Neděle 14.07.2024
„Na počet svých sledujících jsem si asi ještě nezvykla,” říká Lucie Vakoljová
Fotografie: Se souhlasem Lucie Vakoljové
INTERVIEW

„Na počet svých sledujících jsem si asi ještě nezvykla,” říká Lucie Vakoljová

Pokud byste o ní měli vědět tři věci, bylo by to, že je normální holka, která je vždy upřímná, a hlavně svá. Taková je Lucie Vakoljová, kterou znáte z Instagramu spíše jako Lusy. Lusy se aktivně a dlouhodobě zajímá o zdravý životní styl, sebelásku a motivaci, kterou pravidelně dodává všem svým sledujícím. Jak se snaží zvládnout momentální situaci a jak nyní vypadají její dny? Kolik instagramových profilů tvoří a proč vůbec začala? A jaké byly její cíle v začátcích online tvorby a jak daleko je od nich dnes?

Popiš nám, prosím, jak v momentální situaci vypadá tvůj běžný den?

Jelikož chodím spávat docela pozdě, tak i podle toho vstávám. Takže vstanu cca v 10 hodin, provedu hygienu, vyvenčím psa a něco sním. Bývá to sice kolem 11. hodiny, ale říkám tomu snídaně. Ke snídani nikdy nesmí chybět káva. Poté zasednu k počítači, kde zkontroluji maily, odepíšu a naplánuji si daný den.

Každý den je jiný. Někdy celý den fotím, jindy tvořím grafické posty nebo si píšu nové nápady. A jelikož Instagram není mou jedinou obživou, tak řeším i své ostatní pracovní věci. Kolem 15. hodiny si dám oběd, který se snažím mít vždy dopředu udělaný. Opět vezmu pejska ven, pak si zacvičím, no a už je podvečer. To si většinou pustím seriál, čtu si, učím se na ukulele nebo trávím čas společně se svým přítelem. Ale jsou i dny, kdy sedím u počítače do noci. Tomu se ale snažím zabránit lepší organizací času. Každopádně večer poslední venčení, večeře a odpočinek. Spát chodím kolem 1 hodiny ráno.

Většina z nás nyní upadla do stereotypu, co se denního režimu týče. Snažíš se dělat něco, co tě rozptýlí, aby se to tobě nestalo?

Snažím se zkoušet nové věci. Proto jsme si s přítelem navzájem na Valentýna koupili ukulele. Tak se na něj teď učíme. Také jsem dostala malířské plátno a barvy, takže si budu zkoušet něco namalovat. Celkově je na této době fajn, že člověk může tímto způsobem najít svou novou vášeň. Případně vyzkoušet něco, co nikdy nedělal.

Nyní se přesuneme k tématu Instagram. Kdy tě poprvé napadlo založit si ho?

Nenapadlo to mě osobně, ale mého přítele. Věděl, že mě Instagram baví a že na něm trávím nějaký čas. Seznámil mě s jeho nápadem a bylo to. Museli jsme teda přemýšlet, o čem by ten Instagram byl, jelikož nápadů bylo více. Ale nakonec vyhrály recepty, jelikož téma zdravého životního stylu mi bylo vždy blízké a už roky jsem se v tomto oboru vzdělávala.

Fotografie: Se souhlasem Lucie Vakoljové

Měla jsi dřív, případně máš stále, nějaký svůj osobní instagramový profil, kam by sis vkládala fotky, které se ti prostě jen líbí?

Ano mám a nikdy se ho nevzdám. (smích) Je to opravdu soukromý profil, kde mám své blízké, kamarády, rodinu a známé. Vkládám si na něj fotky jako do deníčku. 

Tvá instagramová tvorba je jedinečná tím, že nemáš jen jeden profil. Víme, že existují hned čtyři a každý má své kouzlo a osobnost. Který z těchto profilů sis založila nejdříve?

Nejdříve jsem založila @zdrave_recepty.cz, a to v září 2019. Tímto profilem to všechno odstartovalo. Začala jsem se učit, jak přesně Instagram funguje, nikdy jsem totiž nezkoumala žádné statistiky, dosahy atd. Hledala jsem si inspiraci a celkově postupně poznávala celý instagramový svět. Všechno pro mě bylo nové. A tím, že mě to neskutečně bavilo a baví, jsem si k tomu vytvořila vztah.

Co se týče sledovanosti, největší ji má profil právě @zdrave_recepty.cz, kde sdílíš spoustu zdravé inspirace do kuchyně. Odkud bereš inspiraci ty? Sdílíš jen své recepty, nebo i recepty jiných lidí, o kterých si myslíš, že stojí za sdílení?

