Neděle 14.07.2024
„Posouvání osobních hranic je velmi důležité,“ zastává Vendula Křivánková
Fotografie: Se souhlasem Venduly Křivánkové
INTERVIEW

„Posouvání osobních hranic je velmi důležité,“ zastává Vendula Křivánková

Kdybyste ji požádali, aby samu sebe popsala jen jednou větou, řekla by vám, že je normální holka, který se na všem snaží vidět to pozitivní. To mohou potvrdit všichni, kteří Vendulu Křivánkovou alespoň trochu znají. Pokud ji neznáte a náhodou třeba zavítáte na její instagramový profil, budou vám hned jasné dvě věci – miluje cvičení a rozhodně jí není cizí psaní. Jaký konkrétně má Vendy se cvičením vztah a dokáže předat ostatním nějaké rady a tipy? Jsou podle ní důležité teoretické znalosti? A proč a jak se po letech psaní do šuplíku rozhodla “jít s kůží na trh”?

Pojďme si popovídat o tvé lásce k cvičení. Spousta lidí má svůj zajímavý příběh o tom, jak se ke cvičení dostali a jak jim změnilo život – máš taky nějaký?

Pokud nepočítám těch pár pokusů o cvičení v posilovně, tak jsem pravidelně začala cvičit před dvěma roky a zjistila jsem, že mi naprosto vyhovuje cvičit jen doma s vlastní vahou a pár pomůckami. Za svoji lásku ke cvičení vděčím hlavně Pétě Elblové, jejíž programy mě naučily se na každé cvičení těšit. A já si hlavně našla rovnováhu mezi cvičením a jídlem, takže mě ani jedno nestresuje a obojí si moc užívám. 

Vedle těch zajímavých a pozitivní příběhů ovšem bývají i takové, kdy se někomu cvičení vymklo a přerostlo v nezdravou posedlost. Máš s něčím takovým zkušenost, ať už přímou, či nepřímou?

Naštěstí ne! Samozřejmě jsem na internetu četla pár příběhů, kdy se to lidem stalo, ale já se naučila poslouchat svoje tělo, takže cvičím tak, jak to cítím. A ani v okruhu lidí kolem mě tuto zkušenost nikdo nesdílí.

Jak konkrétně vlastně ty cvičíš a máš nějaké rady a tipy, které můžeš předat?

Já momentálně cvičím podle tréninkového plánu od Katy Blažčíkové, který obsahuje třikrát týdně tréninky na celé tělo. Tyto “hlavní” tréninky mi zaberou většinou tak 45 minut. K tomu si ale ještě dvakrát týdně přidávám vlastní tréninky, které trvají do 30 minut. Přesně tak to moje tělo cítí a vyhovuje mu to. O to víc si pak vždy užívám dny volna, kdy se jdu jenom projít na procházku.

Mou největší radou je to, aby lidé nevynechávali ani jednu část správného tréninku. Čili dynamický strečink, hlavní trénink a protažení. Já si před cvičením vždy dám pár minut dance workoutu, kterým rozehřeju svaly, a dostanu se díky tomu do správné nálady. Po hlavním tréninku pak přijde na řadu moje oblíbená část, kdy si do sluchátek pustím zvuky přírody a protáhnu si celé tělo. Myslím, že každá tato část je důležitá a ani z nedostatku času by se neměly vynechávat, jen třeba zkrátit.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Křivánkové

Myslíš, že je důležité se ohledně cvičení vzdělávat i teoreticky?

Myslím, že vzdělávání v jakékoliv rovině toho, o co se zajímáme, je důležité. Ve cvičení obzvlášť, protože v teoretické rovině se dozvíme, jak to správně dělat prakticky. Já sama jsem nedávno začala studovat FitNut Akademii, kterou můžu všem jenom doporučit! Zjistila jsem díky ní spoustu nových informací a také je to zajímavá náplň dne, obzvlášť v této době, kdy je většina možností omezena. 

Není těžké uhodnout, co je hlavní náplní tvého instagramového profilu. Vytváříš obsah jen pro svou zábavu, nebo máš se svým profilem nějaké větší plány a cíle?

Můj profil na Instagramu mi od začátku sloužil spíše jako výstava fotek, které se mi líbí. Až v poslední době se tam snažím předávat i nějaké své myšlenky a tipy, ale stejně to pro mě vždy bude spíš možnost sdílení všeho, co se mi líbí. Co se týče nějakých větších plánů a cílů, tak ty hodlám realizovat na svém novém profilu, který je zatím v přípravném procesu a já už se moc těším, až to všechno začne a já budu moct i na Instagramu sdílet vše, co bych chtěla lidem předat. 

Všimli jsme si, že jsi prostřednictvím Instagramu navázala jednu dlouhodobou spolupráci. Prozradíš nám o ní víc? Jak obecně nahlížíš na spolupráce v online prostředí?

