Čtvrtek 03.10.2024
Jak se vypořádat se syndromem vyhoření? 5 tipů, které fungují
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Jak se vypořádat se syndromem vyhoření? 5 tipů, které fungují

Nikdo z nás není robot, což znamená, že se při větší námaze někdy naše těla a mysl rozhodnou jednoduše „stávkovat“. Pokud se se stresem a vyčerpáním potýkáte delší dobu, začne se ozývat vaše tělo. Jak s těmito pocity a projevy bojovat?

Syndrom vyhoření je nenápadný a nezvaný návštěvník

Syndrom vyhoření má své příznaky. Pokud se s ním potýkáte a navštívili jste odborníka, abyste situaci řešili, je to jedině dobře – psychické zdraví by nemělo být v žádném případě podceňováno. Pokud si potřebujete odpočinout a znovu nastavit priority a životní cíle, nebojte, nejste líní. Právě naopak. Odvaha s problémem něco dělat je to, co se cení. Jak se se syndromem vyhoření můžete vypořádat?

Najděte zdroj problému

Je těžké provést změny, když nevíte, co přesně je třeba změnit. Vyhoření často souvisí s pracovními a profesními spouštěči jako je například stres ze stále náročnějších požadavků v zaměstnání. To ale neznamená, že pokud studujete, nemůžete se s ním potýkat ani vy. Proto je třeba zamyslet se nad tím, kde přesně celý problém začal.

Promluvte si s přáteli

Najít „prvopočátek“ celého problému není jednoduché a nestane se tak za den. Ať přemýšlíte, jak přemýšlíte, stále se vám nedaří najít odpověď? Od toho tu jsou přátelé. To, že nebudete na všechno sami, vám pomůže cítit se méně osamoceni. Mít poblíž sebe někoho, o koho se můžete opřít, je velice důležité.

Představte si například, že běžíte předlouhou trasu. Nemůžete popadnout dech, vaše nohy vás přestávají pomalu poslouchat, až nakonec škobrtáte a cíl v nedohledu. Pokud jste sami, dříve nebo později upadnete a jen těžko se vám pod vším tím vyčerpáním bude vstávat. Pokud ale máte po svém boku někoho, komu můžete důvěřovat, podá vám sklenici vody nebo vás chytí.

Nastavte si hranice

Pracovali jste až příliš? Věnovali jste veškerý čas druhým, až jste zapomínali sami na sebe? Je na čase umět říct „STOP“. Je absolutně v pořádku nastavit si hranici, které nebude překračovat ani vaše okolí, ale ani vy sami! Jste takoví dobráci, že i když se na vás někdo obrátí se sebemenší trivialitou, všeho necháte a běžíte pomoci? Nejdříve si uvědomte, jestli je to skutečně zapotřebí. Naučte se stavět svou duševní pohodu na první místo.

Dost

Pamatujete na slavnou scénu z filmu Matrix, kde hlavní hrdina Neo zastaví kulky pouhým „ne“? Je načase, abyste se tomuto přístupu naučili také. Ovšem ne tak doslova. Zvažte, zda to, co uděláte, pro vás má nějakou hodnotu, součástí toho je také naučit se říkat „ne“.

Pamatujte si, co vás činí šťastnými

Pokud se potýkáte se syndromem vyhoření, je víc než pravděpodobné, že jste zcela upozadili to, co vás dříve bavilo. A nyní je načase si to všechno připomenout. Znovunalezení vaší osobnosti vám pomůže vyléčit se. Rádi jste v minulosti cestovali? Popadněte batoh a vzhůru na túru! Milujete malování? Vzhůru k plátnu a vymalujte se ze všeho! Naplňuje vás hudba? Nasaďte sluchátka a připomeňte si svoje oblíbené písně!

Existuje nespočet dalších způsobů, díky kterým se můžete se syndromem vyhoření vypořádat. Máte nějaké tipy pro ty, kteří mají pocit, že už dál nemohou?

Napsat komentář