Sobota 27.07.2024
„Pořádek a jeho dodržování nemá vyvolávat úzkost,“ říká Maria Rochas
Fotografie: Se souhlasem Marie Rochas
INTERVIEW

„Pořádek a jeho dodržování nemá vyvolávat úzkost,“ říká Maria Rochas

Podle Marie Rochas začíná šťastný život zdravým domovem. Po mnoha letech studia vlivu interiérového designu na lidský život, principů Feng Shui a techniky KonMari se Maria stala odbornicí na zlepšování kvality života v našich domácnostech. Vyrůstala v Barceloně, Berlíně a Kyjevě, ale poté, co si našla českého manžela, se usadila v Praze, kde se svými dětmi žije dodnes. Mariiným posláním je pomáhat lidem vytvářet útulný a harmonický domov. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma metodami? Proč je důležité mít harmonický domov? A jaké rady má Maria pro ty, kteří chtějí svůj domov nově zařídit?

Jsi vystudovaná interiérová designérka a dekoratérka. Jak ses vůbec dostala k designu? Co tě na tomto oboru nejvíce přitahovalo?

Design jsem měla ráda vždycky, ještě než jsem věděla, jak se to správně jmenuje. Jediná počítačová hra v mém životě byla The Sims, kde se vytváří dům a rodina pro postavy, které si navrhnete. Já jsem zůstávala hlavně u těch domů.

Když jsem měla 14 let, večer po škole jsem ještě chodila na kurzy interiérového designu. Tehdy jsem se ujistila, že to je přesně to, co chci studovat. Nejvíc mě baví pozorovat, jak se dá změnit lidský život proměnou interiéru. 

Dnes se věnuješ FengShui designu a působíš jako KonMari konzultantka. Jaká byla tvoje cesta k těmto dvěma metodám?

Když jsem měla 13 nebo 14 let, dostala se ke mně nějaká knížka o FengShui základech pro tělo a mysl. Na konci bylo pár rád, jak se to aplikuje v interiéru. 

Jako dospívající člověk každou proměnu cítíte okamžitě a nic nezpochybňujete. Fungovalo to u mě a v mém domě jako hodinky. Měla jsem úspěch ve škole, ve vztazích, a ještě jsem začala vydělávat své první peníze. 

KonMari ke mně přišla taky přes knížku – v roce 2021 a šla jsem na její oficiální vzdělávací kurz pro konzultanty. Po absolvování kurzu jsem ještě půl roku měla zkušební klienty, než se mi podařilo potvrdit certifikaci. 

Většina lidí zná Marii Kondo z jejích bestsellerů „The Life-Changing Magic of Tidying Up“ nebo díky účasti v seriálu „Tidying Up with Marie Kondo“. Mohla bys metodu KonMari stručně popsat těm, kteří o systému domácí organizace podle Marie Kondoo nikdy neslyšeli?

Metoda KonMari je specifický postup práce s předměty, kterými je člověk obklopen. Hlavní myšlenkou je věnovat pozornost a ponechávat si věci, které máte rádi a které vám přinášejí pocit štěstí. 

Všechny věci nebo předměty si rozdělte na 5 kategorií. Začíná se tou nejlehčí – oblečením. Postupně si dokážete natrénovat „sval“ rozhodování a další a další kategorie půjdou snadněji. Cílem je dostat se do stavu, kdy vlastníte věci, které milujete, nikoliv do situace, kdy věci vlastní vás.

Fotografie: Se souhlasem Marie Rochas

Jestliže se někdo chce zbavit nepořádku, podle jakých kritérií se při určování toho, co ponechat a co vyhodit, řídíš?

  1. Můj osobní pocit – cítím se dobře, když to vlastním, nebo necítím.
  2. Jak často ten předmět nebo věc používám. 
  3. Rozbité nefunkční věci a předměty do týdne opravit, nebo vyhodit. 
  4. Když váháte, zda to nechat, nebo vyhodit, vyhoďte.

Jaký vliv na nás má a jaké výhody nám přinese organizace domácnosti a úprava bydlení?

Dnes jsme vystaveni velkému množství informací, tlaku zvenku a denně přijímáme desítky rozhodnutí. Nepořádek funguje jako informační šum. Zbavit se toho doma je klíčové pro kvalitní odpočinek a fungování.

