Pondělí 04.11.2024
„Zdravý životní styl nevnímám jen jako potřebu vypadat dobře,“ říká Dominika Hostinská
Fotografie: Se souhlasem Dominiky Hostinské
INTERVIEW

„Zdravý životní styl nevnímám jen jako potřebu vypadat dobře,“ říká Dominika Hostinská

Spousta z nás zná Dominiku Hostinskou jako fitness trenérku, propagátorku holistického způsobu stravování, a zkrátka příjemnou slečnu, která se snaží svým sledujícím předat své nejlepší zkušenosti a znalosti. Proč Domča vlastně začala cvičit a dala se na cestu fitness trenérky? Prošla si někdy poruchou příjmu potravy? A jak vypadá její práce v týmu Strongbeauty?

Domčo, víme, že se cvičení věnuješ už několik let. Kdy a jak to vlastně začalo? Kvůli čemu jsi začala cvičit?

Úplně prvotní záměr se cvičením, a celkově zájmem o stravu, byl určitě kvůli zhubnutí. Cíl byl, z mého aktuálního hlediska, zkrátka jen povrchního rázu. Dnes už zdravý životní styl vnímám úplně jinak než jen jako potřebu vypadat dobře.

Vidíš teď zpětně, že jsi dělala nějaké chyby? Které popřípadě, abys varovala všechny slečny, které také začínají?

Ano, určitě a těch chyb bylo nespočet.
Hlavní chybou bylo asi to, že jsem neposlouchala své tělo – dodávala jsem mu malý přísun energie a měla velký výdej. Ostatně tak, jako to má většina slečen a žen dodnes. Ztratila jsem menstruaci, trpěla špatným spánkem a měla velký hlad.

Určitě bych tedy slečnám, které dnes začínají, poradila najít si alespoň pro začátek dobrého kouče, který vše vysvětlí, naučí ty správné zásady, a současně bude hledět i na tu zdravotní stránku. Kouče bych doporučila hledat podle referencí a zpětné vazby klientek. Určitě nejen podle “formy” daného kouče.

Máš raději cvičení ve fitness centru, nebo je ti bližší cvičení doma?

Milovala jsem cvičení ve fitku, ale karanténa mě naučila mít ráda i domácí cvičení. Navíc jsme se s manželem odstěhovali za město na vesnici, a tak je pro mě i časově úspornější dát si trénink doma. 

Mimo to jsme s holkama z týmu Strong beauty vytvořily členskou fitness aplikaci, kde jsou každý měsíc nové strategicky nastavené tréninky v reálném čase s instrukcemi a detailními popisy techniky, odpočítáváním i motivační hudbou. Člověk pak snad už ani žádné fitko nepotřebuje!

Fotografie: Se souhlasem Dominiky Hostinské

Víme, že se o cvičení nezajímáš jen na osobní úrovni, ale jsi i certifikovaný fitness trenér. Rozhodla ses udělat si kurz kvůli vlastnímu zájmu, abys věděla, jak cvičit správně, nebo to bylo hlavně z touhy pomáhat ve cvičení i druhým lidem?

Chtěla jsem být fitness trenérkou. Já sama jsem cvičila s osobním trenérem téměř dva roky. Dalo mi to pevné základy, které jsem následně využívala i se svými klienty. Ostatně daný kurz pro mě byl jen takovou “povolenkou” začít se danou činností živit. Ty nejdůležitější věci jsem již uměla a za sebe musím říct, že mi dvouletá praxe s vlastním trenérem dala mnohem více než kurz.

Jsi také propagátorka holistického způsobu výživy. Můžeš nám objasnit, co to přesně znamená?

Určitě na to je trochu více pohledů, ale v podání, ve kterém tento způsob stravování prezentuji já, jde zkrátka o to volit co nejčistší potraviny, které neprošly průmyslovým zpracováním nebo alespoň tím nejminimálnějším.

Jsou tací, kteří to berou opravdu velice striktně. Já si myslím, že když si člověk občas dá něco na zub, má-li tu potřebu, tělu to určitě neuškodí. Důležité je ale čerpat ze základních celistvých potravin, ideálně farmářských či v bio kvalitě, v co největší míře – tyto potraviny by měly tvořit 99 % jídelníčku.

