Samhain je poslední svátek ohně v keltském roce a slaví se mezi 31. říjnem a 1. listopadem, kdy končí období sklizně a nastupuje zima. Tradice, které dnes oslavujeme během Halloweenu, začaly před tisíci lety tímto starobylým irským velesvátkem. Věděli jste to?
Pro mnoho pohanských tradic je Samhain časem, kdy se lidé spojují s předky a uctívají ty, kteří zemřeli. Různé tradice a obřady ze Samhainu pocházejí z keltské víry. Keltské kultury věřily, že ezi posledním dnem sklizně a prvním dnem zimy je závoj mezi světem duchů a naším světem nejtenčí. To znamenalo, že duchové a víly z jiného světa mohli tuto bariéru překročit a navštívit nás obyčejné smrtelníky. Někdy šlo o duchy minulých předků, jindy o víly, které chtěly lidi unést do svého světa.
Proč se lidé převlékají za různá stvoření?
Lidé se převlékali za zvířata nebo příšery, aby zmátli víly a zlé duchy. Do obličeje si vyřezávali různé obličeje, aby se jich duchové zalekli. Mezi strašidelnější postavy z jiného světa patřili Dullahan, který je předchůdcem našich bezhlavých jezdců, měňavec Pukah a Lady Gywn, což je bezhlavá žena v bílém.
Tradice Samhainu
Protože v tomto období mnozí z nás uctívají své zemřelé, je vhodná doba zamyslet se nad tím, jak se staráme o ty, kteří přešli na druhý břeh. Jak Samhain tedy oslavit?
Oheň v krbu
Samhain znamenal konec sklizně a čas shánět jídlo na zimu. Proto všichni pořádali velké hostiny na oslavu konce keltského roku. Každá rodina nechávala dohořet oheň ve svém ohništi, aby ho na zimu znovu zapálila.
Samhnagans
Lidé se připojovali ke své komunitě při velkých táborákových slavnostech neboli Samghnaganech. Tyto ohně také odrazovaly Aos SÍ, tedy zlé víly, které byly na lovu. Slavnosti zahrnovaly spoustu hodování, tance, věštění, obětování a vyprávění příběhů. Aby děti pobavily duchy, předky i sousedy, chodily od domu k domu a zpívaly písně. Za dobrý výkon sousedé dávali jídlo a malé koláčky.
Moderní Halloween
Když se v Irsku začalo šířit křesťanství, představitelé mladé křesťanské církve doufali, že své stádo odvedou od pohanských obřadů. Ve 4. století proto papež Řehoř vyhlásil 1. květen za svátek Všech svatých, po němž následoval svátek Všech duší jako způsob uctění mrtvých. Později je přesunuli tak, aby se shodovaly se svátkem Samhain, a stanovili svátek Všech svatých na 1. listopad a svátek Všech duší na 2. listopad. Tradiční oslavy svátku Samhain se sice stále konaly, ale začaly splývat s těmito svatými dny.Noc před svátkem Všech svatých se spojila se Samhainem a stala se předvečerem Všech svatých neboli Hallow’een. Sbližování těchto dvou velkých svátků dnes známe jako Halloween.
$content$