Hoaxy neboli falešné zprávy jsou v poslední době na vrcholu sociálních sítí. Šíří se jako plevel a nacházíme je všude. Hoax je však velmi nebezpečný, protože sice vypadá jako důvěryhodná informace, ale skutečnost je úplně jiná. Proto je důležité naučit se rozeznávat falešné zprávy od těch skutečných. Jak na to?
Online prostor v poslední době ovládly falešné zprávy – hoaxy. Netýká se to, samozřejmě, jen současné situace, hoaxy se dají vyrobit opravdu z čehokoli. Narazit můžete nejen na hoaxy, ale také na dezinformace – ty se používají především ke zkreslení pravdy a často mohou vzniknout proto, že někdo neopatrně naslouchal a informace překroutil. Hoax je však mnohem horší a vzniká záměrně. Neexistuje úplně nejúčinější způsob, jak ho rozpoznat, a někdy je to opravdu obtížné, ale pokud dodržíte těchto několik kroků, máte větší šanci najít pravdivé informace.
Nevěřte titulkům
Pokud patříte k lidem, kteří věnují pozornost pouze titulkům a zbytek textu nečtou, pravděpodobně děláte chybu. Titulky jsou často tvořeny jakkoliv, jen aby upoutaly pozornost čtenářů. Nemusí to přímo souviset s hoaxem, ale i v titulcích se může nacházet hoax, pouze aby upoutal pozornost. Samozřejmě se to nemusí stávat často, ale právě proto byste si měli text vždy přečíst. Už jen proto, že titulek, tzv. „clickbait“, může být napsán skandálním způsobem, ale pravda se může nacházet někde úplně jinde.
„Šok! Rodina Mrkvičkových odhalila velké tajemství! Tomu neuvěříte!“ Vykřičník vám snadno napoví, že se nejedná o informativní titulek, který slouží k seznámení čtenáře s obsahem textu. Po otevření takového titulku často najdeme informace o koupi velké vily, zvětšení prsou, zvětšení rtů a podobně. A vůbec to není tak „šokující“, jak titulek naznačuje. Média však svou úlohu splnila, když díky tomu získala kliknutí.
Dejte si pozor na název stránky
Stránky, které se věnují hoaxům, se pomalu, ale jistě se šíří. Odhalit je je někdy skutečně náročné a na první pohled téměř nemožné. Pokud však narazíte na stránku, se kterou jste se dosud nesetkali a jejíž název není přirozený, měli byste být na pozoru. Možná se vaše intuice ozve, když najdete stránku, která používá zkratky nebo příliš mnoho čísel. Sami si můžete všimnout, že všechna standardní média používají jako název stránky název média. Pokud však narazíte na stránku, kde převažují čísla nebo náhodná písmena, zpozorněte a neberte informace vážně.
Chcete-li se o stránce dozvědět více, zkuste ji zadat do vyhledávače. Možná zjistíte, že se skutečně jedná o podvodnou stránku. Tento krok je nejistý a pravděpodobně nemusíte nic zjistit, ale jak se říká, za zkoušku nic nedáte. Pokud tedy takovou podezřelou stránku otevřete, snažte se zjistit co nejvíce informací. Zkuste si též vyhledat, kdo stránku vlastní a zjistit si o něm informace. Pokud nenajdete žádného vmajitele ani kontaktní informace, může to být také podezřelé.

Ověřujte, ověřujte, ověřujte
V dnešní době je již opravdu důležité ověřovat téměř vše. Samozřejmě, máme média, která jsou důvěryhodná a můžeme si být jisti, že zveřejňují relevantní a pravdivé informace. Mnohokrát však, zejména na sociálních sítích, můžete narazit na stránky a zdroje, které tak důvěryhodné nejsou. Proto než uvěříte něčemu, co sdílel váš přítel, otevřete si prohlížeč a ověřte si to. Je pravděpodobné, že pokud je informace pravdivá, psalo se o ní i ve známých médiích. Nemusíte tomu věřit jen proto, že je to váš kamarád. Existuje možnost, že on sám neví, že sdílel hoax, a vy ho na to můžete upozornit.
Ověřovat zdroje je velmi důležité. Ověřte si informace minimálně ze dvou zdrojů. Přečtěte si však celé texty. Stránky, které se zabývají hoaxy, často nemusí dbát na gramatiku nebo stylistiku. Je to ten nejjednodušší případ, kdy máte poměrně velkou jistotu, že jste narazili na hoax. Ale každou informaci si ověřte na známých důvěryhodných zdrojích. Pokud se tam informace nenachází, je to pravděpodobně výmysl.
Ověřte si také autora textu. Jednoduše řečeno, ověřujte všechno. Text, autora i web. Pokud vám něco uvnitř říká, že je stránka podezřelá, uvěřte tomu. A ověřte si to.
Buďte obezřetní
Možná si vysloužíte nějaké narážky, že jste příliš opatrní a všechno podezříváte, ale u neznámých stránek se důvěryhodnost buduje opravdu těžko. Nebuďte lhostejní a nespokojte se jen s jedním zdrojem. Upozorněte své přátele, protože je možnost, že naletěli na hoax, což nemuseli vůbec vědět.
Pokud chcete zůstat v obraze, existují stránky na Facebooku věnované vyvracení hoaxů, které vám také mohou pomoci komunikovat s někým, kdo hoax sdílel. Komunikujte však klidně, uvážlivě a bez zbytečného křiku. Lež vždy křičí nejhlasitěji.
Je důležité být v online prostoru velmi obezřetní. Velmi dobrým pomocníkem vám může být i vaše intuice. Nepřirozený název webu může být prvním znamením, že se web dopouští hoaxů a manipulací. Hoaxy však nepřicházejí jen na sociálních sítích, ale také se objevují v podobě zpráv o nějakých výhrách, na e-mailech jako podvodné zprávy od pošty a podobně. Pokud po vás žádají nějaké údaje a vy víte, že k tomu nemají důvod, zavolejte jim, informujte se. Je důležité si vše ověřit a nenaletět podvodníkům a hoaxům.
$content$