To je v podstatě i rozdíl s mým původním záměrem ve fitness, kterým bylo zhubnout, a nynějším postojem, kdy je mou prioritou skutečné zdraví.

Když jsme nyní u výživy, máš problém dát si občas i něco nezdravého, nebo jsi zastánce 100% zdravého stravování?

Nemám s tím problém. Občas si něco dám a nikde se tím netajím. Jen tím, že je má strava opravdu téměř z 99 % čistá a kvalitní, tělo má dostatek té správné výživy, tak tyhle potřebu téměř nemám.

Prošla sis někdy poruchou příjmu potravy, nebo ses této nepříjemné záležitosti vyhnula?

Řekla bych, že jsem byla v takových těch začátcích, kdy jsem občas při takovém tom volném dni nemohla přestat baštit sladkosti. Ovšem v porovnání s rozměry, ve kterých mi poruchy příjmu potravy popisují mé klientky… v takové míře jsem to určitě neměla.

Tím, že jsem svou dietu, ač jsem při ní ztratila menstruaci měla na určitou ohraničenou dobu, po které jsem reverzní dietou došla zpět na vyšší kalorický příjem, jsem měla tu vůli dotáhnout to bez nějakých záchvatů přejídání. A právě proto, že jsem se v deficitu nedržela nekontrolovatelně dlouhou dobu a příjem opět navýšila, tak ty projevy neměly možnost sílit, a naopak se postupně úplně vytratily.

Fotografie: Se souhlasem Dominiky Hostinské

Tvoje místo je nyní v týmu Strong Beauty, který pomáhá mnoha ženám na jejich cestě, aniž by hladověly nebo se trápily sedmkrát týdně v posilovně. Jak probíhá vaše spolupráce v online couchingu? 

Abych to vzala co nejvíce ve stručnosti – klientka, která se pro spolupráci rozhodne, nám pošle detailně vyplněný vstupní dotazník, na jehož základě její koučka vypracuji startovní plán. To je v podstatě start, který vychází z toho, v jakém “stavu” se klientka aktuálně nachází. Je v deficitu? Nadbytku? Přehání to se cvičením? A tak podobně…

Všechny tyto věci vyhodnotíme, zasadíme do souvislostí i s klientky zdravotním stavem, cílem a stravovací historií. Každý týden pak máme pravidelné kontroly, během kterých nám klientka o sobě posílá údaje nejen číslené, ale samozřejmě i jak se jí dařilo, co jí dělalo problém, jak se cítila co se týče trávení, PMS, nálady, energie, pocitů sytosti… A dle toho plán uzpůsobujeme dále tak, aby se klientka cítila dobře a krok po kroku dosahovala svého cíle.

Po celou dobu koučinku se klientka sama vzdělává právě svou vlastní praxí. Během koučinku klientkám předáváme obrovské množství informací a učíme je, jak se stravou a jídelníčkem pracovat tak, aby na nás nebo jiných koučích nebyly závislé donekonečna.

Nedávno jste do světa vypustily velkou novinku, a to vaši vlastní aplikaci. Moc gratulujeme, vypadá opravdu skvěle! V čem se liší vaše aplikace a online couching? 

Moc děkujeme! Aplikace se od koučinku liší v tom osobním přístupu a individuálním nastavení.

Holky si v appce mohou navolit, zda si přejí jídelníček veganský, vegetariánský, nebo jsou všežravky. Také si mohou vybrat plán více personalizovaný dle výšky. Ovšem není to plně individuální, je to spíše stále obecnější doporučení, a pak právě hodně záleží na tom, v jakém výchozím bodě a stavu se klientka, v tomto případě členka, nachází. To je to, co jsem popisovala, že zohledňujeme během zpracování startovního plánu pro osobní koučink.

