Čtvrtek 21.11.2024
Přiznání zaměstnanců, kteří odešli z práce, se šíří sociálními sítěmi. Odborníci před tímto trendem varují
Foto: Pexels
ONLINE & TECH

Přiznání zaměstnanců, kteří odešli z práce, se šíří sociálními sítěmi. Odborníci před tímto trendem varují

Máte účet na Threads? A můžeme ho vidět? Ačkoliv se zdálo, že tato sociální síť bude mít ohromný boom a následně vyhasne, momentálně se na ní šíří nový trend. Jedná se o přiznání zaměstnanců, kteří odešli z práce a nyní se s ostatními dělí o zákulisní informace.

Hledáte práci? Přečtěte si, co o ní říkají bývalí zaměstnanci

Pokud právě hledáte nové zaměstnání, podívejte se na Threads a vyhledejte si společnosti, do kterých chcete poslat své CV. Možná, že díky bývalým pracovníkům, kteří na sociálních sítích sdělují interní informace, své rozhodnutí nakonec přehodnotíte.

Jak poznat přiznání zaměstnanců

Lidé, kteří se s ostatními dělí o své postřehy a další tipy, začínají své příspěvky větou: „After many years working at a concrete company, I am finally quitting today!” nebo „Do not go to a concrete store, until you read this!”

Některé příspěvky se týkají amerických řetězců, které nemají v Evropě své pobočky, ale stejně je zajímavé si je přečíst. Zjistíte tak například, na co si dát pozor při nakupování ve Walmartu a Targetu. Bývalí zaměstnanci vám také prozradí, v jaké dny jsou akce na určité zboží a jak získat výhody, o jejichž existenci jste neměli ponětí. Až někdy vyrazíte na výlet do Ameriky, je dobré si na tyto rady vzpomenout.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VZDĚLÁNÍ NEBO PRAXE NEJSOU PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE TAK DŮLEŽITÝMI FAKTORY JAKO DŘÍVE

Foto: Freepik

Statusy mají nepředvídatelnou moc a mohou se šířit jako lavina

Při pročítání mnohdy až šokujících praktik, které se v některých společnostech běžně dějí, vás možná přepadne chuť podělit se o negativní zkušenosti ze svého současného zaměstnání. Jeden status přece nemůže nikomu ublížit, říkáte si. Sociální sítě a jejich dosah jsou ale nepředvídatelné a také v České republice se již událo několik případů, kdy lidé na svých sociálních sítích komentovali své pracovní prostředí a následně dostali výpověď. 

Ve Velké Británii dokonce některé urážky, které se objevují na platformě X, končí žalobou pro pomluvu a někteří zaměstnavatelé upravují pravidla, která musejí jejich zaměstnanci při používání sociálních sítí dodržovat.

Kdy je lepší zdržet se komentářů na sociálních sítích 

Máte co říct a rádi byste svět informovali o tom, jak se k vám současný či bývalý zaměstnavatel choval? Pokud se nechcete dostat do potíží a být obviněni za šíření pomluv, zdržte se komentářů ohledně svého, i když již bývalého, pracovního prostředí na sociálních sítí. Může být lákavé trefně přirovnat svého nadřízeného k postavě Michaela Scotta ze seriálu Kancl, ale za případný vyhazov, v tom lepším případě, to rozhodně nestojí.

Fenomén „loud quitting” se nevyhýbá ani České republice

S přiznáními zaměstnanců na sociálních sítích úzce souvisí fenomén „loud quitting” neboli hlasitá výpověď. O ten vůbec nejsledovanější odchod ze zaměstnání se v České republice před dvěma lety postarala Kristýna Rakovská, v té době již bývalá manažerka Rohlíku.

Svůj odchod z Rohlíku okomentovala na Linkedinu následovně: „Bylo to peklo a nikdy to nechci zažít znovu. Tohle hypování overworkingu nenávidím.“ Na její hlasitou výpověď zareagoval také Tomáš Čupr, zakladatel Rohlíku. 

Samotné prohlášení Kristýny Rakovské rozpoutalo ve společnosti diskuzi a došlo k rozdělení lidí na dva tábory. Jedni oceňovali její odvahu, druzí naopak zatracovali její veřejné očerňování firmy a neprofesionální chování. Otázkou zůstává, jak tento její hlasitý odchod z práce ovlivní její budoucí kariéru.

A co si z toho odnést? Než se rozhodnete poslat svůj životopis do určité společnosti, udělejte si průzkum na sociálních sítích a pročtěte si třeba i zkušenosti zákazníků. Zároveň se ale vyvarujte pomlouvání svého zaměstnavatele, a to jak bývalého, tak i současného.


Zdroj: Threads, iRozhlas, LinkedIn, Forbes

Napsat komentář