Pondělí 04.11.2024
„Se sociálními sítěmi se tetování, jako mnoho dalších věcí, stala mnohem dostupnějšími,” říká Holka z Malovanky
Fotografie: Se souhlasem Kristíny Bakové
INTERVIEW

„Se sociálními sítěmi se tetování, jako mnoho dalších věcí, stala mnohem dostupnějšími,” říká Holka z Malovanky

Kristína, kterou můžete znát jako Holku z Malovanky, je multidisciplinární tetovací umělkyně, která stojí za vznikem tetovacího studia Hølki. Ve své práci se snaží spojovat umění a feministický postoj a na svém profilu často hovoří také o kontroverzních tématech jako rovnoprávnost a schopnost kriticky myslet nebo o spojení se sebou samým. Tělo si u ní můžete nechat ozdobit v Praze, ale navštěvuje i tetovací studia po celé Evropě. Co pro Kristínu znamená tetování? Jak vypadá její běžný pracovní den? A jak relaxuje, když zrovna netetuje?

Kdo se skrývá za pseudonymem Holka z Malovanky?

Toto jméno ke mně přišlo velmi jednoduše. Po prvním roce v Praze jsem otevřela svoji novou kapitolu, začala tetovat a přestěhovala se do krásného bytu. Nejbližší zastávka se jmenovala Malovanka. Přišlo mi to krásně symbolické.

Co tě přivedlo k tetování? Máš umělecké vzdělání?

Už roky jsem nadšeně sbírala tetování na svém těle, a tak když jsem nabrala odvahu vrátit se ke kreslení, uvědomila jsem si, že se tyto dva světy dají hezky propojit. Kreslení, hodiny na YouTube, návštěvy galerií a knihy o dějinách umění se staly denní rutinou – jsem samouk.

Moji rodiče byli ta klasika jejich generace. Musela jsem 10 let chodit na klavír, a pokud bych chtěla pokračovat v uměleckém vzdělání, tak jen na konzervatoři. Když jsem byla malá, kreslila jsem neustále, ale z „výtvarky” mě rodiče po pár letech vzali a připomínali mi, že to může být jen hobby.

Pamatuješ si na první tetování, které sis nechala udělat, a první, které jsi sama dělala?

Bohužel ano. (smích) Moje první tetování byl diamant na hrudi – měla jsem pocit, jako by do mě někdo řezal žhavým nožem, a řekla jsem si, že už nikdy víc. Mojí kamarádce jsem jen tak na zemi u nás na byte tetovala činku. V obou případech se teď chytám za hlavu.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Bakové

Co pro tebe tetování znamená?

Tetování je pro mě umění, zdroj inspirace, sebevyjádření, hledání cesty k sobě a také způsob zkrášlování.

Řekni nám něco víc o svém studiu HØLKI – o jeho konceptu, nastavení, procesu a étosu za ním…

HØLKI vznikly jako projekt nadšených a krásných žen, které chtěly své umění posunout o level výš. Naše studio je velmi žensky orientované, většina klientů jsou ženy, i když samozřejmě rády vidíme i ostatní pohlaví.

Proto pro mě bylo důležité vytvořit velmi bezpečné místo pro každého. Místo, kde se všichni budou cítit dobře a odkud budou odcházet s kouskem umění na svém těle, stejně jako s pocitem, že si našli čas udělat něco pro sebe.

Tetuješ především panenky, nápisy s použitím vlastního písma, abstraktní linie a květy. Jak sis našla a rozvinula svůj jedinečný styl?

Můj styl se určitě vyvíjí a bude stále vyvíjet – je to nekonečný proces. V této chvíli je pro mě důležité zůstat sama sebou, hledat to dětské nadšení a radost z procesu. Takže můj styl se posunul do sfér naivního umění a nikdy jsem nebyla šťastnější. Zatím mi nikdo neřekl, že by to nakreslilo i malé dítě, ale pokud ten den přijde, bude to pro mě největší kompliment.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Bakové

Co tedy inspiruje tvá tetování a návrhy?

