Pátek 13.09.2024
Jaké chrámy a tradice v Indii se vyplatí znát? My to víme!
Fotografie: Unplash (unsplash.com)
TRAVEL

Jaké chrámy a tradice v Indii se vyplatí znát? My to víme!

Indie je charakteristická uctíváním několika bohů, kráva je tam považována za posvátné zvíře a indická kuchyně je typická svým kari. Jaké známé stavby, chrámy nebo tradice v Indii byste měli znát, protože opravdu stojí za to?

V Indii se nachází krásné stavby specifické svou architekturou. Nejznámější stavbou je proslulý Tádž Mahal, ale Indie nabízí i mnoho méně známých chrámů. Vyskytují se zde chrámy určené pro různá náboženství, například hinduismus, bahaismus a podobně. Jaké nejzajímavější chrámy a tradice se týkají Indie?

Lotosový chrám

Neobvyklostí se vyznačuje stavba Lotosového chrámu. Nachází se v hlavním městě Naí Dillí. Chrám je výjimečný především svým atypickým vzhledem, který vypadá jako lotosový květ. Lotos je typickou indickou květinou. Lotosový chrám byl postaven v roce 1986 a navrhl jej íránsko-americký architekt Fariborz Sabha. V den jeho otevření jej navštívilo až 10 tisíc lidí. 

Chrám je zasvěcen náboženství bahaizmus. To je považováno za moderní a relativně nové náboženství, které založil Bahá’u’lláh v roce 1918. Toto náboženství hlásá víru v jednoho Boha. Zakladatel tohoto náboženství věřil, že jeden Bůh je společný pro všechny ostatní náboženství.

Jaký je však význam lotosového květu? Lotosový květ je opředen mnoha legendami. Tradice o něm se vyprávěly také ve starověkém Egyptě a Indii. Co znamenal lotos v indických legendách? „Ve starověké Indii působí lotos jako symbol tvůrčí síly, jako obraz stvoření světa. Lotos byl vnímán jako symbol vesmíru, jako odraz Země plující jako květ na hladině oceánu. Otevřený pohár s květem, který se nachází uprostřed, je hora bohů Meru, píše se na webu remontantenn.ru

V Indii se mezi bohy nachází Višnu, kterému z pupku vyroste lotosový květ, a tak se narodí Brahma, který tvoří světy. Kromě toho je lotos spojován také s jeho manželkou, bohyní štěstí, bohatství a krásy.

Fotografie: Pixabay (pixabay.com)

Bohyně Durga

Nejznámější bohyní uctívanou v Indii je Durga. Podle legendy bylo této bohyni souzeno zabít buvolího démona Mahišasura. Je zobrazována jako krásná žena s osmi rukama, které drží různé zbraně.

Na počest této bohyně se v Indii koná i festival Durga Púdža, který trvá deset dní. Oslavuje se její vítězství nad buvolím démonem. První den festivalu se nazývá Mahalája a oslavuje se její samotný příchod. Šestý den se konají oslavy a bohoslužby na Sáthi. Oslava končí za doprovodu hlasitého zpěvu a bubnů. Kromě toho se také nesou obrazy, které se ponořují se do řek. „Tento zvyk symbolizuje odchod božstva do jeho domova a k manželovi Šivovi do Himalájí,“ uvádí server Britannica.

Chrám Meenakshi Amman

První písemná zmínka o tomto chrámu pochází z roku 600. Hinduistický chrám se nachází ve městě Madurai a je považován za nejkrásnější architektonickou stavbu v celé Indii. Chrám se skládá z několika budov a kromě toho zahrnuje i náměstí. „Každý detail je důkladně promyšlený a přináší nejen duchovní, ale také silný umělecký zážitek. Díky tomu je Meenakshi Amman označován za jednu z nejkrásnějších náboženských památek na světě,“ popisuje web Dromedar.sk

Chrám má svou legendu. Podle odhadů byl postaven před 2 500 lety a podle legendy jej postavili někdejší obyvatelé mystické říše Kumari Kandam. Sloužil jako pocta bohům a poděkování za to, že se jim podařilo přežít. 