My bohužel věnujeme příliš velkou pozornost péči o naše věci. Jak je uklidit, vyčistit, přeložit nebo použít. Přestáváme vidět to podstatné, jsme unavení a nemáme čas dělat důležitější věci. Místo toho, abychom věnovali kvalitní čas dětem, se rozčilujeme, že jsou rozházené hračky.

Co doporučuješ lidem, kteří jsou ohromení myšlenkou udržování si stálého pořádku? Jak se snažíš zajistit, aby nesklouzli ke starým návykům?

Pořádek a jeho dodržování nemá vyvolávat úzkost. Nesmí to být starost navíc. Nic se nestane, pokud se člověk vrátí zpět ke starým zvykům. Je dobré na pořádek jít ve vlastním tempu a mít ho na té úrovni, na kterou jste zrovna připraveni. Neporovnávat se s ostatními, a hlavně ne s celebritami. Když budete o jeden krok dál než včera, uspěli jste.

Jak se FengShui metoda liší od KonMari a jaká je její filozofie?

FengShui je práce s prostorem, člověkem a časem zároveň. Pomáhá rozproudit stagnující energií a aplikovat vhodné léky na odstranění nežádoucího vlivu.  Já osobně mám radši FengShui při výběru realit. Pomáhám vybrat správný dům nebo byt pro daného člověka v dané lokalitě. 

KonMari je práce s věcmi a předměty člověka, který v daném domě bydlí. Obě metody se dobře doplňují.

Fotografie: Se souhlasem Marie Rochas

Co všechno tedy tvá práce obnáší a jak vypadá jedna z tvých FengShui konzultací?

Vytvořila jsem, podle mě, ideální cestu k harmonickému bydlení. Začátek zahrnuje FengShui konzultaci, při které dělám analýzu bydliště. Používám všechny techniky, které se pro konkrétní bydlení hodí. Na první návštěvě projdu prostor a povídáme si s klientem o změnách, které by chtěl udělat. Pak zhruba měsíc potřebuji na propracování kompletní analýzy. Druhá návštěva je pro prezentování analýzy a vysvětlení všech detailů klientovi. 

Druhá fáze je kompletní pročištění prostoru metodou KonMari. Dá se to udělat samostatně, hodně informací je na internetu, ale já určitě doporučuji aspoň začít s pomocí konzultanta. Nepořádek a staré věci je hodně těžká a lepkavá energie, ve dvou to jde mnohem efektivněji. 

Nakonec, po vyléčeném a vyčištěném prostoru, jde na řadu interiérový design nebo redesign. Člověk během těch transformací většinou zjistí, že by chtěl změnit interiér, ve kterém bydlí. A pracovat s tak připraveným prostorem je štěstí.

Co bys poradila nováčkovi, ktorý si chce zařídit své bydlení podle FengShui? Existují nějaké univerzální základní pravidla? Co dělat podle FengShui a čemu se radši vyhnout?

Co je možné udělat na začátku, je očista prostoru a rohu pomocí octu, soli nebo tleskání – informace jsou k nalezení na internetu. Nejlépe během ubývajícího měsíce. Vyhoďte všechny rozbité a nefunkční předměty – je jasné, že žádnou pozitivní energii nemají a zatěžují prostor.

Taky se dá podle data narození zjistit vlastní číslo Kua a nasměrovat pracovní stůl, čelo postele nebo sezení u jídelního stolu ve směru jednoho ze čtyř pozitivních vlivů.

Nedávala bych zrcadlo naproti vstupních dveří, protože energii z venku chceme dostat dovnitř, a ne odrazit ven.

Občas podceňujeme důležitost funkčního osvětlení. Lustr by měl mít všechny žárovky zapojené a fungující. Ve FengShui je jedna technika, kdy pracujeme s určitým sektorem tak, že přes noc se tam nechá rozsvíceno.

Kromě toho, že se věnuješ detoxu domácností a dekorovaní interiérů, jsi i expertkou na harmonické vztahy mezi lidmi a prostory, ve kterých žijí. Jaké techniky používáš při analýze bytu nebo domu a co je jejich cílem?