@zdrave_recepty.cz původně fungovaly tak, že jsem repostovala recepty ostatních lidí. Neměla jsem zatím odvahu na to, dávat tam recepty své. Dnes už přidávám jenom moje recepty a moc mě to baví. Nejenom vaření, ale hlavně focení samotného jídla. Chci se v tom zlepšovat.

Hned na druhém místě je profil @zdrave_kalorie, kde propaguješ zdravý životní styl, který se zaměřuje hlavně na zdravý vztah k jídlu místo neustálého počítání kalorií, zároveň nabízíš i možnost jídelníčku na míru. Máš nějakou rekvalifikaci, nebo s někým spolupracuješ?

Nemám, zatím, rekvalifikaci. Měla jsem to štěstí, že mě hned na začátku tohoto profilu oslovila firma Chytrý Jídelníček, pro kterou vlastně pracuji. Nevytvářím tedy samotné jídelníčky, to dělá moje kolegyně Sandra, která na to má patřičné vzdělání. Avšak konzultuji s klienty po vyplnění vstupního dotazníku, doptávám se na potřebné informace a celkově jsem jejich hlavní spojka.

Fotografie: Se souhlasem Lucie Vakoljové

Profil, který je zaměřený na ženy, je @zdrava_sebelaska, který dodává sebevědomí mnoha ženám a dívkám, protože na něm sdílíš realitu, podporu a sebelásku. Bylo to pro tebe určité vykročení z komfortní zóny sdílet takové fotky na internetu?

Ano, bylo to obrovské vykročení z mé komfortní zóny. Já jsem tedy vždycky ráda stála před objektivem, on je přítel fotograf, takže jsem byla zvyklá. Ale nikdy jsem se takto vyloženě neodhalovala. Také tam byly zpočátku obavy, jestli se můj obsah bude lidem líbit. Jestli ho pochopí. A on se líbí, a hlavně pomáhá. Takže nemůžu být šťastnější.  

Posledním profilem je @zdrave_s_lusy. Co je hlavní myšlenkou tohoto instagramového profilu?

Myšlenka je obdobná jako u profilu @zdrave_kalorie – šířit informace ohledně zdravého životního stylu, bořit mýty, vysvětlit, jak to doopravdy je. Motivovat a podpořit všechny, kteří to potřebují. A mimo jiné řešit s mými sledujícími různá jiná témata.

Co bylo tvým impulsem pro začátek tvoření tohoto obsahu?

Mně totiž chybělo takové to moje soukromé místo, kde to budu jenom já a kde budu sdílet to, co zrovna budu chtít. Všechny ostatní profily mají přímé zaměření. A tak se určitá témata nebo myšlenky na ně nehodí. A tím, že jsem to jedno moje místo neměla, jsem si ho vytvořila. A momentálně ho beru jako takový můj hlavní profil.

Napadlo tě někdy, že se tvé profily jednou dostanou tam, kde jsou teď?

Vůbec ne. Když jsem založila @zdrave_recepty.cz, tak jsem snila, že jednou budu mít 10 tisíc sledujících. A v životě by mě nenapadlo, že mě za rok a pár měsíců bude dohromady sledovat přes 200 tisíc lidí. To je prostě mazec. A mám pocit, jako by mi to pořád nedocházelo. Přeci jenom, ten růst byl rapidní a stále je. Asi jsem si na to ještě nezvykla, a kdo ví, jestli si někdy zvyknu. Spíš ne. (smích) Je potřeba mít vůči tomu všemu pokoru.

Fotografie: Se souhlasem Lucie Vakoljové

Předáváš lidem spoustu motivace a inspirace. Je někdo, kdo inspiruje a motivuje tebe? Je tvým hnacím motorem?

Snažím se být sama sobě inspirací, ale samozřejmě ráda sleduji i jiné lidi. Mým velkým vzorem a hnacím motorem je Kristýnka Dolejšová z profilů @hellochristie a @zanormalniholky. Dále také @dominika.po, @lolotabella a z těch zahraničních @celestebarber, @chessiekingg nebo @ddlovato. A kdybych měla zmínit někoho z mého okolí, tak je to mamka mého přítele.

Co bys vzkázala všem ženám jako nejdůležitější myšlenku svého obsahu?

Vzkázala bych jim, aby žily. Aby hledaly radost v maličkostech, aby neřešily, co si o nich myslí ostatní, a žily si život podle sebe. Aby na sobě nikdy nepřestaly pracovat a plnily si své sny. Nikdo z nás nedostane druhou šanci na život, a tak je důležité tuhle možnost maximálně využít.

Znáš projekt BloggersRE? Co si myslíš o tom, co děláme?

Ano, znám a velmi se mi líbí. Je fajn, že se snažíte spojit komunitu influencerů a online tvůrců a ukázat tak ostatním něco více. Jen tak dál. Fandím vám.


Instagram | Instagram | Instagram | Instagram

Napsat komentář