Neděle 14.07.2024
V současné společnosti existuje mnoho různých typů vztahů, při hledání toho pravého je třeba zvážit několik faktorů
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

V současné společnosti existuje mnoho různých typů vztahů, při hledání toho pravého je třeba zvážit několik faktorů

Láska je láska a každý by se měl sám rozhodnout, jak a koho chce milovat. Zní to poměrně jednoduše. Přestože se akceptace „alternativních” partnerských konceptů zvýšila, stále existuje mnoho předsudků vůči všemu, co se odchyluje od tradičního monogamního heterosexuálního vztahu. Jaké typy partnerství existují a jak najít to pravé?

Jaké typy vztahů existují?

Vztah může mít různé podoby, proto lze rozlišit mnoho jeho typů. Ty mohou být v některých případech jasně vymezené, jindy se překrývat.

Monogamní vztah

O tom, co znamená slovo „tradiční”, pokud jde o vztahy, by se dala vést debata. Jako tradiční klasický typ vztahu je nicméně v současné západní společnosti vnímána monogamie. Jeden vztah, dva partneři, na celý život (nebo alespoň na delší dobu). Jelikož se však společnost vyvíjí, monogamní vztahy jsou dnes stále více zpochybňovány. Podle různých průzkumů méně než polovina respondentů věří, že lidé jsou stvořeni pro monogamní život. Přesto většina lidí touží po celoživotní lásce, po jediné osobě, se kterou by mohli žít v dobrém i zlém.

Polyamorie

Polyamorie je schopnost navázat více milostných vztahů s více osobami najednou. Nelze ji ale zaměňovat s polygamií, která dává možnost uzavřít také více manželství. I v polyamorním partnerství však platí určitá pravidla: komunikace, důvěra, otevřenost a respekt jsou hlavními pilíři této formy vztahu. Žárlivost, hádky a rozchody zde existují stejně jako v monogamii.

Otevřený vztah

Každý, kdo má vedle svého vztahu dalšího sexuálního partnera, už nežije monogamně. V otevřeném vztahu existuje romantický vztah pouze s jednou osobou, ale sexuální vztah s další či dalšími. To se může stát tématem v dlouhodobých vztazích, například pokud má jedna strana vyšší libido než druhá nebo pokud jeden z páru touží po nových sexuálních zážitcích.

Otevřený vztah je forma vztahu, kdy nechcete rozchod, zároveň však máte fyzické potřeby, které již nedokážete uspokojit. Každý pár se individuálně rozhoduje, jak by měl být jeho otevřený vztah nastaven. Než k němu dojde, měla by mezi partnery proběhnout otevřená komunikace, stanovení pravidel a hranic. Někdo nechce vědět, co jeho partner dělá s jinými lidmi, někdo potřebuje znát každý detail, aby měl jistotu, že vztah není ohrožen. Ne každý nicméně může mít otevřený vztah, protože vyžaduje vysokou míru důvěry.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: PRŮVODCE ONLINE RANDĚNÍM: DEJTE SI POZOR NA TOXICKÝ PAPERCLIPPING

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

LAT vztah

LAT je zkratkou pro „living apart together”. To znamená být spolu, ale odděleně. LAT vztah mají páry, které spolu zkrátka nežijí v jedné domácnosti. Může se to zdát neromantické, avšak pro mnohé je to vyhovující a přínosné. Zejména lidé, kteří žijí v dlouhodobých monogamních vztazích, se stále častěji rozhodují pro oddělené bydlení, aby oba partneři měli více času pro sebe a mohli si užívat více svobody.

On & Off vztah

Také máte v okruhu svých přátel pár, který nemůže být spolu, ale ani bez sebe? Rozejít se a pak se k sobě vrátit je normální. A podobnou situací prochází mnoho párů. Některé však takto fungují neustále. Trvalý „On & Off” vztah však způsobuje problémy jak těm, kdo v něm jsou, tak jejich okolí a sociálním kontaktům, zejména těm společným.

Kamarádství s výhodami a situationships

Někdy vztah neodpovídá fázi života, ve které se nacházíte, a nejste připraveni na něco vážného. Možná jste zaneprázdněni prací a chcete se soustředit na svou kariéru, nebo se teprve dáváte dohromady po rozchodu a nemáte prostor pro budování něčeho s osobou, která si zaslouží vaši plnou pozornost. Stále však toužíte po spojení a něčem víc než jen po nezávazném sexu.

To, čemu se dříve říkalo spíše „kamarádství s výhodami”, je dnes označováno častěji jako „situationship” a stalo se trendem, který mnozí hodnotí kriticky. Proč? Protože city se mohou objevit velmi rychle a hranice mezi zamilovaností, sexem a přátelstvím nejsou vždy tak jasné, jak se původně může zdát. Jedním z hlavních znaků situationshipu je nejasnost v tom, co přesně daný vztah je. Z toho důvodu je třeba hned na začátku vyložit karty na stůl, vždy komunikovat a zůstat fér, pokud se druhá osoba zamiluje. Pokud city nedokážete opětovat nebo nejste ochotni do vztahu investovat více, měli byste ho okamžitě ukončit.