Inspirace je opravdu všude kolem. Je to velmi klišoidní odpověď, ale všechny barvy, tvary, lidé, umělecká díla, ale i dění ve světě každý den prosakuje momenty inspirace, které potom přetavím do své tvorby.

Jsou nějací umělci, které obdivuješ? Ovlivnil tvou kariéru nějaký konkrétní jedinec?

V dnešní době se člověk otevřením jedné aplikace dostane k neskutečnému počtu (nejen) umělců. Snažím se to využívat ve svůj prospěch, a proto nelpím na nikom konkrétním. Několikrát týdně objevím někoho, koho považuji za génia.

Jak vypadá běžný pracovní den tatérky?

Velmi individuálně. Záleží to na rozpracovaných projektech, jaké motivy v ten den tetuji, kolik nepřečtených e-mailů mi leží v inboxu a s kolika návrhy na míru mám zase zpoždění. (smích) Některé dny strávím ve studiu až do tmy, jiné mám čistě „kreslící” nebo běhám po městě a mám „zařizovačky”. Jsou dny, kdy se nezastavím do půlnoci, jiné ztratím energii už po 15. hodině. Snažím se to respektovat. Už. Každý den má něco do sebe, a najednou je večer.

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Bakové

Je tetování vhodné pro každého? Od jaké věkové hranice lidi tetuješ?

Bojím se být hlasem každého, závisí to zřejmě na milionu proměnných, o kterých se mně samé ani nemůže snít.

Tetuji lidi od 18 let, možná od 17 se souhlasem rodiče, ale to se popravdě stává málokdy.

Jaký je průběh bookingu a v jakém rozmezí se orientačně pohybují ceny za tetování?

Veškerá komunikace probíhá prostřednictvím e-mailu a cenu dokážu vždy říct orientačně po konzultaci s klientem o jeho představě o motivu, velikosti a umístění.

Tetování se kdysi považovalo za subkulturní projev, dnes se zdá, že se stalo mnohem populárnějším a běžnějším. Co si o tom myslíš? Změnilo se podle tebe vnímání lidí?

Závisí to určitě na každém člověku individuálně, ale se sociálními sítěmi, které k sobě přiblížily a propojily mnoho světů, se tetování jako mnoho dalších věcí stala mnohem dostupnějšími. Věřím v mladší generace – mají větší pochopení, empatii. A shitty handpoke kérku z nějaké párty. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Kristíny Bakové

Všimla sis, pokud jde o tetování, nějakých konkrétních trendů? Jaká místa jakými vzory si nejčastěji lidé nechávají zkrášlit?

Myslím, že trend různých „nedokonalých” tetování, které stále dělají vrásky klasickým tatérům, je více a více na vzestupu. A mně to dělá velkou radost.

V mojí sociální bublině se nejčastěji určitě tetují ruce, boky a žebra. Tipuji, že to vychází z toho, jestli lidé chtějí, aby tetování bylo co nejvíce vidět, nebo ho chtějí naopak skrýt. Možností motivů je tak moc, že si netroufám tvrdit, který je v přesile, ale asi jsou to hlavně věci, které působí jemněji.

Jak je na tom pražská tetovací scéna v porovnání s jinými místy, kde jsi tetovala?

Velmi dobře! Myslím si, že tetovací kultura v Čechách je bohatá, různorodá a stále se tu rodí noví tatéři, kteří mají šanci na úspěch.

Jak relaxuješ, když nejsi ve studiu?

Miluji procházky, cestování a jógu, kterou jsem pro svou práci i nucena praktikovat. Pokud nepiju kávu ve studiu, jsem rozhodně v nějaké kavárně na ovesném flat white.

Mám obrovské štěstí, že moje tetování financují ostatní moje projekty. Cítím se často rozhozená do mnoha sfér a je to na tom umění i vidět, si myslím.

Máš nějakou radu pro začínající tetující umělce?

Mějte zápal a nedělejte to pro bohatství ani fame. Držím vám palce.


Instagram | Web | TikTok

Napsat komentář