To záleží. Jestliže člověk uvažuje, kterou nemovitost si chce koupit či pronajmout, tak je větší prostor k doporučením. Dá se spočítat a zanalyzovat, jak ten prostor bude působit na člověka. Jestli budoucí ložnice vychází na zónu pro relax, nebo naopak aktivitu. Občas se v jednom sektoru sejdou více zákeřných vlivů, a pokud to bude zrovna ložnice, tak já bych to moc nedoporučovala.

Pokud je to prostor, kde lidi již žijí a chtějí provést určité vylepšení, dá se to dělat technikami „od většího k menšímu“. Na začátek Škola Formy – obecná dispozice domu či bytu, půdorys, nábytek. Dále technika BaZhai, kde hodně pracujeme s barvami, materiálem a tvarem. Tady se mi hodí moje znalosti jako interiérové designérky. Vím, jak hezky aplikovat element Země v interiéru v souladu s ostatními prvky, hlavně aby nebylo poznat, že se tam nějaké FengShui řešilo.

Nakonec máme techniku Letící Hvězdy, kde pracujeme s těmi nejmenšími detaily, které ale umí udělat největší vliv. Tato technika je hodně spojená s časem a měla by se pravidelně kontrolovat.

Fotografie: Se souhlasem Marie Rochas

K tomu, abychom se doma cítili příjemně a spokojeně, je podle tebe důležité mít místo, které nás dokáže nabít energií – tzv. “power spot”. Co to je a jak si ho doma můžeme vytvořit?

Power spot je místo, které nám dodává energii, zpomaluje nás a kde se cítíme v bezpečí. Je obzvlášť nutné pro lidi, kteří tráví hodně času doma – pro lidi na homeoffice či pro děti. Může to být malý pokoj, část ložnice, parapet v kuchyní nebo koupelna. Já mám jako power spot lavici v předsíni. Člověk by měl cítit, kde je mu nejlíp. Mělo by to být „jen vaše“ místo. Křeslo v obýváku, kam můžou všichni, neplatí.

Pro vytvoření použijte všech 5 smyslu:

Zrak – má to být hezké a lákat k posezení. Křesílko a otoman doplňte odkládacím stolkem, na který dáte nějaký pro vás obzvlášť cenný předmět. 

Čich – vonná svíčka nebo tyčinky. 

Dotek – sametová látka na čalounění, vlněná deka. Použijte všechny materiály, které jsou pro vás příjemné na dotek a vyvolávají pocit klidu. 

Sluch – ideálně mít vedle malý reprák a pustit si meditační hudbu nebo to, na co zrovna máte náladu. Alternativou můžou být sluchátka. 

Vkus – celý ten krásný rituál a chvilku klidu ideálně doplnit šálkem čaje, který budete pít jenom v tomhle místě. Ukotvíte tak v sobě reflex pro zklidnění, když spojité určitý vkus s místem.

Jaká byla doteď pro tebe největší výzva v rámci interiérového designu? Jak sis s ní poradila?

Pracovat pro rodiče. Je to podobné jako u chirurga, který nemůže operovat vlastní rodinu. Občas je ten pohled „zvenku“ důležitý. Když jsem dělala interiér pro vlastní mámu, tak jsem byla pořád ponořená do procesu a hodně mě to limitovalo. Chtěla jsem co nejdřív ukončit projekt a jít dál. Jenomže snaha to doladit do posledního detailu mě pořád držela na místě. Nakonec jsem s výsledkem byla ale hodně spokojená.

Co považuješ za svůj největší kariérní úspěch?

To budu schopná říct tak za 20 let… zhruba. (smích)

Ale zatím mám radost z projektu Tauhaus, kde jsem dělala FengShui a finální dekorace – je to nádherný retreat v přírodě u řeky. Místo má silnou energii a je velmi vhodné pro jógové a spirituální pobyty. Myslela jsem nejen na harmonické prostředí, ale taky na to, aby projekt byl úspěšný a vydělával. Uplatnila jsem techniku Letící hvězdy z FengShui a ladila jsem elementy v souladu s hvězdou vody. 

Je to super metoda pro hotely, restaurace… všechna místa, kde je potřeba nastavit proud peněz. 

Je štěstí vidět, jak dobře to funguje. Hlavně to, že se nám podařilo dát dohromady skvělý team lidí, kteří se o to starají.


Instagram | Web

Napsat komentář