Neděle 21 duben, 2024
Vánoční knižní poradce: Které české autory podpoříte?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Vánoční knižní poradce: Které české autory podpoříte?

Romantická doporučení ani krvavé případy nejsou pro vás to pravé ořechové? Možná čekáte na horké novinky českých autorek. Nejprve nahlédneme so skvělého života Veroniky, následně se začteme do knihy, která nám může dát víc, než si myslíme. Poté se podíváme do života začínající spisovatelky a zakončíme to příběhem dvou mladých chlapců, kterým osud nepřál…

Nikdo není sám – Petra Soukupová

Veronika má práci snů, manžela a dvě náctileté děti. Nemá příliš dobrý vztah s rodiči, proto si od nich udržuje bezpečný odstup. Rovnováhu naruší smrt matky a Veroničin spokojený život se začne rozpadat.

Román, který odhaluje absurditu a trapnost rodinných bitev, v nichž nemůže nikdo vyhrát. Nikdo není sám, ale možná by někdy chtěl.

Bez iluzí by to nešlo – Jan Kosek

Ředitele gymnázia Martina Mikodu zasáhne šokující zpráva o smrti bývalého spolužáka Tomáše. Čte si zápisky, které si vyměnili s dalšími spolužáky, a tak se navrátí do své minulosti.

V průběhu nadcházejících událostí se bude vyrovnávat s vytěsněnými vzpomínkami. Důležitou roli v jejich životech hraje literatura, která především poskytuje prostor, kde lze hledat odpovědi na kruciální otázky, jež jsme si v rytmu každodennosti zvykli přehlížet. 

Okamžiky – Veronika Jonešová

Emma se po smrti Patricie rozhodne skončit ve své práci a začne se naplno věnovat tomu, co opravdu miluje – psaní. Při něm si uvědomí, jak rozdílně lze člověka vnímat, když ho necháme, aby nám vyprávěl část svého života z vlastního pohledu a neaplikujeme na něj svá očekávání a předsudky. Když máme tu čest nahlédnout mu do duše a zjistit, jaké okamžiky ho formovaly, a proč se stal člověkem, jakým se stal.

Máme vůbec šanci nestat se kopiemi našich rodičů? Kolik toho už bylo rozhodnuto ještě předtím, než jsme se narodili? Kolik situací můžeme ovlivnit? Nad kolika věcmi v životě máme doopravdy kontrolu?

Neexistence – Klára Pospíšilová, Eva Pospíšilová

Elias Prescott nemá tu nejlepší pověst. Ve škole se o něm šíří zvěsti, že je to rváč, opilec a feťák. Oproti tomu Kenneth Nolan je úplný andílek, nejhodnější kluk.

Není důležité, jací jsou, ale kým se teprve mohou stát. Pro sebe navzájem. Zachrání toho druhého, nebo se zničí? Stačí málo, aby se všechno pokazilo.

Čtete české autory? Podarujete i své blízké českou literaturou?

Napsat komentář