Sobota 27.07.2024
„Je velmi důležité nejen vydělávat, ale také s penězi něco dělat,” říká Eva Kellermann
Fotografie: Se souhlasem Evy Kellermann
INTERVIEW

„Je velmi důležité nejen vydělávat, ale také s penězi něco dělat,” říká Eva Kellermann

Eva Kellermann dokazuje, že je možné začít investovat i bez ekonomického vzdělání. Z online marketingu se přesměrovala do oblasti osobních financí a dlouhodobého investování a založila projekt Investování pro holky. Nyní pomáhá ženám se zlepšováním jejich finanční gramotnosti a radí, jaké kroky podniknout k finanční nezávislosti. Kdy začít s investováním? Čeho se vyvarovat? A podle jaké finanční rady se řídit?

Proč ses rozhodla založit projekt Investování pro holky? Proč zrovna pro holky?

Když jsem začínala investovat, neviděla jsem kolem sebe moc holek, které by investovaly. Neměla jsem žádné kamarádky, které by toto téma řešily, a sama jsem na začátku tápala v tom, kde se vzdělávat, protože všechny materiály mi připadaly příliš odborné. Hledala jsem vysvětlení, jak nejlépe investovat dlouhodobě například na důchod, a to jsem v té době nikde nenašla. Tak jsem sepsala e-book o tom, jak začít investovat. Bylo to zkrátka něco, co bych ráda měla na začátku já.

My ženy chceme mít přehled, kam jdou naše peníze, na rozdíl od mužů ale nemáme tendenci si o tom samy denně číst. Často odkládáme finance na druhou kolej, protože se bojíme, že na to nemáme a že bychom třeba musely mít ekonomku. Proto si myslím, že ženy musí být přímo adresovány. Když jim ale ukážu, že já jako žena bez ekonomky investuji, tak je to spíše zaujme a k investování přivede. 

Jak jsi ty sama pronikla do světa investic? Kde získáváš veškeré poznatky?

Četla jsem knížky, sledovala videa, hlavně ze zahraničí. Ale časem jsem si uvědomila, že ta videa mají pro nás jednu nevýhodu – nedokážou přesně vysvětlit investice v českém prostředí. Jsou zaměřené například na investování v USA, takže tu obecnou část z toho využít můžeme, ale konkrétní věci jako které brokery využít při investování atd. už ne. 

Takže tu obecnou část jsem vyhledávala v různých videích a knížkách a pro tu praktickou jsem pak četla různé weby v Česku, které už v té době nabízely informace, i když ne úplně takovou formou, jakou bych si představovala. Pak jsem zkoušela všechno možné na vlastní kůži. Do dneška je pro mě velmi důležité mít vlastní zkušenost s tím, o čem mluvím.

Fotografie: Se souhlasem Evy Kellermann

Čemu ses věnovala předtím, než jsi založila svůj projekt?

Pracovala jsem v online marketingu, nejdříve pro agenturu. Následně jsem si našla vlastní klienty, spíše menší firmy, pro které jsem řešila většinou nastavení marketingové strategie, ale také operativu jako sociální sítě, obsah na web atd. Tohle bylo pro mě při tvorbě projektu Investování pro holky velmi přínosné, protože jsem už trochu věděla, jak postavit takové malé podnikání.

Vzpomínáš si na moment, kdy jsi sama začala řešit své finance?

To nastalo v momentě, kdy jsem opustila Prahu a začala cestovat. Mohla jsem pracovat na dálku, takže jsem pracovala z různých zemí v jihovýchodní Asii, v Africe nebo ve Španělsku. A tam všude jsem potkávala freelancery, podnikatele a lidi, kteří žili podobným stylem života a řešili finance, aby byl tento život pro ně dlouhodobě udržitelný. 

Díky tomu jsem pochopila, že je velmi důležité nejen vydělávat, ale také něco dělat s vydělanými penězi. A v té době jsem se začala o investování zajímat. Tehdy frčel hlavně Bitcoin, což byla i moje první investice, časem jsem si ale uvědomila, že to není úplně pro mě a začala jsem se zajímat o další typy investic – třeba investování na akciovém trhu, do nemovitostí atd.

Co všechno bychom měli zvažovat předtím, než začneme s investicemi?

Určitě bych začala tím, že si dám do pořádku své finance. Základem je nemít špatné dluhy, např. spotřebitelské půjčky na věci, které nepotřebujeme, mít finanční rezervu na minimálně 3 až 6 měsíčních výdajů a vydělávat si více, než kolik utrácím. 

Na svém webu nabízím zdarma tabulku příjmů a výdajů, která může lidem pomoci dát jejich finance dohromady, pokud nemají úplně přehled o svých útratách.

Dále je důležité ujasnit si své životní a finanční cíle, sepsat si je na papír, a až podle toho se pak dá vytvořit vhodná investiční strategie.

Fotografie: Se souhlasem Evy Kellermann

Jak se vyvarovat unáhlenému investování do nového finančního produktu jen proto, že máme strach z takzvaného FOMO efektu?

FOMO efekt nastává hlavně v situaci, když se nějaký produkt stane velmi populární. Typicky když hodně roste na ceně a všichni ho chtějí. Viděli jsme to v minulosti na kryptu, když už o něm mluvil opravdu každý včetně lidí, kteří se o takové věci nikdy dříve nezajímali. V takové chvíli, kdy se všichni najednou nahrnou do nějaké investice, je ta investice pravděpodobně velmi drahá a investovat se do ní nevyplatí, což je dobré si zkusit uvědomit. 

