Sobota 19.04.2025
Vliv na letošní „Suchej únor” by mohla mít nejen alarmující data WHO, ale také film Zápisník alkoholičky
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Vliv na letošní „Suchej únor” by mohla mít nejen alarmující data WHO, ale také film Zápisník alkoholičky

S příchodem druhého měsíce v roce se více lidí než obvykle každoročně rozhoduje abstinovat a držet „Suchej únor”. Ten spočívá v naprostém odepření alkoholu až do 1. března. Co stálo na počátku této iniciativy a jaké výhody může abstinence přinést?

Jaký máte vztah k alkoholu?

V roce 2013 vznikla osvětová kampaň Suchej únor s cílem bylo poukázat na rizikové užívání alkoholu a donutit společnost k tomu, aby se zamyslela nad svým vztahem k pití. 

Ačkoliv byla původně kampaň cílena zejména na muže, díky knize Zápisník alkoholičky od Michaely Duffkové si stále více lidí uvědomovalo a uvědomuje, že alkoholu propadají i ženy. Stejnojmenné filmové zpracování s Terezou Ramba v hlavní roli přilákalo loni do kin statisíce diváků a ve společnosti tak opět začalo více rezonovat téma nadměrné spotřeby alkoholu u obou pohlaví.

Alarmující data o spotřebě alkoholu v Česku

Data zveřejněná Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jsou alarmující. Nejvyšší spotřebu alkoholu mají Evropané, přičemž Češi se nachází na předních příčkách. Průměrná roční spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele v České republice přesahuje 13 litrů. Z průzkumů také vyplývá, že alkohol je hlavní příčinou nemocnosti a předčasných úmrtí ve vyspělých zemích.

Proč nám přijde přirozené holdovat alkoholu?

V České republice se alkohol pije při jakékoliv příležitosti. Přípitky jsou součástí oslav, rodinných shledání, na pivo lidé chodí po sportu i s kamarády po práci a alkohol je pozitivně zobrazován také ve filmech a seriálech, včetně reality shows. Nelze opomenout ani snadnou dostupnost alkoholu a téměř všudypřítomné reklamy na něj. Všechny tyto faktory přispívají k tomu, že v dospělosti je pro lidi pití alkoholu běžné a nepovažují ho za nebezpečné, či snad dokonce zdraví ohrožující, ačkoliv důsledky nadměrného pití alkoholu jsou známy.

Co pozitivního může přinést měsíc bez kapky alkoholu?

Kvalitní spánek

Jednou z výhod abstinence je kvalitnější spánek. Po alkoholu sice člověk rychle usne, ale tím pozitiva končí. Když půjdete spát s čistou hlavou, nebude vás ráno nepříjemně bolet a probudíte se odpočatější.

Krásná pleť

Trápí vás problematická a vysušená pleť? Alkohol přispívá k její dehydrataci a obecně příliš nepomáhá k tomu, aby pleť vypadala zdravě. Po měsíci bez kapky alkoholu možná nebudete věřit tomu, jak krásně, zářivě, a hlavně zdravě bude vaše pleť vypadat.

Foto: Pexels

Finanční úspora

Párty s přáteli, jejíž součástí je také pití alkoholu, se může velice snadno prodražit. Když si budete celý únor odkládat stranou peníze, jež by jinak padly na koupi alkoholu, zjistíte, že párty jsou finančně náročnější, než jste si mysleli.

Více energie, lepší nálada i vyšší produktivita

Po alkoholu je člověk sice usměvavější, snáze ztrácí zábrany a také má více odvahy zkoušet věci, kterých by se jinak bál, na druhou stranu snad každý někdy zažil těžké ráno opilcovo. Méně alkoholu znamená více energie, lepší náladu, neboť budete psychicky vyrovnanější, a vyšší produktivitu.

Kvalitní mezilidské vztahy

Po alkoholu možná máte tendenci seznamovat se s lidmi, které potkáte, ale ráno jsou tato setkání jakoby v mlze a netušíte, s kým jste vlastně mluvili, ani co jste řešili? Pokud toužíte po intenzivnějších a opravdovějších vztazích, abstinence vám k tomu může pomoci. Za střízliva lze se svými přáteli i partnerem vést hluboké konverzace a mít větší pocit sounáležitosti a vzájemného propojení.

Alkohol je sice dobrý sluha, ale jak zjistili, mimo jiné, diváci filmu Zápisník alkoholičky, velmi zlý pán. Proto není od věci dopřát si od něj čas od času odstup a uvědomit si, zda ho stále pijete pouze příležitostně a protože na něj máte chuť, a nikoliv ze zvyku nebo nutnosti.


Zdroj: WHO, WebMD, Vláda ČR, Vogue, ČSFD, ČT24, Tvoříme Evropu, autorský text

Napsat komentář