Spolupráce s firmou TummyTox se stala mojí srdcovkou. Jejich produkty jsem využívala ještě před spoluprací, a vzhledem k tomu, že mi vyhovovaly, tak jsem stála i o spolupráci a jsem moc ráda, že to vyšlo. Občas se ale stane, že mi někdo napíše, jestli to doopravdy funguje nebo jestli to dělám jen pro peníze. Moje spolupráce s TummyTox je barterová, takže moje odměna jsou právě produkty, které si vyberu a následně sdílím. Nemám peníze ani za použití mého slevového kódu, takže by nedávalo smysl, abych o spolupráci stála, když bych ty produkty sama nepoužívala. Je ale jasné, že se jedná o doplňky stravy a nikdo nemůže čekat, že zhubne jen díky čajům nebo tobolkám. Jsou ale dobrými pomocníky, které nám tu cestu usnadňují. 

Obecně proti spolupracím nic nemám. Přišla jsem díky nim na pár produktů, o kterých bych jinak nevěděla. Samozřejmě se ale vždy koukám na celkový obsah profilu. Profil, který v každém příspěvku sdílí nějaký jiný krém nebo make-up a líčí ho jako svůj nejoblíbenější, mi moc důvěryhodný nepřijde a myslím, že při spolupracích je důvěra sledujících velmi důležitá.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Křivánkové

Cvičení je také hlavní téma tvých článků, které od podzimu píšeš na náš web BloggersRE. V čem se liší psaní článků a tvorba obsahu na Instagram?

Na mém Instagramu se vždy objevují aktuální myšlenky. Jsou to věci, které mě z ničeho nic napadnou a já mám hroznou potřebu to sdílet. Jedná se ale většinou jen o útržky mých myšlenek. Naopak mé články jsou předem strukturované a několikrát promyšlené. Dalo by se říci, že můj obsah na Instagramu je spíše emocionálního typu a sdílím tam věci, které prostě tak cítím, kdežto ve článcích se snažím předávat i hodnotné informace, které našim čtenářům předají nové znalosti.

Jakým dalším tématům se ráda věnuješ a co je posláním tvých článků, co se jimi snažíš předat?

Mám velmi ráda také focení, kosmetiku a témata sebelásky. Svými články se vždy čtenářům snažím předat nové tipy a informace, které budou mít sjednoceny na jednom místě a nebudou je muset hledat všude po internetu. 

Proč ses vlastně rozhodla stát součástí BloggersRE? Co jsi od členství v našem týmu čekala a naplnila se tato tvá očekávání?

Projekt BloggersRE jsem sledovala již delší dobu a hrozně se mi líbila celá jeho myšlenka. Poté, co jsem zaregistrovala výzvu k tomu, aby se lidé stali součástí týmu, jsem se rozhodla, že to prostě zkusím. Zažívala jsem zrovna podstatné změny ve svém životě a přidání se do týmu BloggerRE bylo pro mě další krok k tomu, cítit se víc sama sebou a dělat to, co mě baví. Upřímně nedokážu říct, co jsem od členství v týmu čekala, protože se jednalo o chvilkové rozhodnutí, abych si to nemohla rozmyslet. Vím ale, že jsem hrozně moc vděčná, že jsem to udělala a že jste mě do týmu přijali. Je to skvělá možnost osobního růstu v psaní.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Křivánkové

Víme o tobě, že psaní se věnuješ v podstatě celý život – mohli jsme tvou tvorbu někde najít už dříve?

Bohužel ne. Maximálně ve školním časopise na základní škole. Všechnu svoji tvorbu jsem si vždy psala jen do svého deníku a nikdy nenašla odvahu ji někde sdílet.

Jak se stavíš k možnosti založit si vlastní blog? Myslíš, že v dnešní době je ještě dobré vydat se tímhle směrem?

Myslím, že pokud má člověk pocit, že chce své myšlenky, tipy, postoje a názory šířit dál a necítí se moc komfortně na videu, tak je vlastní blog tou nejlepší možnou cestou. Je pravda, že se teď lidé spíše vydávají cestou YouTube videí, což je podle mě ale někdy škoda. Já osobně si vždy ráda spíše pročtu nějaký článek, třeba při cestování, než abych si pouštěla videa.

Pustit se do psaní pro náš web pro tebe bylo výzvou a určitým vystoupením z komfortní zóny. Jak moc je podle tebe důležité posouvat své hranice?

Dříve jsem si to neuvědomovala, ale posouvání osobních hranic je velmi důležité. Člověk se pak cítí mnohem silnější a sebevědomější. Myslím, že je nejdůležitější o věcech tolik nepřemýšlet. Pokud člověka napadne, že by chtěl něco udělat, tak ať to prostě udělá.  Čím více se o věcech přemýšlí, tím spíše je pak člověk oddaluje. Každý malý krůček je výhrou, a tak se to snažím brát. Ještě stále nade mnou v určitých věcech vítězí strach, ale věřím, že až přijde správný čas, tak všechna nervozita a ostýchání prostě zmizí samy.


Instagram | Facebook | Instagram

Napsat komentář