Členky mají možnost psát na podporu či do online chatu, pokud si ho ke službě přidaly během nákupu, kde jim na podpoře koučky radí a pomáhají, ale stále to není v takovém rozsahu, jako je koučink. Pokud na podpoře vidíme, že by členka pro dosažení jejího cíle potřebovala více pomoci a podpory, přesměrujeme ji z appky právě do koučinku, abychom jí tak mohly poskytnout 100% péči a pomoc, kterou potřebuje.

Co se týče tréninků, tak v appce holky najdou tréninky v reálném čase dle jejich výběru – 3x nebo 4x ve fitku či doma. Ovšem pokud z nějakého důvodu nemohou třeba konkrétní cvik provádět nebo potřebují nějakou úpravu, už je to zde zase o něco omezenější. V osobním koučinku vše připravujeme na míru dané klientce. Také má klientka možnost zasílat nám svá videa, která kontrolujeme a dáváme zpětnou vazbu na techniku.

Co se týče tvého osobního projektu, lidé mají možnost si u tebe na Instagramu stáhnout tvůj tréninkový protokol, a to zcela zdarma! Ohlasy na něj jsou skvělé. Máš v plánu časem vydat nějaký další tréninkový protokol?

Ano, jsem moc ráda, že se holkám podle protokolu dobře cvičí! Chtěla jsem jim v téhle nelehké době poskytnout nějakou motivaci a podporu, podle které budou moct makat doma, i když třeba přišly o své příjmy nebo se v tomto směru musely jakkoliv omezit.

Ráda bych do budoucna určitě něco vytvořila. Buď trénink, nebo něco s recepty či jinými informacemi ke zdravému životnímu stylu. Ovšem v současné chvíli mi to časové možnosti příliš neumožňují.

Fotografie: Se souhlasem Dominiky Hostinské

Nyní se zaměříme na tvé sociální sítě. Kromě Instagramu máš i svůj YouTube kanál, který existuje zhruba 7 měsíců, ale i tak už se ti tam vytvořila komunita odběratelů. Proč ses rozhodla začít natáčet na YouTube? Byla to tvá myšlenka, nebo spíše popud sledujících na Instagramu?

Abych byla úplně upřímná, tak YouTube bylo to poslední, do čeho jsem se chtěla pouštět. Jenže právě ohlasy od mých sledujících byly jiné — přáli si, abych pro ně začala i točit.

Určitě to vnímám jako další krok ke sblížení se svými sledujícími, přeci jen ta videa umožňují osobnější kontakt než jen foty s popisky. YouTube kanál je jedním z důvodů, proč se momentálně nemohu pustit do dalšího projektu – nejsem v tom ještě tak zběhlá a časově mi to tak dává docela zabrat. (smích)

Kromě Instagramu, Strong Beauty a YouTube píšeš i svůj blog. Jak dlouho už je tvůj blog na světě?

Podobně jako můj YouTube kanál, rozhodla jsem se do toho totiž šlápnout najednou. Založit si blog a začít točit i videa. 

Cílem bylo hlavně předávat různými formami, protože každého baví něco jiného, co nejvíce hodnotných informací ke zdraví, cvičení, stravě, ale i trochu “funny” informací – ze života, výlety, móda,.. Zkrátka předávat to, co mě baví a naplňuje i dál.

Co tě baví více? Psaní na blog, nebo nahrávání videí?

Spíše ta videa, ač bych to sama na začátku nečekala.

A co je u tvých sledujících populárnější a oblíbenější?

Nejvíce si holky říkají o tréninky, recepty, non toxic tipy, a celkově informace ke zdravému životnímu stylu. Pak mi ale často píší o nějaké osobnější informace a rády se nechávají inspirovat i v módě, i když to je u mě na sítích dost okrajové.

Slyšela jsi už dříve, jakožto člověk hodně aktivní online, o BloggersRE? Jak na tebe náš projekt působí?

Ano, slyšela a je to určitě skvělý projekt! Přijde mi, že tak můžeme nahlédnout do zákulisí jiných influencerů, a celkově se vzájemně inspirovat a motivovat v naší budoucí tvorbě a přístupu.


Instagram | Blog | YouTube | Facebook

Napsat komentář