiaġvik a sleduje jeho komunitu během měsíc trvající zimní polární noci, kdy je naprostá tma. Městský šerif Eben (Josh Hartnett) a malá skupinka obyvatel jsou nuceni bojovat o holé životy při neúprosném obléhání, které vede banda upírů.
Hlad (1983)
Hlad je britský gotický horor, který natočil Tony Scott podle románu Whitleyho Striebera z roku 1981. Film se soustředí na milostné dobrodružství hrozivé prastará upírky Miriam Blaylock. Když její partner John začne pociťovat zrychlené stárnutí, vyhledá pomoc vědkyně, kterou Miriam rovněž svede. Snímek se vyznačuje nádhernou gotickou výtvarnou režií a začíná vystoupením skupiny Bauhaus se slavnou písní Bela Lugosi’s Dead, díky čemuž si v rámci gotické subkultury získal oddané kultovní příznivce.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 10 NEJOČEKÁVANĚJŠÍCH FILMŮ ROKU 2025: SUPERMAN I ŘADA DALŠÍCH POKRAČOVÁNÍ OBLÍBENÝCH SNÍMKŮ
Na prahu temnot (1987)
Na prahu temnot je upírský snímek z roku 1987, který režírovala Kathryn Bigelow. Ta se zároveň podílela i na scénáři. Film se soustředí na skupinu kočovných upírů, kteří společně cestují v karavanu a zabíjejí kohokoli, kdo se jim hodí k jídlu. Relativní harmonii skupiny však naruší záhadná Mae, která začne cítit něco víc k mladíkovi jménem Caleb a promění ho v upíra, což má pro všechny zúčastněné drastické následky.
Ať vejde ten pravý (2008)
Švédský upírský horor z roku 2008 Ať vejde ten pravý natočil režisér Tomas Alfredson podle románu Johna Ajvide Lindqvista z roku 2004. Film sleduje Oskara, osamělého a šikanovaného mladého chlapce, jehož život se změní, když potká a spřátelí se s tajemnou mladou upírkou Eli. Přestože je Eli je závislý na lidské krvi, jejich vztah je něžný a milý a oběma dětem dává možnost být sami sebou.
Ve stínu upíra (2000)
Ve stínu upíra je snímek, který převypravuje natáčení německého němého filmu Nosferatu z roku 1922. Hlavních role F. W. Murnaua a Maxe Schrecka v něm ztvárňují John Malkovich, režisér Nosferatu, a Willem Dafoe, herec ztvárňující v Nosferatu hraběte Orloka. Příběh se k natáčení Nosferatu staví fiktivně a naznačuje, že Schreck byl ve skutečnosti skutečným upírem. Hororový snímek je kronikou natáčení Murnauova filmu a toho, jak se hlavní hvězda začíná stále více chovat podivně. Jedná se nicméně o pouhou fikci, nikoliv dokument.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 5 FILMŮ OD MARVELU, KTERÉ SE HODÍ NA RANDE (A ZAMILUJÍ SI JE I ŽENY): BLACK WIDOW I TRHÁK S TOMEM HOLLANDEM
Královna prokletých (2002)
Snímek Královna prokletých je pokračování série Interview s upírem. Toto dílo sleduje jednu z hlavních postav původní série, Lestata (Stuart Townsend), jehož hudba probudí nebezpečnou královnu prokletých a prvního upíra Akashu (Aaliyah). I když si film nevedl v kinech vůbec dobře, dnes se řadí ke kultovním klasikám díky hvězdnému obsazení a hudebnímu doprovodu. Pro fanoušky knih Interview s upírem, které se nyní dočkaly úspěšného seriálového zpracování, se jedná o poutavé doplnění Lestatova příběhu a vývoje jeho postavy.
Byzantium: Upíří příběh (2012)
Málokterý upírský film se dotýká společenských otázek tak jako Byzantium. Ten sleduje dvě uprchlé upírky, Claru (Gemma Arterton) a její dceru Eleanor (Saoirse Ronan). V průběhu filmu v řadě flashbacků vychází najevo, že Clara bývala prostitutkou a poté se stala upírkou, a Eleanor je její dcera, kterou její matka po napadení a zranění proměnila v upírku proti vůli kolegů z upírského zákona. Byzantium je víc než jen horor a dotýká se témat přežití, mateřství, sexismu a špatného zacházení, kterému ženy ve společnosti po staletí čelily.
Zdroj: ČSFD, autorský text
$content$