Single

Pokud jste single, nejste ve vztahu. Alespoň ne s jinou osobou. Dříve byl život o samotě považován za přechodné období mezi vztahy, dnes je stále více lidí svobodných a šťastných z vlastního rozhodnutí. Koneckonců mají vztah sami se sebou, což může být v jiných typech vztahů zanedbáváno.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VZTAHY PODLE HOROSKOPU: BLÍŽENCI MAJÍ TENDENCI PŘEHNANĚ KRITIZOVAT, PANNY PŘÍLIŠ ČASTO DRŽÍ OTĚŽE

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Příležitostný vztah

Příležitostné vztahy se vyznačují krátkodobostí a nezávazností. Tyto vztahy často nemají žádná omezení a zaměřují se především na fyzickou intimitu a kamarádství bez touhy po dlouhodobém závazku. Přestože příležitostné vztahy mohou být vhodné pro jedince hledající dobrodružství a svobodu, je důležité stanovit jasné hranice a zachovat transparentnost, aby se předešlo nedorozuměním. Příležitostný vztah může mít podobu sexu na jednu noc nebo dlouhodobého nezávazného sexu.

Závazné partnerství a manželství

Partnerské svazky se vyznačují dlouhodobým závazkem, sdílenou odpovědností, z právního hlediska jde v České republice o manželství nebo registrované partnerství. Tyto vztahy jsou založeny na citových, fyzických a intelektuálních vazbách a kladou důraz na hluboké partnerství a společné životní cíle. Závazná partnerství vyžadují neustálou komunikaci, kompromisy a odhodlání udržet vztah přes vzestupy a pády, které život přináší.

Vztah na dálku

Ve vztahu na dálku jsou dva lidé odděleni zeměpisnou vzdáleností, ale přesto jsou si vzájemně citově oddaní. Páry žijící na dálku se často spoléhají na technologie, které jim pomáhají udržovat kontakt, například na videohovory a zprávy. Pro úspěch těchto vztahů je rozhodující komunikace, důvěra a porozumění.

Vztah „bez nálepek”

Někteří lidé se rozhodnou nedefinovat svůj vztah žádnou konkrétní nálepkou. Místo toho dávají přednost svému citovému spojení, aniž by se podřizovali společenským očekáváním. Tyto neoznačené vztahy vzkvétají na základě otevřené komunikace, upřímnosti a společného chápání svého závazku.

Vztah ke stejnému pohlaví

Vztah dvou osob stejného pohlaví je rovněž vztahem romantickým nebo sexuálním. Tento typ vztahu však často čelí společenským výzvám, či dokonce diskriminaci. Byť lidé v něm žijí obvykle stejně jako jedinci s heterosexuální orientací, v některých státech nemají stejná práva, a tak nemohou například vstoupit do manželství či společně adoptovat děti. Za rovná práva a přijetí bojuje LGBTQ+ komunita.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: JAK SE VYZNAT V MODERNÍM RANDĚNÍ? ZORIENTUJTE SE V POJMECH JAKO BENCHING, ZOMBIEING, HAUNTING ČI GHOSTING

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Jak najít ten pravý typ vztahu?

Každý člověk je jiný, má individuální potřeby, představy i cíle. Z toho je třeba vycházet při hledání typu vztahu. Jaké faktory vzít k úvahu?

Sebereflexe

Pochopte své touhy, emocionální potřeby, dlouhodobé cíle a připravenost na závazek a vycházejte při tom opravdu sami ze sebe, nikoliv z očekávání či nastavení okolí.

Komunikace

Otevřeně si s potenciálním partnerem či partnerkou promluvte o svých očekáváních, hranicích a přáních.

Hodnoty

Hledejte vztah, který je v souladu s vašimi hodnotami a přesvědčením.

Osobní růst

Zhodnoťte, zda typ vztahu, který si přejete, podporuje váš osobní růst a poskytuje vám podporu.

Kompatibilita

Zvažte kompatibilitu mezi vámi a vaším potenciálním partnerem z hlediska životního stylu, cílů a očekávání do budoucna.

Emocionální zralost

Ujistěte se, že vy i váš partner jste emocionálně vyspělí a schopni zvládnout výzvy, které se ve zvoleném typu vztahu objeví.

Je v pořádku vyzkoušet různé typy vztahů nebo je ukončit, pokud zjistíte, že vám nevyhovují. Je také normální, že v různých fázích života chcete různé věci. Potřeby se mohou v průběhu let měnit a důležité je jen brát vše vážně a nikoho neodsuzovat, včetně sebe.


Zdroj: ifstudies.com

Napsat komentář