Sobota 27.07.2024
Jaká místa v zahraničí si naše redakce oblíbila?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Jaká místa v zahraničí si naše redakce oblíbila?

Cestování neznamená jen prosezené hodiny v letadle nebo autě. Cestování je především o poznání různých kultur a zajímavých lidí, ochutnávání místních pokrmů a získávání nových zkušeností. Zajímá vás, jaké zahraniční destinace si oblíbila naše redakce?

Aďka Gundová

„Moje kolegyně vám určitě dají tipy na zahraničí u moře. Z toho důvodu jsem se rozhodla dát vám tipy na trošku bližší místa. Nejsem typ člověka, který by rád jezdil k moři a na pláže. Pro mě je to nuda. Vyhledávám města, kde je co dělat. Ale čas od času zabloudím i někam jinam…

Chci vám dát tip na Krakov v Polsku. Navštívila jsem ho v zimě a hned jsem si řekla, že se tam musím vrátit v létě, nebo až bude tepleji. Krakov je krásné historické město, kde je stále co objevovat. Na každém rohu máte fotogenickou budovu s nějakým příběhem – ať už šťastným, nebo smutným. Můžete objevovat. Určitě doporučuji průvodce – zejména pro ty, kteří přijedou poprvé, aby vám ukázal to nejzajímavější. Toto město má krásnou atmosféru.

Jako druhý tip vám chci dát Vídeň v Rakousku. Ale nejen hlavní náměstí, kde se shromažďují všichni turisté města. Navštivte muzea, památky, které jsou v krásných historických uličkách. Zajděte trochu dál a ochutnejte také místní kuchyni, a ne jen jejich schnitzel.“

Dominika Blchová

„Existuje hodně míst, která jsem si během svého cestování oblíbila. Cestování je pro mě způsob, jak aspoň na chvíli utéct z reality, poznat nové lidi a jejich kulturu. Stejně jako Aďka, ani já nemusím jezdit k moři nebo na pláž a raději si prohlédnu město či kulturní památky. Už dlouhé roky preferuji “sólo cestování” a minulý rok jsem v létě poprvé navštívila Thessaloniki (Soluň) v Řecku. Už po příjezdu jsem věděla, že tam rozhodně nejsem naposledy.

Soluň je druhé největší přístavní město v Řecku, a protože byla po Konstantinopoli hlavním městem římské provincie Makedonie, nachází se tam mnoho historických památek. Během 10 dní jsem několik z nich navštívila a pár kulturních památek vám můžu doporučit.

Největší dojem na mě udělala římská památka – zbytky Galeriova paláce, komplex budov na pěší zóně obklopené obytnými domy. Nedaleko se nachází také Galeriův vítězný oblouk, Rotunda, Chrám sv. Sofie (Agia Sofia), a rozhodně byste neměli vynechat Forum Romanum, z něhož se zachovaly jen ruiny. K vidění je obrovské čtvercové náměstí, římské divadlo a části kolonád. Pozůstatky si můžete prohlédnout v podzemním muzeu.

Já jsem se ubytovala poblíž Aristotelova náměstí, které je spojené s pěší zónou a končí až na nábřeží zálivu. Je pojmenováno po starořeckém filozofovi Aristotelovi a označuje se za hlavní náměstí města. Najdete tam nespočet obchodů, stánků, místních trhů a samozřejmě i restaurací a obchodů. Podél zálivu je vybudována promenáda a také tato rušná ulice je plná kaváren, barů a klubů.

Pokud tedy toužíte poznat historii, vidět moře, nakupovat i se zabavit, určitě zavítejte do města Thessaloniki.“

Kateřina Spacek

„I když je dnes cestování do zahraničí poměrně častou a už ne nedostupnou záležitostí, u moře jsem byla jen jednou v životě. A to v italském městečku Cesenatico. Najdete ho poblíž města San Marino, které je zároveň i samostatným státem a také kousíček od města Rimini, do kterého z Cesenatica často odplouvají lodě. Ráno tak můžete nastoupit na jednu z lodí a večer se vrátit z krásného výletu. A co stojí v Cesenaticu za návštěvu?

I když nejsem ten typ, co by den proflákal na pláži u moře, paradoxně musím vyzdvihnout krásu tamnějších pláží. Věděli jste, že toto město navštívil i sám Leonardo da Vinci? Za zmínku také stojí procházky podél kanálů, na kterých můžete obdivovat překrásné lodě a zapomenout na chvilku na fakt, že se vám stýská po domově. Mimo jiné stojí za zmínku také fantastická italská zmrzlina! U nás jsme zvyklí na točené nebo kopečkové zmrzliny, v Itálii ale narazíte na stánek, objednáte si a vámi zvolená přichuť vám je prostě plácnuta do kornoutu, takže mnohdy tohle jedno “plácnutí” vydá i na dva naše kopečky.

Pokud hledáte neokoukané zákoutí Itálie, pak vřele doporučuji právě Cesenatico.“

Klára Turková

„Mně se velmi líbilo v Chorvatsku, kde jsem byla hned několikrát a pokaždé jsem navštívila jiné město. Nemohu zapomenout na pobyt v Omiši, což je velice zajímavé město. Zbožnuji teplé počasí, koupaní v moři či se jen tak vyhřívat na sluníčku, avšak ráda také někdy vyrázím na nějaký výlet. Právě v Omiši je možné se osvěžit v moři i objevovat tajuplná zákoutí.

Omiš je kouzelné městečko, ukryté mezi skalami, v němž toho můžete vidět opravdu mnoho. Najdete tam průzračné moře, bílé kamínky nebo majestátné pohoří. V tomto malém přístavním městě naleznete dost působivých domů, uliček anebo paláců z různých období jako například kostel svatého Michaela ve starém městě, který pochazí z roku 1629, či trosky pevnosti Starigrad.

Další krásné město v Chorvatsku je Split, který leží 30 km od Omiše a také rozhodně stojí za návštěvu. Nebo vesnice Pučišća nacházejcí se u pobřeří ostrova Brač, kde mimo jiné stojí překrásná sochařská Klesarská škola.

Chorvatsko je země nádherných pláží a přírody. Dovolená tam je určitě dobrý nápad!“

Káťa Matoušková

„Z mých mnoha cestovatelských článků na GrapesMag je jistě patrné, že pro cestování mám velkou slabost. Ovšem kdybych měla zmínit všechna místa, která jsem si při svých toulkách po světě oblíbila, vytvořila bych nekonečný seznam, který by nikoho nebavil.

Místo toho tedy zmíním jen pár míst, která mě na první dobou okouzlila a naprosto uchvátila. Jsou jimi pohoří Sierra Nevada ve Španělsku, Montmartre v Paříži, Velká tržnice v Budapešti, Náměstí svatého Marka v Benátkách, každé zákoutí na ostrově Madeira a Moherské útesy v Irsku.“

Nedávno jsme přivítali jaro a nyní je čas plánovat vysněnou a zaslouženou dovolenou. Máte v zahraničí nějaké vysněné místo, které byste jednou navštívili? Nebo snad natolik oblíbenou lokaci, do které se znovu rádi vracíte?

Napsat komentář