Středa 22.05.2024
10 tipů, které vám pomohou konzumovat obsah sociálních sítí rozumně
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
ONLINE & TECH

10 tipů, které vám pomohou konzumovat obsah sociálních sítí rozumně

Obrázky někdy řeknou víc než slova. Ale říkají vždy pravdu? Perfektní těla v bikinách, život na jetsetu, romantická selfie s tím ”pravým”. Není to příliš mnoho štěstí a dokonalosti na to, aby to byla skutečnost? Digitální svět se může rychle stát závislostí nebo nedosažitelným měřítkem vlastního štěstí…

Nebojte se, aplikace nemusíte mazat. Můžete však upravit svou spotřebu sociálních médií tak, aby vás inspirovaly, namísto toho, aby vás frustrovaly.

Raději se vyspěte

Místo toho, abyste hned po probuzení kontrolovali sociální sítě, zavřete oči a dopřejte si ještě pár minut odpočinku. Uvařte si dobrou kávu nebo čaj, vychutnejte si ranní výhled z okna nebo si přečtěte pár řádků ze své oblíbené knihy. Nedovolte, aby sociální sítě byly první činností, kterou začínáte svůj den.

Dopřejte si vědomé digitální přestávky

Vzhledem k tomu, že nás chytré telefony provázejí téměř všude, je nevyhnutelné, abychom si vědomě plánovali digitální přestávky. Existuje několik způsobů, jak to udělat. Jděte na procházku a nechte telefon doma nebo si po 22. hodině vypněte Wi-Fi a mobilní síť, abyste se nezdržovali na sociálních sítích u notebooku nebo smartphonu.

Víkend bez technologií

Dopřejte si víkend bez chytrého telefonu a sociálních sítí. Zpočátku to může být těžké, protože v určitých chvílích a situacích budete automaticky sahat po mobilním telefonu, ale rozhodně to stojí za to. Už jste vlastně vyzkoušeli víkend bez sociálních sítí?

Vypněte si notifikace

Jak často zvedáte telefon, protože právě zazvonil, pípnul nebo zavibroval? Odoláváte také nutkání okamžitě zvednout telefon, i když zrovna hovoříte s přáteli nebo sedíte v restauraci? Je opravdu životně důležité vědět, kdo vám právě zanechal komentář nebo lajk? Staňte se pánem či paní svého telefonu a sami se rozhodněte, kdy zprávy zkontrolujete a kdy ne.

Odložte telefon, když jíte

Je běžným zvykem dívat se na obrazovku a scrollovat i tehdy, když jíme. Důležité je však jíst vědomě a v klidu, takže si jídlo vychutnávejte, vnímejte jeho chuť a jezte pomalu. Sociální sítě mohou počkat. Chápeme, pokud vám jídlo nechutná a chcete se rozptýlit Instagramem a Facebookem, ale pak je čas začít jíst lépe a zdravěji.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Dovolená bez sociálních sítí

Zkuste alespoň jednou za rok strávit 2-3 týdny zcela bez sociálních sítí. Pomůže vám to plně se soustředit na přítomnost. Nepromarněte krásné okamžiky při jejich natáčení nebo fotografování na pláži. Užívejte si je na 100 % a s plným vědomím. Právě tyto momenty vás a váš život obohatí – ne sociální sítě.

Pozdravte své přátele osobně

Je sice pohodlné vést konverzaci nebo gratulovat přátelům přes Facebook, ale je to také velmi neosobní. Pokud se s nimi nemůžete setkat osobně, prostě jim zavolejte nebo jim nechte vtipnou nebo láskyplnou hlasovou zprávu. A ještě lépe – napište jim hezké přání, na které budou vzpomínat ještě dlouhá léta.

Buďte si vědomi digitálního světa

Sociální média se skládají z prezentací a projekcí, které mají prodat produkty nebo vyjádřit určité pocity. Digitální a reálný svět jsou od sebe na hony vzdálené. Mějte to na paměti a nesrovnávejte se s ostatními. Sociální média totiž ne vždy odrážejí skutečnost.

Pozorujte své okolí a svět kolem sebe

Čím více času trávíte na sociálních sítích, tím více se vzdalujete sami sobě i venkovnímu světu. V důsledku toho přestáváme správně vnímat lidi na ulici, v metru, v kavárně. Odložte mobilní telefon a pozorujte své okolí. Zapojujte se do spontánních rozhovorů, interagujte a socializujte se.

Třiďte

Pokud při prohlížení příspěvků cítíte závist, smutek, odpor nebo neklid, nepochybujte o sobě, ale o daném účtu – a přestaňte ho sledovat. Protřiďte si, koho sledujete, a ponechte si jen ty účty, které mají skutečnou přidanou hodnotu a inspirují vás. Opravdu se chia bowls influencera A liší od těch na profilu influencera B?

Zdá se vám život vašeho oblíbeného influencera mnohem zajímavější než ten váš? Pak věnujte pár minut prohlížení historie svých fotografií. A? Nevyvolává to příjemné vzpomínky? Poslední výlet s vaší drahou polovičkou, první úsměv vašeho dítěte nebo fotka vašeho roztomilého psa. Není to skutečné štěstí?

Jak v současnosti vnímáte sociální sítě vy? Kolik času na nich trávíte?

Napsat komentář