Přiznám se ale, že moje první investice do Bitcoinu byla také tak trochu poháněná FOMO, takže sama vím, jak je někdy tento efekt zákeřný a jak náročné může být tuto radu následovat. Důležité je se z případných chyb poučit a najít dlouhodobou strategii, které se budeme držet. Ta nám pomůže nenechat se příště zlákat.

Kdy je vhodné s investováním začít?

Říká se co nejdříve, protože vaše peníze pak mohou pracovat pro vás. Já si myslím, že je fajn nejprve splnit ty podmínky, které jsem už zmiňovala a mít své finance v pořádku, než začnu investovat. Protože pokud mám špatné dluhy a nemám rezervy, je dost pravděpodobné, že neustojím první pokles svého portfolia nebo že budu potřebovat peníze zrovna ve chvíli, kdy bude moje portfolio dole. Kvůli tomu pak můžu přijít o peníze. 

Jakým způsobem si vybrat, do čeho je pro nás vhodné investovat?

Musíme vždycky vycházet z našich cílů. Nastavit si dlouhodobé a krátkodobé cíle a podle nich až vybírat instrumenty, které jsou pro toto období vhodné. Také je dobré ujasnit si, jak budu zvládat například poklesy na trzích, tedy jaký je můj rizikový profil. Aby to člověk zjistil, je podle mě vhodné začít investovat postupně nižší částky, na kterých si to vyzkouším. 

Všechny strategie ohledně nastavování cílů, objevení rizikového profilu a výběr konkrétních produktů řešíme v našem online členství Zero to Hero akademie, které pomáhá hlavně ženám postavit si vlastní smysluplnou investiční strategii.

Fotografie: Se souhlasem Evy Kellermann

Do čeho ty sama nejčastěji investuješ a proč?

Osobně investuji hlavně do indexových světových ETF, které jsou jednoduché k investování a nabízejí širokou světovou diverzifikaci – nevybírám konkrétní akcii jedné firmy, která může zkrachovat. Investování na akciovém trhu je mým nejoblíbenějším, protože akciový trh má dlouhou historii, umožňuje mi investovat do businessů dalších firem a stačí investovat nižší měsíční částky – není tedy potřeba nějaká obrovská hotovost na začátku. 

Naopak čemu by ses vyvarovala a proč?

Určitě bych se vyvarovala nejrůznějším derivátům, CFD, Forexu, a to hlavně pokud tomu nerozumím a jsem začátečník. Důvodem je to, že na těchto produktech je velmi snadné se spálit, často se investuje na páku, tedy na dluh, a když uděláte špatné investiční rozhodnutí, snadno můžete přijít o hodně peněz.

Kolik procent měsíčního příjmu investovat a kolik si odkládat? Je možné to vůbec určit?

Je to určitě hodně individuální, ale pro orientaci může sloužit taková základní poučka 50/30/20, kdy 50 % příjmů jde na nezbytné výdaje, 30 % na zbytné výdaje (zábava, dovolená atp.) a 20 % do investic. Samozřejmě ne každý si toto může dovolit, ale měli bychom se snažit k tomu alespoň směřovat. A pokud někdo dokáže ušetřit a investovat více, tak je to samozřejmě skvělé.

Fotografie: Se souhlasem Evy Kellermann

Kdy je podle tebe ideální zasvětit do finanční gramotnosti dítě?

Osobně zatím děti nemám, takže nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti. Říká se ale, že už v předškolkovém a školkovém věku se dají hrát nejrůznější hry, například na obchod, kde se učí, že věci něco stojí. Postupem času se může dítě začít učit koruny, třeba i počítat a odkládat do kasičky. Podle mě je rodina jedno z hlavních prostředí, kde se dítě učí finanční návyky, takže je dobré jít mu příkladem.

Určitě je také fajn sdílet s dítětem už od malička, že rodiče chodí do práce, aby si nemyslelo, že se peníze berou z nějaké zázračné krabičky – z bankomatu. Jak ale říkám, s tímto zatím nemám zkušenosti, mohu vás tady nasměrovat třeba k Veronice Kalátové z projektu Finanční zralost, která má kurz Děti a peníze, kde se přesně tomuto věnuje.

Řekla bys, že této sféře školy věnují dostatečnou pozornost? Co by se mělo zlepšit?

Já do školních osnov nevidím. V minulosti jsme finanční gramotnost ve škole neměli vůbec, od některých učitelek už slyším, že se nyní do osnov dostala, ale na jaké je úrovni, netuším. Podle mě tam vždycky bude záležet na schopnostech individuálního pedagoga. Určitě by bylo fajn finanční gramotnost do škol přinést co nejvíce a ideálně prakticky, ale nedokážu posoudit, jakým způsobem, protože se školstvím jako takovým zkušenosti nemám.

Podle jaké finanční rady se dlouhodobě řídíš?

Nestarat se o to, co se aktuálně děje na trhu a mít v hlavě své dlouhodobé finanční cíle. Denní sledování trhů, pokud investujeme na desítky let, nám stejně k ničemu není a spíše může vést k chybám, takže není potřeba se tím zbytečně stresovat.


Instagram | Web | Facebook | YouTube

Napsat komentář