Součástí jsou také věžičky, které jsou různě vysoké a zvenčí je zdobí tisíce sošek, které jsou navíc vymalovány různými barvami. Celkově to tedy působí jako krásné umělecké divadlo a sošky představují různé bohy, démony, zvířata nebo výjevy, které se vztahují k hinduistické víře. „Toto nádherné dílo bylo ve 13. století téměř zcela zničeno. Tehdy do oblasti přišli muslimové a všechny stavby připomínající víru poškodili. Příkaz ke zničení chrámu tehdy vydal generál Malik Kafur,“ uvádí dále Dromedar.sk. Až o 250 let později byl chrám rekonstruován a obnoven do původní podoby.

Pro Indii je typické, že všechny chrámy jsou zasvěceny různým bohům, kterých je v této zemi opravdu nepočítaně. Tento konkrétní chrám je zasvěcen bohyni s rybíma očima, což bylo označení pro její nádherné a symetrické oči. Bohyně byla specifická tím, že měla tři prsa. Rodiče ji vychovávali jako syna, protože v té době měli lepší postavení právě chlapci. Kromě toho legenda praví, že pokud si bohyně najde lásku/pokud se bohyně zamiluje, její třetí prso zmizí. Protože rodiče poslouchali boha Šivu, vyrostla z dívky významná bohyně uctívaná hinduisty.

Hampi

Jinak se nazývá také jako město ruin a zapsalo se i na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se ve státě Karnataka a je obklopeno až 500 památkami, chrámy, trhy a také pozůstatky říše Vidžajanagar. Návštěvníci mají k dispozici 100 míst, které si mohou prohlédnout. 

V Hampi se nachází také chrám Virupakša, který byl postaven v 7. století. I ten byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Na stěnách se nacházejí kamenné nápisy z doby, kdy byl postaven. Vyznačuje se vysokými věžemi, bránami do vnitřních jeskyní a také průchody do chodeb a sálů, které jsou zdobeny nápisy. Chrám je zasvěcen Pánu Virupakšovi. V tomto chrámu se také každoročně koná Virupakša Festival Car, což je vlastně rituál manželství bohů a bohyň.

Fotografie: Pixabay (pixabay.com)

Tradice, které jsou přitažené za vlasy

Kromě krásných staveb má Indie i tradice, které nám mohou připadat zvláštní, ba dokonce nepochopitelné. První z nich jsou rituální sňatky se zvířaty, protože v některých oblastech Indie lidé věří, že „duchové mohou posednout tělo člověka a jediný způsob, jak takové prokletí zlomit, je sňatek se zvířetem,“ jak se vysvětluje na stránce idem.sk. Protože podle nich duchové častěji posednou ženy, ty se rituálně vdávají za kozu nebo psa, aby se kletba přenesla z nevěsty na „ženicha“. To se samozřejmě netýká jen žen posedlých duchy. V Indii takový osud čeká i ženy, které se narodily se zdravotním nebo estetickým problémem. „Sňatek se zvířetem je samozřejmě jen pastí na duchy. Později na dívky čeká skutečná svatba se skutečným ženichem a šťastný manželský život,“ dodává idem.sk

Další zvláštností je Varuna Jadžna, modlící se mniši ponoření v sudech. Důvodem tohoto zvyku je to, že je Indie závislá na monzunových deštích. Když se opozdí, trpí ekonomika a zemědělství, a lidé proto věří, že se bohové zlobí. V období sucha se proto hinduističtí kněží klanějí bohu deště v sudech s vodou. Tento zvyk slouží k budování lepších vztahů s bohem Varunem. Tento neobvyklý způsob modlení se odehrává v jižních státech Indie, jako je Maháráštra, Karnátaka nebo Tamilnádu.

Pestrobarevná tradice Lath mar Holi je o ženách, které bijí muže. Tradice se vyznačuje tím, že ženy trestají vzdorující muže holemi a některé z nich si musí obléct ženské šaty a tančit v nich na veřejnosti.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Indie je plná zvláštních, ale i krásných tradic. Festivaly jsou zaměřené na uctívání bohů, avšak pro turisty jsou velkým zážitkem, protože většina z nich trvá několik dní. Jaká tradice vám přišla nejzvláštnější?


Zdroje:

Napsat komentář